| Nutzuu a întrebat:

Sunt în clasa a-7-a și am note relativ bune! Adică anul trecut am avut media 9, 50! Mă tot gândesc ce să fac! Eu vreau să mă mecanic auto, dar mama nu vrea că îmi tot spune că să stau murdar! Eu vreau să fac liceu auto, chiar dacă am media mare! Asta îmi place mie! Am început de pe acum să citesc cărți despre mecanică! Îmi place de când eram mic! Umblu pe la mașină, să nu mai spun de schimbat roți sau făcut pană! Cum să o conving pe mama să mă lase să fac ce îmi place?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Zi ca ea si faci ca tine, nu tine de ea viitorul tau conteaza cum ti-l creezi.

| ascovit a răspuns:

Copilu', mama ta trebuie sa realizeze ca nu trebuie sa iti impuna meseria pentru care vei opta in viitor. Tu momentan nu ar trebui sa iti bati capul cu asta, invata, esti abia in clasa a 7a si pe parcurs se pot schimba multe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai face o miscare foarte proasta se devii mecanic. O sa iti peirzi toata viata intr o hala schimband piese la masini pe un salariu minim. Te pasioneaza atat de mult mecanica exista facultate de mecanica, poti deveni inginer mecanic sa faci mai mult decat sa iti bani mainile in ulei.

| Nutzuu explică (pentru suntserios):

Dacă asta îmi place? Acum lucrez cu alți 6 prieteni mai de peste 19 ani și facem un e30! I-am schimbat aproape tot începând de la motor! Îmi place să modific mașini, nu doar să le repar!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Maica-ta isi doreste ce-i mai bun pentru tine. Tu chiar n-ai pretentii de la viata asta sa devii ceva mai mult decat un simplu ''lipitor de piese''? Orice prost poate sa fie mecanic auto, nu-ti trebuie un IQ prea mare.

| grab a răspuns:

Vezi tu, aici cazi intr-o capcana.
te duci in cea mai confortabila si accesibila zona dpdv profit rapid.
daca ai media aia si te tii bine la scoala, da-ti o sansa sa faci o facultate de mecanica sau energetica pentru ca s-ar putea sa iti placa mai mult proiectarea decat saibareala.
dar, poti sa surubaresti nestingherit intr-un garaj in zona ta pe un contract part-time cat timp mergi la un liceu bun si apoi la o facultate buna. abia iti faci bani de buzunar si treci si prin etapa de munca de jos fara sa ramai toata viata in zona aia si sa iti autoreprosezi mai tarziu ca puteai mai mult. sfatul meu sa dai la un liceu teoretic si sa te axezi pe stiintele pentru care ai atractie. liceul auto nu mai e ca pe timpuri meserie sigura, tot pasiunea si furtul meseriei te construiesc ca meserias.

| Nutzuu explică (pentru grab):

Ok, te înțeleg! Eu vreau să practic această meserie în străinătate! Asta îmi place, să șurubăresc! laughing

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!