| anonim_4396 a întrebat:

Sint intr-o dilema. Am facut cunostinta cu un baiat. Am iesit de mai multe ori. E un tip, dragut, ingrijit, atent, cu studii tehnice. Ma simt atrasa de el, insa nu pot accepta nicidecum ca el nu scrie corect. Nu pune cratima unde trebuie. Nu stie sensu la anumite cuvinte (de ex. ambitios) sau nu stie macar cine a fost Nichita Stanescu. Repet, el stie sa vorbeasca frumos, insa ma gindesc ca nu o sa avem conexiune intelectuala. Si nu stiu ce sa fac mai departe, sa-i dau o sansa...ori sa astept pe altcineva? Am 25 de ani si nu am avut nici o relatie serioasa. Si mi-e frica cumva sa nu pierd,, trenu" dar ma mai gindesc poate intr-adevar am eu pretentii prea mari. Merci de raspunsuri. Tare am nevoie de un indicator...

22 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Poti treptat sa-i insufli interesul pentru cultura in cazul in care este receptiv. Exista prof. univeresitari la facultatile tehnice care se lauda ca nu stiu ortografie.Problema ta este daca il iubesti sau nu.

| mgtow a răspuns:

Acum pentru scris te plangi, lasa ca nu are nimic. Inseamna ca studiile alea le-a obtinut mai pe ochi frumosi pentru ca un om care nu scrie bine, nu prea are sanse sa treaca la examene. Atat timp cat vezi ca e om bun si se poate forma o relatie serioasa cu el stai cu el.

| AndreiGabi a răspuns:

Iti faci mai mult rau punand intrebari aici... Deja m-au dezgustat cateva raspunsuri. Tu cunosti cel mai bine situatia si doar tu poti lua cea mai buna alegere. Iti spun decat ca exista o inteligenta nativa, acel gen de inteligenta cu care te nasti si care se vede in felul in care privesti viata. Am iubit acum mult timp o fata careia ma chinuiam sa ii descifrez mesajele si de cate ori era scoasa la tabla pe la matematica ma rugam sa nu primeasca 3 laughing dar nu era "proasta", doar ca viata ei nu a permis dezvoltarea naumitor segmente. Ma intrecea cu mult in alte lucruri. Ma mira putin faptul ca nu stia sensul acelui cuvant dar... Reciteste raspunsul lui mira. Poti schimba enorm de mult un om. Recomanda-i o carte, daca o citeste probabil merita.hee hee Numai bine!

| Fleurdelune a răspuns (pentru AndreiGabi):

O sa incerc. Desi a zis ca nu-i placea in liceu limba romana. In schimba avea note mari la matematica, fizica. Oricum una pe alta nu compenseaza.

| CataC a răspuns:

Haha, bun venit in 2014! Intalnesc din ce in ce mai des persoane de genul, culmea multe cu studii superioare.

Daca a ajuns la 25 de ani fara sa stii ce inseamna ambitios e trist.

Daca tu crezi ca poti trai cu sms-uri agramate(dar calde, ce-i drept) poti intemeia si-o familie.

Sa ai grija cu copiii, sa nu-i ajute sotul la teme in clasa 1, risti "s-a" scrie ca el dupa.

Ai asteptat 25 de ani, de ce nu mai astepti un pic pana gasesti pe cineva care sa stie macar sa scrie romaneste?

Numai bine!

| Fleurdelune a răspuns (pentru CataC):

M-am saturat intr-un fel si de presiunea pe care o au prietenele mele asupra mea. Au zis ca e o prostie infantila sa iau in consideratie felul cum scrie. Au zis ca e baiat bun, cu serviciu si ca in viata de familie nu conteaza sa stie cine a fost N.Stanescu.Si mi-au dat de inteles sa nu ma jalui cind o sa fiu singura, pentru ca din vina mea sint. Imi vine sa pling. Eu nu vreau sa aiba masina, sau sa fie vreun sef pe undeva. Imi plac barbatii care mai citesc din cind in cind, cu care m-as simti libera in discutie, fara sa dau explicatii din DEX la cuvinte simple. Le dau un pic si lor dreptate... poate e timpul sa incep o relatie la virst asta? Sa nu astept asa tip de barbat si sa ma multumesc cu ce este?

| mihai69 a răspuns:

