| anonim_4396 a întrebat:

Se mai merita in ziua de azi sa faci un copil? Sa iti sacrifici ani din viata doar sa cresti un nerecunoscator sau un nesimitit? Cititi tot ca sa intelegeti calumea.

Stiti toti in filme cand vedeti la masa sotia sotul si 1 sau 2 copii si fata imbracata stiil rebel baiatul still emo, si se cearta la masa ca vezi domne pe ei nu ii intelege nimeni si pleaca de la masa facandu-si parinti prosti si ei isi zic unu la altul " lasa-i, e peroada asta (adica adolescenta)". Desigur, nu putem crede orice vedem la tv dar eu din ce in ce vad mai multe cupluri de genul. Pe de alta parte vor fi persoane pe aici care vor spune " pai au ajuns asa din cauza parintilor ca nu i-au educat, e vina parintilor" si eu va spun ca gresiti amarnic. Eu cred ca in formarea unui copil, parintele are un procentaj de 25% influenta asupra lui, restul il area lumea care il inconjoara. Deci depinde mult cat il duce capul pe copil, daca atunci cand vede ca la scoala toata lumea se ia de un copil e alegerea lui daca se duce si zce,"vedetiva de treaba voastra, lasatil in pace" sau isi bate si el joc de acel copil. Cum e la gemeni, practic cand sunt nascuti sunt una si aceeasi persoana, depinde de mediul inconjurator cum ajung la maturitate. Reveninf la partea cu nerecunoscator si nesimtit. Cati auziti voi in viata de zi cu zi sa isi ajute parinti cu ceva? Orice? Cati auziti voi sa lase iesitul afara sau mai stiu ce alta distractie ca sa stea acasa sa ajute la ceva? sau sa ajute in orice fel? Mai nou parinti zic" lasa, sa se distreze" si dupa cand acesti copii au varste de 30 de ani si nu dau 2 bani pe ei (asa au fost crescuti) se plang in stanga si dreapta. Multi am intalnit care ar fi vrut copii dar pur si simplu nu vor sa faca pentru simplul motiv " de ce i-as aduce pe lumea asta? nu veci cum e? ". Daca nu ati adormit citit, ce credeti? Am gresit eu cu ceva? Daca da, ce?

Daca se merita sa faci copil nu dati numai motive bune gen pai ai cine sa te ajute la batranete (macar de ar faceo) sau chestii de genul, dati bun & rau.

44 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

It's complicated. Daca ai avea doar meseria asta, sa-i cresti, sa-i educi, si tot nu poti fi sigur ca vor iesi cum vrei tu. Dar cand tu esti 10 ore/zi afara din familie, si copiii sunt la gradinita, apoi la scoala, si sunt educati de altii? Cum ai norocul, poate nimeresc la educatori si profesori buni, dar poate nu-s chiar asa de buni. Si apoi, chiar daca influenta lor e buna, de cand ies din scoala si pana ajungi tu acasa, ei primesc alta educatie de la strada. Deci, revin la ce am zis la inceput: it's complicated. :\

| Zenithf a răspuns:

A, si asta ce am zis este in cazul fericit, cand ii poti vedea in fiecare zi, dar daca tu esti la lucru in Spania, si copiii sunt crescuti de parintii tai, care nu mai au atata putere si atata influenta asupra lor incat sa-i scoata oameni? it's more then complicated now :\

| KodrutZ a răspuns:

Il faci si il cresti. Cum il cresti, asa il ai. Eventual te mai uiti si in jur si incerci sa iti dai seama cu ce au gresit ai tai/rudele de ai diverse probleme in relatia cu ei acum si faci tot posibilul ca tu sa eviti acele probleme.

| OldSoul a răspuns:

Daca ar fi asa cum zici tu, acum nu ar mai avea cine sa ne puna aceasta intrebare.
Zici ca parinti influenteaza doar 25%, poate, dar daca acea influenta de 25% e una gresita, e normal ca acel copil se va lasa influentat de alte persoane, cu mult mai diferite fata de ceea ce vede el in familie, un copil are nevoie de intelegere/dragoste, daca parinti nu stiu sa i-o ofere asa cum trebuie este deplin greseala lor, trebuie sa stii cand sa spui da si cand sa spui nu.
Acum revenind la prima intrebare, ai fii dorit ca parinti tai sa fii fost de aceeasi parere cu tine si tu sa nu te fii nascut niciodata?
Nu cred.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

