| AnamariaH1999 a întrebat:

Salutare, am nevoie de sfaturi. Problema mea e cam in felul urmator:
Ce pot sa fac pe viitor daca vreau sa raman insarcinata dar nu am voie din cauze medicale,( am plasa la abdomen care e in loc de muschi abdominal, am avut o perioada urata in viata mea si mi s-a spus ca nu am voie sa ramana insarcinata) dar ca femeie fiind imi doream acest lucru. Ce pot face daca voi dori sa am un copil, dar sa spunem ca persoana de alaturi exclude varianta adoptării, sau cea de a fii o alta femeie insarcinata pentru noi. Ce variante ar mai fii pentru rezolvarea acestei probleme. Eu sunt constienta ca nu pot sa imi pun viata mea in pericol daca raman insarcinata dar nici a copilului deoarece am si probleme genetice si se transmit.
Va rog sa ma ajutati.

29 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

El va intelege ca nu poti reproduce o viata dar uite ca mie imi convine o femeie care nu poate sa faca copil asa viata in 2 e mai economica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

Cred ca realizezi ca femeia nu e infertila totusi... Ce te faci cu o "sarcina nedorita", o omori? Eu zic ca e mai complicat decat ce zici tu. Stiu ca poate ti-ar conveni sa dai acolo cu capu gol si fara protectie si fara griji, dar nu ai nimerit oala.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ziceam ca ar fi ideala pentru mine atat timp cat nu vrea copii, de adoptat nu prea e posibil si unica optiune pentru ea ar fi sa tina fara acte in regula un copil si sal creasca de mic daca una nu vrea sal tina il duce si apoi se da drept mama a copilului (numa ca mai greu se nimereste varianta asta)

| Freya1 a răspuns:

Doar un medic te poate sfatui cum poti sa faci in aceasta privinta.
Cert este ca cine te iubeste te iubeste indiferent de greutati.Singura solutie probabil pentru a avea un copil sange din sangele vostru cum s-ar spune e o mama purtatoare.Sa ia de la tine si de la el si sa de-a altei femei sa poarte sarcina.

| AnamariaH1999 explică (pentru Freya1):

Ma-m gandit si la varinta asta dar nu doreste sa ca alta femeie sa fie insarcinata pentru noi

| Freya1 a răspuns (pentru AnamariaH1999):

Atuncia doar un medic poate sa iti spuna.Dar ai mare grija sa nu te distrugi pentru incapatanarea cuiva. Daca te iubeste trebuie sa inteleaga.

| NLS a răspuns:

Bună. Despre ce probleme genetice e vorba?
Din păcate dacă o sarcina se exclude, iar partenerul e încuiat la cap și nu înțelege asta, și ca poți fii la fel de fericit infiind un copil (am cunoscut recent copilașii dintr-unul, mi s-a topit inima), nu prea exista variante.
Mama purtătoare nu recomand oricum, a devenit o afacere profitabila... Pentru ele. Și foarte greu găsești o persoana serioasa. Adopția mi se pare cazul ideal, fie dintr-un cămin, fie cauți o mămică ce nu îl poate întreține dar n a dorit sa ucidă, și îl iei imediat după naștere.
Cine te iubește cu adevărat și nu vrea sa te piardă, va înțelege ca asa e cel mai bine și nu îți va pune viata în pericol din cauza orgoliului lui.
E puțin mai greu sa găsești o astfel de persoana, dar te asigur ca exista astfel de persoane. Mult succes!

| AnamariaH1999 explică (pentru NLS):

Exact asa am pus si eu problema am de adopție dar am primit raspunsul ca nu e de acord, ca nu e copilul lui si nu e sangele lui. Si nu vrea nici alta femeie sa fie insarcinata pentru noi. E o fire orgolioasa cam. Si problemele mele nu imi permit sa ma gandesc la o sarcina pentru ca e mult prea riscant si pentru mine dar si pentru asa zis viitor copil

| NLS a răspuns (pentru AnamariaH1999):