Hai să-ți spun povestea mea: eu - modest, deștept (puțin peste medie), îmi place să citesc, să scriu, să fac „lucruri" cu mâinile mele, să umblu prin lume etc.
- ea, cam la fel. Am făcut amândoi (câte) o facultate, copii, etc. Din păcate, ceva nu a mers între noi și după 22 de ani ne-am despărțit. Ce folos că aveam despre ce vorbi? Că am citit aceleași cărți? și altele de felul acesta?
- actuala - mai greșește numărul de „i"-uri pe la cuvinte, mai pune uneori cratima anapoda, da' dacă-i spun frumos, se corectează și am văzut că-i place să învețe lucruri noi, doar că n-a avut ocazia până acum. Dar în rest, suntem mult mai compatibili unul cu celălalt decât eram cu fosta.
Și așa că acum stau și mă-ntreb: ce folos că mama copiilor mei era mai educată (în sensul de cunoștințe asimilate)?!?
Ce zici? poți să tragi ceva învățăminte dintr-o poveste adevărată?

| neutrino a răspuns:

Pretentiile tale nu sunt deloc mari si un astfel de partener te va trage permanent in jos, in conditiile in care tu doresti ca intre tine si el sa existe mereu un Nichita Stanescu, si nu accepti, de exemplu, si principiul de functionare a unui motor electric. Neajunsurile de care te plangi tu nu au nicio legatura cu faptul ca are studii tehnice. Iar in legatura cu trenul, nu te poti urca in orice tren, numai pe motiv ca in el vei gasi un minim de confort: trebuie sa mearga si in directia dorita de tine, si nu oricum.

| Fleurdelune a răspuns (pentru neutrino):

Mi-am dorit mereu sa am un partener care sa aiba o cultura generala buna pe linga cei 7 ani de acasa. Un barbat de la care sa am ce invata, fara sa se considere superior mie. O prietena imi zice: cica da ce tata tau stie cine-i N.Stanescu? sau crezi ca mamele noastre la asta s-au gindit cind s-au casatorit. Nu stiu unde sa gasesc asa barbat. Pentru ca timpul trece... prietenele se casatoresc si intr-un fel pun presiune pe viata mea personala, acuzindu-ma ca sint o pretentioasa si ca nu o sa-mi mai gasesc vreun barbat. Cind de fapt ea mi se lauda ca sotul ei scrie mereu corect. Alta prietena accepta cam tot ce-i vine, cum s-ar zice. Pune mai mult accent pe atentia oferita din partea baiatului ei.

| neutrino a răspuns (pentru Fleurdelune):

Daca tu esti dirijata de pretentiile prietenelor tale, atunci ai dreptate ...partial. Este insa foarte adevarat ca daca el nu face parte din lumea ta, atunci aceasta relatie nu-ti poate aduce nimic bun. Renunta la ea pana cand nu va fi prea tarziu. Niciodata tu nu vei fi fericita langa un asemenea om.

| Holiday a răspuns:

El nu stie ce inseamna ambitios, tu pana la 25 de ani nu ai avut nici o relatie....hmm, clar, pe undeva va potriviti.

| horia2012 a răspuns:

Tii la el, dar il iubesti? Ati iesit impreuna cu alti? Ti-e rusine cu el? Cum se comporta cu tine in prezenta altora? Asculta si pe urma vorbeste sau se baga in vorba 'asa, sa fie'.
Poti fi prost si educat sau destept, inteligent si marlan. Pe primul il mai poti schimba, pe al 2-lea mult mei greu sau deloc. Tu, daca te consideri o persoana culta, inteligenta, intotdeauna, daca il iubesti, vei gasi, tonul si modul cum ii vei face observatie si cum il vei corecta, plus tot tu vei fi cea care vei stii sa cobori nivelul discutiei astfel ca el sa nu simta cs-l tratezi cu superioritate. Dar asta, numai daca-l iubesti si daca te vezi si in viitor cu el. Asta, numai tu stii. Oricum, mult nu mai poti astepta. Stii cum spune
"alegi, alegi, pana culegi".

| cristimihailov a răspuns:

Buna, poate vine cam tarziu raspunsul meu, dar eu ma gandesc ceva de genul:

1. Nu o sa vorbiti de Nichita Stanescu si nici nu o sa va intereseze prea mult alte probleme gramaticale.

2. Nu te speria, dar din textul tau, si la tine lipsesc anumite chestii. Gen "Nu stie sensuL", "trenuL".

3. La final, intreaba-te cu cine vrei sa stai de mana? Cu cartea de literatura sau cu un om.

Poate nu e omul perfect, insa doar tu poti sa iti dai seama daca este omul potrivit sau nu.

Ai asteptat 25 de ani. Poate e momentul macar sa incepi sa ai o relatie serioasa.

Daca o sa te potrivesti sau nu cu el, o sa vezi relativ repede. Dar macar vei avea prima ta relatie serioasa.