"Acum revenind la prima intrebare, ai fii dorit ca parinti tai sa fii fost de aceeasi parere cu tine si tu sa nu te fii nascut niciodata? " avand in vedere ca nu sunt un ratat la 21 de ani, nu ar avea de ce sa zica mama mea asa. poate daca aveam viata usoara si toate pe tava de la nastere eram si eu unu ca aia dar cum nu a fost asa,--

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi, asta e ideea, cand faci un copil nu stii ce va fi, poate fi bine poate fi rau, mult conteaza de cum il educi dar si de "noroc" sa zic asa.

| Doub a răspuns:

Normal ca se merita.
Copilul reprezinta rodul iubirii.
Asa cum spunea si KodrutZ mai sus, cum il cresti, asa il ai.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

"um il cresti, asa il ai." nu e mereu asa. depinde cum se lasa influentat de restul

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

''Copilul reprezinta rodul iubirii.''Nu intotdeauna draga din pacate...

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Pff, da, stiu ca pe planeta asta mai exista si oameni care isi bat joc de o viata.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca e un copil fraier, atunci da, se va lasa influentat.

| OoBunnyoO a răspuns:

Citisem undeva un articol, in care un psiholog a decis sa experimenteze pe copiii lui si sa vada cat de importanta este educatia in formarea copiilor. Si de-a lungul timpului a reusit sa faca dintr-unul dintre copii un copil model, iar din celalalt un rebel. Daca ma intrebi pe mine, trebuie sa fii un pic diliu sa faci astfel de experimente pe copiii tai. Insa ce a vrut sa demonstreze este faptul ca daca stii ce faci, iti poti modela foarte usor copiii si ii poti transforma in ceea ce vrei.
Chiar si gemenii sunt tratati diferit.
Cat despre faptul ca copiii nu isi ajuta parintii, asta este pentru ca parintii nu ii indeamna sa ii ajute. In mod normal, parintele ar trebui sa ii dea copilului diverse sarcini pe care sa le faca. Nimeni nu face ceva ce nu ii place, decat daca e obligat. Si parintii daca ar avea pe altcineva care sa faca treaba in locul lor, nu ar mai face treaba respectiva. Ideea este ca parintii cand nu le dau sarcini copiilor, gresesc. Iar asta o spun din perspectiva unei persoane care nu a trebuit sa ridice in deget in propria casa. Maica-mea, pana nu m-am mutat nu m-a lasat sa fac nimic, nici macar sa pun o masina de spalat. Si chiar si dupa ce m-am mutat tot ea insista sa vina la mine si sa imi faca de mancare. Iar cat am stat acasa, normal ca am acceptat astfel de tratament. Daca mama voia sa faca tot si nu ma lasa sa fac nimic, de ce nu as lasa-o sa faca treaba asta in continuare? Pentru ca este usor sa nu faci ceva ce nu iti place, atunci cand face altcineva treaba respectiva pentru tine. Problema, mai ales la noi in tara, este ca parintii incearca sa isi controleze copiii foarte mult timp si ii rasfata foarte mult.
Dupa ce am plecat din tara si am vazut cum sunt copiii crescuti in alte tari, mi-am dat seama ca problema este mai mult la noi in tara decat in alte tari din Europa. Nu stiu daca in America este la fel ca in Romania (avand in vedere ca tu ai dat drept exemplu filmele si majoritatea filmelor difuzate la noi in tara sunt din America). Insa in alte tari vestice, copiii inca de cand sunt mici sunt pusi de parinti sa indeplineasca diverse sarcini si de la 15, 16 ani incep sa lucreze, iar de la 20 se muta deja singuri, aproape dati afara de parinti. La noi in tara, parintii sunt ceva de genul la 15 ani "Lasa mama, esti prea mic sa muncesti", la 20 "Lasa mama, ocupa-te de facultate, distreaza-te cat esti tanar, iti platim noi facultatea si ce iti mai trebuie", ajungi la master "Lasa mama, ca nu trebuie nici acum sa te angajezi, termina masterul intai" si asa ajunge romanul la peste 20 de ani sa stea inca pe banii parintilor, cand in afara majoritatea isi castiga banii proprii de la 15, 16 ani. De asemenea, multi parinti in Romania, isi indeamna copiii sa stea cat mai mult cu ei, nu prea ii lasa sa se mute la casa lor. In afara chestia asta este total diferita.
Problema cu parintii de la noi din tara este ca au genul ala de mentalitate ca in momentul in care fac un copil viata lor se termina. Si isi pun toata energia, toate sperantele in fundul copilului. Ei nu se mai distreaza, nu mai fac nimic pentru ei, fac totul pentru copii. Si evident ca in momentul in care depui atat efort pentru cineva, iti este foarte greu sa nu incerci sa il controlezi sau sa il lasi sa plece.
Ei bine, in afara nu este asa. Parintii isi vad de viata lor, dupa ce fac copiii uneori isi mai pun si nevoile lor inaintea nevoilor copiilor, nu platesc totul pentru copii. Aici de regula, dupa ce copilul incepe sa lucreze parintii nu prea ii mai platesc cheltuielile. Parintii primesc un ajutor de la stat (care este mai mare decat ajutorul nostru), primesc niste reduceri de taxe si din banii aia ii asigura copilului cele necesare, pentru scoala, pentru mancare, de imbracat. Dar daca copilul vrea sa isi cumpere ceva mai extravagant, un Iphone 6 sau vrea sa mearga in nu stiu ce vacanta isi plateste singur cheltuielile. Iar daca nu are suficienti bani ii imprumuta de la parinti cu dobanda. laughing Eu am ramas socata cand am auzit asta, dar asa fac. Ii iau ca de la banca, cu dobanda. La noi in tara copilul se duce si se milogeste in fata parintilor pana il fac ei pe dracu in patru si ii platesc telefonul.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