Fire orgolioasa? Mie mi se pare ca e mai mult decât atât. Un individ care nu se gândește la binele tău, la viata și sănătatea ta, nu te merita.
După cum poate știi, au existat cazuri în care mama a murit sau a rămas cu complicații destul de grave atunci când o sarcina nu decurge bine. Oricum, mai cauta 2 medici buni, fa investigațiile necesare și vezi ce reiese. Dacă doi îți dau răspuns negativ, eu as zice sa nu riști. Mai bine îți schimbi orgolio..., pardon- partenerul... Cu unul care te pune pe tine pe primul plan, si lasă deoparte preconcepțiile și aerele de macho. Cu o persoana ca el oricum nu se întrevede o căsnicie prea fericita, (pentru tine).

| AnamariaH1999 explică (pentru NLS):

Multumesc mult ca mi-ai raspuns si ma ajuti sa ma trezesc la realitate, iti doresc numa bine si te îmbrățișez

| NLS a răspuns (pentru AnamariaH1999):

Pt puțin.
Lui ii convine din câte înțeleg situația ce ar putea surveni. Îl interesează doar sa aibă urmași, făcuți cu orice preț de el (gândire bolnava, sau cel puțin ciudata) și pe tine te pune în plan secund. Dacă doamne ferește se întâmplă ceva cu tine, asta nu îl mai interesează. Sa aibă ego ul satisfăcut, și în rest, ce o fi.
Nu mai am nimic de zis, dar as vrea sa îți trimit pe privat ceva. (poze dintr un orfelinat, sa vezi ce simpatici, dulci și în același timp lipsiți de dragoste. (şi multe altele) sunt micuții )

| Laura927 a răspuns (pentru AnamariaH1999):

Ma Ana fii serioasa, nu trebuie sa te simti presionata sa ramai insarcinata daca ai asa un pericol pentru tine si copìlasul din pantece..gandeste clar daca pierzi sarcina sau mai rau daca se naste prematur sau mai stiu eu ce probleme serioase pot aparea pe parcurs,o sa ramai cu constiinta incarcata toata viata...
Ala (ca nu pot sa il numesc altfel), trebuie sa fie matur, pai bine nu vrea sa adopte foarte bine, nu vrea o mama inchiriata foate bine dar este dispus sa accepte ca TU sa iti sacrifici viata? pai ma Ana daca copilul pe care il vei avea va iesi cu vreo problema grava asta isi face bagajul si pleaca si nu il mai vezi niciodata!
Daca nu este suficient de matur sa inteleaga lucrurile acestea atat de importante mai bine il lasi, sincer iti zic!
Daca tu il iubesti atat de mult pe barbatul asta ai putea sa il ajuti sa isi schimbe parerea despre orfelinat...i-a dulciuri(multe) si i-al cu tine si du-l sa vada copiii aia care atata nevoie au de un camin. poate poate se schimba ceva in el.
Oricum daca va hotarati sa adoptati este foarte greu cu copiii sub 3 ani, iti zic de acum ca sa stii la ce te astepti..nu e usor deloc si trebuie sa ai bani ca sa iti iei copilul acasa ..sunt familii care ateapta de 4 ani copilul sa il dea acasa.
Eu am facut dupa multi ani de tratament o fetita care acum implineste 2 ani si sotul vrea un fratior dar iti zic eu nu ma simt pregatita pentru alta sarcina ..viitorul bebe daca va fi va fi un bebe adoptat..gandeste-te bine cu cine vrei sa ai copilul ..deschide ochii, noi nu te cunoastem este un punt de vedere neutru!

| AnamariaH1999 explică (pentru Laura927):

Multumesc mult laura pentru sfat chiar ma ajuta, ma gandeam la asta dar sunt atat de confuza momentan viata mea se afla intr-un punct nu foarte ok

| Raducons a răspuns (pentru NLS):

Partenerul nu este incuiat la cap, dar este greu accepti un copil strain, plus ca nu stii cum va fi cand ete mare, sunt destule cazuri, de mai bine ramaneau fara copii.

| AnamariaH1999 explică (pentru Raducons):

Si atunci care ar fi cea mai buna varinta? Ca sa fim amandoi fericiti? O luam fiecare in directii diferite atunci?

| Raducons a răspuns (pentru AnamariaH1999):