Dupa mine, in orice situatie, iesi castigatoare.

| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca daca nu aveti subiecte de discutat, decat cele superficiale (filme, vreme, xulescu de la antena 1) in timp ce tu ai nevoie de astfel de subiecte atunci nu cred ca ar trebui sa incerci.
Din experienta proprie, iti spun ca fie te vei plictsi repede de aceasta relatie, fie nu il vei putea trata ca un egal pentru ca pleci de la premisa ca are deja unele lipsuri.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Banuiesc ca nici tu nu stii prea multe despre matematica si materiile tehnice (care chiar sunt utile in viata de zi cu zi spre deosebire de Nichita Stanescu). Faptu' ca nu stie sa scrie corect si nu cunoaste sensul unor cuvinte elementare este de fapt problema grava.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti lasa ca lucrurile sa decurga de la sine. Daca ti-e ursitul, atunci nu ai ce face. Tata nu stia o boaba de matematica, mama l-a invatat in fiecare zi.In cele din urma tata o intrecea pe mama la calcule matematice mai simple pe vremea de atunci.Si-a gasit un loc de munca in achizitii de materiale de constructii unde matematica avea rolul ei, apoi am venit eu si fratii pe lume.Deci eu zic sa lasi sa decurga lucrurile de la sine. Daca iti place de el.Nu cred ca vrei un baiat care pune cratima corect dar nespalat si un uracios din toate punctele de vedere.Copii ii poti educa si tu.Asta in caz ca vei ramane cu el pana intemeiati familie. O seara faina.

| Happyjump a răspuns:

Dacă ții foarte mult la el, acceptă-l așa cum este, iubirea însemnă să accepți pe cineva cu tot cu defecte, dacă te deranjează atât de mult cum scrie, fă ce vrei

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Intreaba-ti inima!

| Abcd1234ef56 a răspuns:

Buna! Hai sa-ti spun ceva: eu tin foarte mult la limba materna si mereu imi dau interesul sa scriu corect; mai sunt si exceptii cand mai scriu cate o prostie... pe cand prietena mea mai scrie si ea cate odata bine laughing
Eu nu vreau sa te bag in ceata; incerc sa iti dau un sfat care ar putea sa-ti fie folositor.
Intr-adevar e foarte bine in viata sa-ti gasesti partenerul "complet" insa faptul ca stie sa scrie corect ori cine a fost X nu inseamna ca-i anuleaza celelalte calitati.
Inca mai are timp sa invete (sau poti chiar tu sa-l inveti; doar nu e o rusine) pe cand unuia fara caracter nu o sa-i foloseasca nici 4 facultati!
Daca tu stii sa scrii corect, stii cine a fost marele Nichita Stanescu si nu stii sa faci sarmale crezi ca el ar avea dubii ca relatia nu functioneaza din cauza sarmalelor?
Tot ce conteaza intr-o relatie este comportamentul de zi cu zi. Mai bine iti scrie: "mi-e dor de tine" si sa o simta decat sa-ti scrie ortografic dar sec.
Nu-ti scriam, dar vazand ca ne-ai scris lucruri placute despre el (ca e dragut, se comporta frumos cu tine, e atent, ingrijit...) sfatul meu este sa-i dai credit relatiei.
Daca tii la el si-l admiri pentru felul sau de a fi, il accepti asa cum este.
Eu asta as fi facut in locul tau; mai departe nu ma bag!
Succes!

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Stai linistita eu sunt ca tine, cand vad o fata care nu stie sa scrie ii dau ignore. dragostea ar trebui sa treaca peste lucruri de genul asta dar daca stii sa te gandesti ca o sa-ti educe copii... ramai pe ganduri

| Anonim1989077656477 a răspuns:

Pai,ai putea incerca sa-l inveti.stiu pe cineva a carui iubit nu stia engleza.i-a dat o carte, l-a ajutat si acum o stie la perfectie.foarmeaza un cuplu tare frumos. ajuta-l, nu-l indeparta.are nevoie de tine. daca te iubeste cum il iubesti tu, o sa faca un efort. daca nu, n-a fost sa fie

| az123 a răspuns:

Salut
E o decizie care iti apartine doar tie, trebuie sa te analizezi de c ai nevoie si ce e cu adevarat important pentru tine. Sunt si persoane destul de intelectuale dar nu intotdeauna poate fi si o persoana cu calitati frumoase, care sa te respecte, sa pretuiasca. Dar poate fi o persoana foarte simpla dar nu cu multe cunostinte, dar cu multe calitati, care te poate face fericita ca este linga tine. De aceea tu decizi, sper ca urmatoarele informatii te vor putea ajuta:
http://www.jw.org/......-potrivit/
succes