"ar daca nu are suficienti bani ii imprumuta de la parinti cu dobanda" asa fac si eu, imprumut bani de la mama mea. nu cu dobanda dobanda evident laughing, dar sunt foarte narcisit cand vine vorba de chestii din astea. vreau sa am tot din banii mei, nu a altucuiva. mi se face sila cand ii vad pe astia ca se dau mari cu banii parintilor, e trist si patetic.
cat despre "mama nu ma lasa sa fac aia si aia " da, te cred. si aici e la fel, ajung la facultate si nu stiu sa gateasca sa spele la masina si chestii din astea pentru ca parintii nu ii lasa sa faca nimic. il rasfeti si ajunge sa nu stie sa faca nimic

| MskDesign a răspuns:

In primul rand trebuie sa luam in considerare perpetuarea speciei umane si iti spun in acest sens, ca fiecare om in viata trebuie sa aiba macar un urmas.In al doilea rand, am 31 de ani si am un baiat trecut de 5 ani.Incerc sa il cresc cat mai bine si sa ii ofer tot ce imi sta in putinta pentru o viata cat mai decenta posibila, luand in considerare ca nu sunt in tara.Cred sincer ca daca copilul e crescut educat si cu principii sanatoase, el va sti sa-si aleaga anturajul.

| anonim_4396 explică (pentru MskDesign):

"e crescut educat si cu principii sanatoase, el va sti sa-si aleaga anturajul." in mare asa ar fi, dar ca orice om (vorba lui Einstein parca ) toti murim dupa atentie. si chestia asta ne face sa ne prostim. fetele se imbraca cum se imbraca crezand ca sunt luate mai in serios daca arata cat mai dexbracate, baietii ce sa mai zic de ei. "om trai si om vedea"

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Mai era o vorba cu mult inteles,, ce naste din pisica, soareci mananca,,! Daca mama ta nu se omora sa te trimita la scoala si credea ca esti adorabil cu berea in bot la 10 ani, acum garantat nu erai aici sa pui intrebarea asta. Parerea mea e ca se merita.