Nu o luati in directii diferite,daca te place cu adevarat te accepta asa cum esti.
Eu imi mentin parerea ca adoptia este riscanta,dar se poate sa fie si foarte bine, in caz ca alegeti sa adoptati trebuie sa afli din ce mediu vine copilul, etnia lui, parintii ce varsta aveau, deci trebuie gandit bine.

| AnamariaH1999 explică (pentru Raducons):

Bineinteles ca inainte de a face asta trebuie sa stii niste lucruri, nici nu ma gandesc altfel

| Raducons a răspuns:

Ca sa poti sa fii insarcinata trebuie ca abdomenul sa fie elastic si daca ai plasa inseamna ca ai avut o hernie, deci nu se poate pentru ca nu se mai modifica volumul, si chiar daca se modifica o sa ai dureri mari,

| AnamariaH1999 explică (pentru Raducons):

Da de asta nu am voie si plus ca am o problema legata de sange, si se poate transmite la presupusul copil

| Raducons a răspuns (pentru AnamariaH1999):

Nu am inteles cum ai facut aceea hernie, este specifica la barbati care ridica peste puteri.

| AnamariaH1999 explică (pentru Raducons):

Acea hernie este datorata a 4 operatii pe abdomen, iar peretele abdominal s-a slabit. Am stat foarte mult in spital cand am suferit acele 4 intervenții

| Laura927 a răspuns:

Ai o problema medicala ..persoana care va fi langa tine va intelege acest lucru, este imoral sa ceri unei femei sa iti faca un copil daca viata ei este pusa in pericol...
Nu te gandi la asta deocamdata... oricum nu cred ca barbatul cu care vei avea o relatie serioasa va pune aceasta problema.
Ce este important este sa ii spui de la inceputul relatiei ca deocamdata nu esti sigura ca poti avea copii din cauza problemei tale medicale si asta e tot, daca te iubeste o sa fie dispus sa adopte un copil cu tine.

| AnamariaH1999 explică (pentru Laura927):

Pai i-am spus de problema mea medicala la inceput si acum imi scoate ochii ca nu ma inteles in totalitate din ce am spus

| Laura927 a răspuns (pentru AnamariaH1999):

Ana deschide ochii ca doar tu vei avea de suferit..asta si-o scutura si pleca, cum se zice, tu ramai cu problemele...
Orgoliu cand vine vorba de viata sotiei tale? Pai bine ca ne-ai scris asa vezi si tu ce gandesc ceilalti despre partenerul tau!

| AnamariaH1999 explică (pentru Laura927):

Sunt de parere ca incat ai voie sa te informezi e bine sa ai cat mai multe pareri si sa stii sa o alegi pe cea mai buna pentru tine

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnamariaH1999):

Nu vreau sa ma bag in polemici cu sanatatea, cu infiatul, cu mama purtatoare si alte chestii care privesc moralitatea gandirea si optiunile/opiniile fiecaruia, dar un lucru mi-a atras atentia: "si acum imi scoate ochii ca nu ma inteles in totalitate din ce am spus" - asta e tot ce trebuie sa stiu sa inteleg ca de fapt il doare-n pul@ de tine de fapt. Sa zic mai mult? Si nu are nici o legatura cu ce cred eu despre a infia, a accepta copilul altuia, sa-l vrei neaparat pe-al tau, etc. Aia e o zona gri si alunecoasa. Cred ca parerea generala ti-ai format-o deja, mai sunt si altii care probabil ar fi mai curiosi sa-ti afle in detaliu problemele de sanatate si sa le si inteleaga inainte sa intre intr-o relatie.

| AnamariaH1999 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru raspuns, fiecare raspuns ma ajuta, apreciez mult faptul ca mai sunt si OAMENI printre oameni

| anonima13ana a răspuns:

Încearcă să vorbesti cu mai multi doctori. Mamei mele i sa zis ca daca il tine pe fratele meu moare, si sunt bine sănătoși amândoi. Cumnatei mele la fel i-a zis acum de 3 ani si la fel sunt ok. Nu zic ca sa faci si tu la fel si sa riști cu viata ta. Spun ca poate exista o posibilitate. Nici eu nu am copii dar imi doresc atât de tare. Sanatate iti doresc.

| AnamariaH1999 explică (pentru anonima13ana):

Îți mulțumesc ca ai raspuns, multa sănătate si o zi cat mai placuta