| xVogue a întrebat:

Scuzati categoria, dar e ceva urgent. Obisnuiam sa stau cu niste prieteni dintr`un cartier in care e multa vagabonteala. Eu ma distram cu amicii si nu prea stateam acasa deloc. Parintii au aflat ca prietenii mei nu erau tocmai cuminti si persoane de genu care sa isi asculte parintii. Eu am o mama foarte nesigura pe ea in orice priveste prieteni, adica mai pe scurt daca ar fi dupa ea nu as avea nici un prieten. Bunicul meu tot asa nu ma lasa sa fac nimic daca ar fi dupa el doar sa invat si sa merg la scoala. Eu nu pot sa stau toata ziua inchisa in casa si sa ii aud gura mamei nu am cu cine vorbi in casa asta mereu ma contrazice si face dupa cum vrea ea. Acesti doi indivizi care de fapt regret enorm ca sunt familia mea mi-au distrus toate legaturile cu prietenii mei. Acuma toti ma vad cu alti ochi, bine majoritatea care nu ma stiau foarte bine, dar in orice caz le-au facut probleme imense prietenilor mei fara nici un motiv, doar asa pentru ca ei cred ca prietenii ma influenteaza sa stau cu ei, mama nu stie ce e aia distractie bunicul nu a lasat-o sa faca nimic cand era tanara statea si invata si altceva nimic. Eu nu pot fi asa, nu suport chestia asta simt ca innebunesc daca o mai tin astia asa. Acum tot din habar nu am ce motiv sunt pedepsita si mi-a luat mama telefonul. Tin sa mentionez am 15 ani si nu cred ca la varsta asta cineva ar putea sta intruna in casa. Vreau sfaturi. Cum as putea sa ii mai impiedic sa imi distruga relatiile cu prietenii? Nu mai suport nu stiu ce sa fac.

7 răspunsuri:
| Petrica44 a răspuns:

Sunt sigur ca familia iti vrea numai binele! Prietenii? Sunt precum lipitorile:cand nu mai au de unde suge, cauta alta victima. Sfatul meu este sa-ti asculti parintii.Prietenii tai te folosesc si cand nu le vei mai fi utila, se vor descotorosi de tine, fara pic de remuscari.Asculta-ti parintii si nu uita ca niciodata un parinte doreste raul propriului copil.

| xVogue explică (pentru Petrica44):

Mda, exact din cauza asta ma vor trimite la scoala de corectie mnu?

| PsihinG a răspuns:

Din ce povestesti tu, nu stiu daca nu cumva este vorba despre calitatea prietenilor din anturajul tau.
Chiar si tu stii ca acesti prieteni nu prea sunt de "soi bun", iar mama si bunicul tau se gandesc, ce ai putea sa inveti de la ei.
Asa gandesc toti parintii care au grija de copiii lor si ca sa nu mai ai probleme, de ce nu-ti alegi alti prieteni de care sa nu-ti fie rusine sa-i prezinti mamei si bunicului tau.
Ai mare grija de anturajul in care intri, mai tarziu poti regreta ca nu ti-ai ascultat mama.
P.S. Daca nu-i mai suporti, de ce nu pleci de acasa? Crezi ca ti-ar fi mai bine?

| xVogue explică (pentru PsihinG):

M-ar cauta cu politia daca as pleca de acasa si tot eu as pica rau.

| PsihinG a răspuns (pentru xVogue):

Tu esti putin cam rebela dupa cum vad eu, dar stai putin si gandeste-te ca tu esti mama si ai un copil, cum ai proceda?
Imagineaza-ti ca esti in locul mamei tale.

| dnsmnl a răspuns:

Toti parintii vor binele copiilor lor.Dar desigur, exista cei care exagereaza.Nu stiu sigur in cazul tau cine exagereaza si cine nu. Poate ca prietenii tai sunt priviti de lume ca fiind cool dar daca nu sunt un model bun tie sunt de acord cu mama ta.Gaseste-ti prieteni adevarati si pe care mama ta se poate baza.Incearca sa socializezi mai mult cu ea.Ia-o cu incetisorul. Oricum nu mai ai decat 3 ani pana sa hotarasti tu ce este mai bine pentru tine.Succes!

| Maddutza96 a răspuns:

Si eu am 15 ani. Noi doua si familiile noastre sunt total diferite. Parintii ma vad ca stau mereu in casa si ma indeamna sa mai ies dincasa, dar eu nu prea vreau. Eu sincer, sunt felul de persoana care se poate descurca cu ce are. Lasand asta deoparte, eu cred ca incearca sa te protejeze. Acum nu iti dai seama, dar mai tarziu o sa vezi ca ai tai au avut dreptate. Vorbesc din proprie experienta, pentru ca asta mi s-a intamplat acum un an sau doi.
Cand o sa ai probleme bineinteles ca nu vor veni prietenii tai sa te ajute, tot mama si bunicul. Oricum, viata ta, alegerea ta.