| Mussette a răspuns:

Consider ca se merita sa faci un copil, chiar 2 sau 3, atata timp cat le poti asigura un trai bun si educatie.
Copilul in general seamana arintilor. Prin educatie si suficient timp acordat lui, nu va fi o pierdere de vreme, ci o mare realizare. Acum depinde de fiecare ce vrea de la viata, de la copiii lui si cum a fost el crescut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa cresti un copil in mod adecvat nu e o problema dar in timpurile noastre e greu sa-l tii departe de ceea ce e rau. Daca se merita sau nu, nu stiu sa-ti spun, asta depinde de mediul in care este crescut.De exemplu, nu poti sa-ti tii copilul departe de scoala, locul unde, zic eu, sunt cei mai expusi aflandu-se in imprejurimea tinerilor de aceeasi varsta care majoritatea sunt indobitociti.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Oricine viseaza ca mai devreme sau mai tarziu sa devina parinte. Chiar ma surprinde intrebarea. Tu generalizezi aici 50% dintre copii. Insa nu uita de cealalta parte de 50%!

| anonim_4396 explică (pentru NoName0x0):

"Tu generalizezi aici 50% dintre copii" 50%? cand ai fost ultima oara intr-o scoala /liceu / mall? vezi specimene peste tot.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De tine mi-am dat seama de mult c-ai o oarece aversiune fata de cei de-o generatie cu tine ori mai jos, da' chiar exagerezi (generalizand), serios.

Sa stii ca nu se schimba nimic daca stai sa-ti versi ofturile pe-aici ori in oricare alta parte a netului.
Ca tot te ai asa pornit pe ei, de ce nu te duci la ei (cand ii mai vezi in mod intamplator si ocazional, prin mall si astea, in mediul lor de,, specimene") si sa le spui in fata ceea ce te face sa strambi din nas la ei, gen: aveti ras de maimute in calduri, vorbiti prea tare, zici ca sunteti la circ, discutati numai chestiuni juvenile si/sau neadecvate etc?
Ar fi asta o idee, iti spun eu, poate (de fapt sigur) nu te-ar lua-n seama dar cel putin in acest mod ai avea ocazia sa auzi si parerea lor (printre insulte si altele, ca doar vor intra in modul defensiv in clipa in care vei incepe sa ii judeci aspru, asa cum procedezi aici unde esti si,, ferit" laughing ).

Parerea mea? Nu imi place atitudinea ta in ceea ce privesc copiii, si mai ales copiii altora (ca doar fiecare si-i creste cum il duce sau, dupa caz, nu-l duce capul, e,, problema lor", nu a ta). Pleci din start de la premisa ca acestia sunt nesimtiti si nerecunoscatori pentru ceea ce au din partea familiei s.a., si da, sunt de acord intr-o oarecare proportie, insa fara sa exagerez.
Asculta la vorbele acestea ca suna cam asa: unii copii nu isi merita parintii, unii parinti nu isi merita copiii iar in alte cazuri se merita unii pe altii (buni sau rai, cum or fi).
Viata de familie nu e colorata doar in alb-negru, este la fel de diversificata precum si tipurile de oameni din societate, pentru un ex..Fiecare are trecutul sau, prezentul sau, implicit propria sa poveste.
Sunt oameni si oameni, si pe cat de multe tipuri si categorii de oameni in societate pe atat de multe cazuri pentru un alt ex.Fiind diferiti, fiecare reactioneaza/gandeste/judeca/gesticuleaza/interpreteaza/empatizeaza s.a.m.d. in alt fel, in propriul sau fel.Astfel fiecare va simtii/gandi/actiona poate diferit fata de vecinu' sau vecina, asta e.
Un copil nu este un animalut dragut de casa care sa iti tina de urat si caruia sa ii oferi un acoperis si ceva de mancare si cam atat, nu merge asa.Si nici pe principiul,, il fac pentru a avea cine sa-mi mai aduca o cana de apa la batranete" ca doar nu-l concepi cu singurul scop de a avea cine sa te stearga la fund cand tu singur nu vei mai fi in stare la o varsta mai inaintata.De recunoscator, va fi recunoscator, nu spune nimeni ca nu (nu concep cum nu ar putea fi, chiar si-n situatiile cand acesta nu are o legatura prea stransa cu ai sai, totusi sunt parintii lui si macar iubire si recunostinta ca i-au dat viata si intretinut tot ar trebui sa aiba).
Oamenii sunt fiinte extrem de complexe, astfel, dezvoltand si avand nevoi mai ridicate fara de un asa zis animalut de companie, mult mai ridicate.
Mda, ma opresc aici, mi se-nchid si pleoapele de oboseala...Probabil nu-mi vei aprecia mesajul (continutul), nu m-ar mira, dat fiind c-am fost in total dezacord cu domnia ta tongue, hai ca glumesc, cu tine ma.Dar asa mi-i parerea referitor la postul tau ceva cam plin de ura, pe o parte justificata (ca doar,, specimene" mentionate de tine am intalnit si eu (nu traiesc in pestera, vrand-nevrand am dat si peste d-astia) insa pe de alta parte total exagerat.Ti-a scris si NoName0x0 "mai cu grija la cum tinzi sa vezi proportiile", observandu-le mai mult doar pe cele negative).
Inca ceva, parintii acelor copii/pustani au fost si ei copii la un moment dat, sa nu uiti niciodata acest detaliu.Nieni nu se naste gata invatat/matur/caracter nota 10, acestea se-nvata/prind in timp.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Exagerez pe naiba laughing. mai iesi pe afara si vezi cum sunt oamenii

