| Eligirl a întrebat:

Salut, va rog sa ma ajutați. Luna viitoare trebuie sa merg la majorat, dar eu nu am mai mers niciodată la unul la restaurant. Și îmi este rușine, nici nu știu ce trebuie sa fac la unul, când sa ii dau sărbătoritului cadoul sau cum sa ma îmbrac. Sunt fata, am 16 ani. Va mulțumesc! Funda

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci cu un prieten (prietena) cum intri saluti pe toata lumea si te duci intins la sarbatorit si-l feliciti, il saruti pe obraji si-i dai cadoul. Apoi, daca mai sunt cunoscuti mergi pe la ei si schimbi o vorba de complezenta. Poti sa-ti marchezi, inainte, cu un obiect scaunul unde vei sta. Daca-i cunosti pe toti nu este nevoie. Apoi, dansezi, mananci, bei, faci ce fac si ceilalti. De imbracat trebuie sa te imbraci frumos nu in blugi ( se poate si in blugi daca asa s-a anuntat tinuta) dar nici tipator sa iesi in evidenta in mod strident.

| raluk27 a răspuns:

Te îmbraci cu o rochita draguta, ceva mai de petrecere. Cadoul i-l dai la intrare. Probabil cand ajungi, sarbatoritul va fi pe-acolo, intampinandu-si invitatii. Apoi, de regula ar trebui tot el/ea sa iti indice locul si masa unde vei sta. Poti sa il intrebi care e locul tau. Daca nu a facut vreo aranjare la mese, te poti aseza dupa preferinte, langa cineva cunoscut. In rest, stai la masa, mananci, iesi la dans, te poti duce pe la alte mese sa vorbesti cu vreo prietena, socializezi. Chestii de genul... Nu e nimic de făcut in mod special. Ca un sfat: probabil o sa fie si parintii sarbatoritului pe acolo si ar fi dragut sa cumperi un buchet de flori pentru mama lui/ei. Il oferi si o feliciti la modul "La multi ani! Sa va trăiască fiul/ fiica. Multa sănătate si tot ce isi doreste". Iti garantez ca va fi plăcut impresionata si gestul tau nu va trece neobservat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai vreo prietena/colega cu care sa mergi?

| Eligirl explică (pentru anonim_4396):

Merg cu prietenul meu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eligirl):

Probabil o sa fiti vreo 8-10 oameni la o masa. Te iei si tu dupa resulwinking
Cel mai important e ca onorezi cu prezenta. Serios, iti faci griji degeaba

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Uitata-te intr-o carte de bune maniere(nu te judec), ii dai cadoul cand dau si ceilalti.
Imbraca-te cu o rochie normala.
E majoratul pana la urma happy