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si sa vad ce? stand deoparte de ei si observandu-i de la distanta nu as putea face decat o semi-analiza superficiala la o prima-singura vedere thinking
Nici eu nu prea agreez multe lucruri, dar nici sa judeci atat de usor cum vrei tu nu-i echitabil.,, Aroganta trebuie castigata" este o vorba mareata, pentru adev. sau.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"tand deoparte de ei si observandu-i de la distanta nu as putea face decat o semi-analiza superficiala la o prima-singura vedere" cu siguranta, unu care il vezi cu berea in mana si injura de numai poate e un inteligent neinteles. ai dreptate

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Of of, de parca ma gandeam la betivi cand ti-am scris acel reply.Bine ma, toti sunt betivi, tu esti miezul, hai s-o lasam asa ca mi se cam si rupe de la oboseala, "noapte buna" si ramai cu ale tale in continuare.Pace.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ti "se rupea" de oboseala numai intrai. mda

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ghici ce, mi se rupea (imi pasa) de parerea ta (altfel nici nu mai scriam un msj atat de lung, naiba), dar na, nici nu insist, nu-s genu', mi-am spus parerea si gata, nu am chef s-o tin asa la nesfarsit, nu ar avea rost.

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

In general, am observat ca acei copii de la tara sunt mai educati ca cei de la oras deoarece acolo parintii nu prea au bani ca sa puna sume exagerate la dispozitia copilului. In ceea ce ai scrs tu acolo in intrebare, mi se parea ca vorbesti despre "copiii de bani gata". Eu cunosc 2 cazuri cu pers reale si pe care, repet, le.am intalnit, ma cunosc, le cunosc si etc. In primul caz, persoanjul principal este o fata a carei mama este plecata, ea ramanand acasa cu tatal si cu un fratior mai mic. Nu are media generala 10 (este la liceu), o are peste 9 oricum happy Dar a preluat treburile mamei. Si in al 2. lea caz: o cunosc pe sora unei colege de ale mele de facultate. Are media 10 si isi mai si ajuta parintii. Bineinteles, amandoua sunt cam cu gandiri din acelea vechi. Nu indraznesc nici macar sa salute un baiat... Deci... Ce parere ai?

| anonim_4396 explică (pentru NoName0x0):

" Ce parere ai?" cum am zis si eu. cine nu are ambii parinti sau viata de familie e mai grea, copii ies mai invatati mai educati, la cei cu bani nu toti. ori sunt idioti ori au fite de mare vedeta, ori habar nu au sa faca ceva. depinde de viata pe care o duci

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa.i! Dar si tu, ca un parinte cu bani, poti sa "nu arunci cu bani in copilul tau" si sa ii dai cu masura si doar atunci cand merita. Evident ca nici nu trebuie sa il lasi, mai ales daca ai o situatie financiara buna, in haine de 10 ani sau fara bani de mancare la scoala. Sa aiba bani cat sa fie pe linia de plutire, poate doar cu foarte putin mai sus. Sa.ti faci timp de copil, sa fi apropiat de el, astfel in cat sa iti dai seama cand e pe un drum gresit si sa nu.l lasi sa mearga drept pe acel drum, sa.l indrumi pe calea cea buna. Copiii simt slabiciunea parintilor, dezinteresul lor si profita!

| anonim_4396 explică (pentru NoName0x0):

Ai dreptate, dar asta e. toti parintii zic " sa le dau ce nu am avut eu, sau, sunt tinseri sa se distreze" ma refer la cei bogati. si asa dau un betivi si drogati ca se "distreaza". treaba lor.

ps. tare avatarul tau laughing

| NoName0x0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru ca imi sustii parerea si pentru ca mi.ai complimentat avatarul! big grin laughing)

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Parinti ne se inplica in viata copiilor destul.Nu sunt prieteni sunt parinti.Nu te ajuta te comanda si cand vin in camera la tine nu e pentru ca cauta sa petreaca timp cu tine.Multi copii pur si simplu arunca o privire la lume si invata ce pot.Nu ar trebui sa ii feresti de ce e rau dar sa ii explici de ce e rau.Nu ii forta opiniile tale dar sa discuti despre ele.E un copil nu un cretin! Aici gresesc toti parinticare stiu tot si care au mereu dreptate
Pana la urma legat de intrebarea ta ganditi-va ca la o responsabilitate fata de comunitatea din care facem parte.Cineva trebuie sa faca copii nu sa foloseasca economiile sa cumpere o plasma.

Pe de alta parte media a luat-o razna si ar trebui sa tineti copii departe de TV.

| buburuza2007 a răspuns:

Ei bine sa stii ca eu sunt unul dintre copii care isi ajuta parintii iar parintii mei se comporta cu mine ca si cum ar fi un rahat.Eu am avut grija de mama care a fost in spital, am facut mancare, am curatat casa am avut grija ca tatal meu sa fie spalat si ingrijit iar ea nici macar un multumesc nu mi-a zis plus ca nu ma ajuta cu absolut nimic, mai ales acum cand mi-e atat de greu.singurul care ma ajuta este logodnicul meu fara de care nu pot sa traiesc, asa ca te intreb eu pe tine merita sa iti mai ajuti parinti in ziua de azi mai ales niste oameni egoisti care se vad numai pe sine, raspunde-mi tu la intrebarea asta pe baza a ce ti-am spus

| anonim_4396 explică (pentru buburuza2007):

"pe baza a ce ti-am spus" nu, merita sa ii lasi sa putrezeasca acolo unde sunt. dar intelegi si intrebarea mea nu? multi sunt in ziua de azi care sunt niste ratati. si am vazut chesti interesanta, si in generala si pe tot timpul liceului copii care au avut parinti idioti sau nu au avut un parinti au fost genul care te puteai baza pe ei, adica aveau carctare puternic. cei rasfatati erau vai mama lor

| SorinaSuciu a răspuns:

In primul rand arintele trebuie sa fie destul de matur in gandire ca sa poata educa si creste un copil. eu zic ca parintii au un cuvant de spus si in privinta anturajului copilului. nu ma refer ca trebuie sa ii interzica acele persoane ci trebuie sa il ajute pe copil sa isi dea seama ca nu castiga nimic stand cu acele persoane. stii cum se spune ''cum il cresti, asa il ai''

| Victoria275 a răspuns:

Buna dezbaterea. Nu e obligatoriu sa nasti un copil. E vorba de alegerea ta, ca om. Dumnezeu le-a spus lui Adam si Evei sa se inmulteasca. Nu le-a spus sa isi gaseasca o slujba buna si sa calatoreasca in toata lumea. Dar...cred ca daca exista persoane care se tem de conceperea copiilor vor trebui sa se revanseze fata de legea pamantului. Sunt atatia mii de copii care se afla in spital cu rani din neglijenta parintilor. Donati bani. Cumaparti-le hainute si va veti simti ca niste parinti. Ei nu sunt vinovati cu nimic. Am 15 ani, deci raspunsul meu, nu ma pot astepta sa fie pe masura asteptarilor tale. Am vrut doar sa subliniez faptul ca putem sa avem grija de toti copiii...

| anonim_4396 explică (pentru Victoria275):

"Am vrut doar sa subliniez faptul ca putem sa avem grija de toti copiii..." nu si cand ai 2 sau 3 slujbe si esti singurul lor parinte (adica doar mama sau doar tata), atunci trebuie si el sa se creasca singur. aici intervine " cat te duce capul", daca te apuci de furat spart droguri sau preferi sa stai linistit.

ps. ca ateu de "treaba " iti dau un sfat, numai pomeni pe dzeu vostru in fiecare post, e enervant. nu vedeti atei (mai idioti) sa zica la fiecare post care nu are legatura cu religia, la naiba cu dzeu" gen la religios " dzeu a zis a facut". sper ca intelegi

| 1man1 a răspuns:

Interesant! Nu mi-a fost dat sa citesc inca o analiza atat de pertinenta vis-a-vis de acest subiect. Grea decizie! Eu am un copil din prima casatorie - un copil minunat - care a fost greu incercat de divort si multe altele. Ii sunt alaturi si incerc sa-l sprijin cat pot de mult. Cu sotia actuala, o persoana minunata care imi iubeste copilul am decis sa nu avem copii. Egoism? Teama? Responsabilitate? Poate!?

| anonim_4396 explică (pentru 1man1):

Egoism nu, responsabilitatea nu ma sperie. Teama, da. de multe

| anonim_4396 explică (pentru 1man1):

Poate par nesimtit, dar de ce ati decis sa numaia veti copii? avand in vedere ca sotia e "minunata"? sau va ajunge unul?

| IcyBlu a răspuns:

Daca se merita sau nu sa faci copii, tu stii mai bine. Depinde ce vrei de la ei. daca vrei sa te stearga la fund si sa iti dea sa mananci cand tu nu vei mai putea de unul singur, da, fa. Daca vrei sa te falesti in cercul tau de cunostinte cu realizarile lor, da, fa. Daca datorezi copii societatii sau speciei, da, fa. Daca asa ti se cere, da fa. Daca esti de parere ca e un lucru care trebuie facut, da, fa. Daca jnduiesti la altii care au, da, fa. Daca esti de parere ca nu ai altceva mai bun de facut, da, fa. Etc.

Daca insa nu esti in stare sa ii cresti si sa le oferi ceea ce au nevoie, atunci nu-i mai face. Un copil nu are nevoie numai de masa si casa. Si pe un caine il mai scoti la plimbare, il scarpini pe burta, ii faci cate si mai cate. Da? Iar un copil nu e un caine.
Poti sa te faci luntre si punte si sa mergi in panzele albe pentru copil. E de admirat asa ceva. Insa nu crede nici un moment ca el iti datoreaza ceva pentru ceea ce faci pentru el. Copilul nu are datorii fata de parinti. Daca e ceva ce el ar intoarce parintilor este pentru ca el asa vrea, nu pentru ca asa trebuie. Iti recomand sa te apuci sa faci copii abia dupa ce vei renunta la mentalitatea care o ai in prezent.

*Nu am adormit. Ai gresit intrebarea. Sigur voiai sa intrebi altceva.

| ElMaestro a răspuns:

Dacă tot îl faci, măcar creşte-l! Da' de unde?

| PiciuTEN a răspuns:

PAi eu am 4 frati si ii super tare. Parintii mei sunt fericiti si mai ales TATa e super fericit cand ne vede ipreune la o masa. Ce sa zic sunt situatii in care ii vine sa se dea cu capul de dulap dar de cele mai multe ori rade cu noi ca si cum ar fi un frate. Iti dai seama 4 fete si un baiat.ce fericit ii. Eu zic sa faci copii ca nai nimic de pierdut. :*