| gabrielutzu a întrebat:

Trei intrebari:

Ce parere aveti de femeile care fac avort, fara nici o recomandare medicala, doar pentru ca nu vor sa pastreze copilul?
Ar mai avea dreptul sa mai faca vreodata copii?

Ce parere aveti despre copii care isi dau afara parintii din case pentru a-si satisface ei propriile nevoi materiale?

Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

Nu am fost niciodata si nu voi fi de acord cu avortul. Pe cele care fac avort doar pentru ca nu vor sa pastreze copilul le vad ca pe niste criminale. Oricum riscul de a nu mai avea copii exista dupa chiuretaj, dupa mine nu ar merita sa mai fie mame vreodata. In ce priveste ultima intrebare mi-e mila de saracii oameni care ajung la azil sau pe strada dupa ce au fost scosi afara din casa de copii lor dar fiecare dupa fapta si rasplata, asa ca cat de tarziu fiecare isi va primi pedeapsa.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, au dreptul sa mai aiba copii. Eu nu as face niciodata avort altfel decat din motive medicale, consider avortul o crima si le condamn pe cele care fac avort fiindca nu-si doresc copiii. Consider ca esti mama din clipa in care pruncul a rodit in pantecul tau si ca ramai mama toata viata ta, doar ca facand avort, ramai mama unui copil mort, ucis de mana ta. Si mai cred ca pedeapsa exista undeva, in viata asta. Eu incerc sa am un copil de peste un an, deocamdata fara succes. As lua acasa toti copiii astia avortati, ucisi fara sa moara si fara sa fi trait.
Dar nu pot nega dreptul acestor femei de a mai avea copii. Toti gresim si, deocamdata, avortul e o greseala acceptata de socitetate. Pana si un criminal are dreptul sa aiba copii.

In legatura cu cea de-a treia intrebare: eu nu ii inteleg pe acesti copii. Eu imi respect parintii si ii respect in mod egal si pe parintii sotului meu. Si nu as putea sa le fac vreun rau fara sa ma gandesc ca, daca voi fi mama intr-o zi, acel rau mi se va intoarce inzecit.

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Aceste femei, cu siguranta sunt lipsite de educatie, altfel ar sti si intelege cat de importante sunt sanatatea si capacitatea reproductiva, pe care, prin avort si-o pun in pericol, urmand riscul de a ramane sterile...
De asemenea, mediul in care s-au nascut si au crescut le-a influentat sa ia aceasta decizie!
Da, ar mai avea dreptul sa aiba copii, insa, ar trebui tinute sub supraveghere si consiliate, astfel incat, daca ar ramane iar insarcinate sa nu ajunga din nou la avort ci sarcina sa fie planificata si dorita!
Copiii care isi dau afara din casa parintii, de asemenea, in cele mai multe cazuri sunt victime ale propriilor parinti!
Stiu si eu cateva astfel de cazuri...
In tinerete parintii lor i-au privat de multe, i-au batut, i-au jignit..., nu s-au interesat de educatia acestora... si de aceea la batranete copiii lor nu au mila de ei.
E clar ca asemenea copii, ajunsi adulti au probleme serioase, si se cam trag din copilarie..., altfel, ar gasi solutii pentru a nu ajunge sa-si lase parintii pe drumuri...

| psiholoaga a răspuns:

"Nu merita", "nu are dreptul"... Eu cred ca u are nimeni dreptul sa decida si sa judece faptele altei persoane. Daca persoana asa a decis, este corpul ei, este instanta ei morala cu care trebuie sa stea de vorba, nu are nevoie sa fie criticata intr-o chestiune atat de intima de niste straini. Eu sprijin dreptul femeilor de a alege, indiferent ce alegere fac. La ultima intrebare, exista 2 parti implicate. Daca parintii au facut actele pe numele copiilor fara sa se asigure ca le ramane un acoperis pana la moarte... sunt in egala masura responsabili pentru ce traiesc.

| psiholoaga a răspuns:

Daca sunt femei care ar da orice pentru un copil si altele care aleg avortul, nu vad ce legatura au unele cu altele. Daca unele nu ar face avort, ar avea celelalte mai multe sanse sa aiba sau cum? Si eu cunosc femei care au facut avorturi si se bucura in continuare de viata; cam ce te-ai astepta sa faca? Nu, nu mi se pare normal sa fie sterilizate (ce atitudine agresiva, absurda si "de-a dumnezeu"). Eu cred ca daca ar fi mai bine informate in privinta contraceptiei, s-ar ajunge mai rar la astfel de situatii, neplacute de altfel. Despre copiii care isi dau parintii afara din casa (in intrebare nu ai mentionat ca ar fi batrani si bolnavi) nu, nu am nicio parere. Sunt prea multe de luat in considerare si opiniile depind mult de ce relatie au oamenii cu parintii.

mira
| mira a răspuns:

Sustin dreptul femeii de a hotari cand si cati copii sa aiba.Nu ai dreptil moral sa aduci pe lume copii daca le oferi suferinte, frustrari, incertitudini, mizerie, boala. Mira

| cribus a răspuns:

In legatura cu femeile care fac avort, avem noi dreptul sa le judecam nu se stie niciodata ce ne asteapta oricand putem fi in situatia lor si atunci? eu cred ca mai bine sa faca avort decat sa ajunga copilul respectiv in vreo casa de copii...am vazut atatia copii abandonati... t-i se rupe sufletul! in legatura cu a doua intrebare a ta nu sunt de acord ca copii sa-si dea parintii afara pentru ca numai un parinte stie cat se chinue pana il face om.eu imi cresc cei 2 copii singura numai eu stiu ce greu imi e si sper cand se v-a intoarce roata sa am si eu un umar pe care sa ma srijin, dar nu se stie niciodata!

| Alexandrinaa a răspuns:

Fiecare om trebuie sa-si asume responsabilitatea actiunilor sale. In cazul in care femeia face avort pentru simplul fapt ca nu doreste copilul, parerea mea este ca acea femeie nu merita sa mai aibe copii, pentru ca avem totusi deja destule informatii cu privire la metodele contraceptive, asa ca acest act nu este o justificare, MAI ALES daca o face inconstienta, fara o recomandare medicala. Intelegem situatiile in care a avut loc un viol, sau cazul in care continuarea sarcinii ar periclita viata mamei sau copilul s-ar naste cu deficiente fizice sau psihice. Restul cazurilor sunt greu de trecut cu vederea, dar poate dintr-o greseala, o tanara adolescenta ar putea fi iertata pentru ce-a facut. Dar cand ai CLAR constiinta formata si stii ce ai facut, e un pacat destul de grav...
Despre copiii care isi dau afara parintii din case nu cred ca am cuvinte... prea bune, si ar trebui mult cenzurat pentru cate as avea de spus. Totusi, o vina trebuie sa aiba si parintii in educatia pe care le-a oferit-o, pentru ca totusi, indiferent de educatia din scoala sau din strada, parintii au primul impact asupra copiilor si aproape cea mai mare influenta, asa ca putem sa ne gandim si la acest aspect: le-a oferit prea mult, nu i-a invatat ce e responsabilitatea, i-a rasfatat, sau la polul opus, i-a batut, i-a maltratat, nu le-a acceptat niciodata opinia iar copiii s-au razbunat, au rabufnit mai tarziu. Atata vreme cat intre parinti si copii nu se realizeaza acea relatie de: am dreptul, dar si tu ai dreptul, adica de respect pentru sine si pentru celalalt, atunci relatia nu poate fi f buna in viitor. In alta ordine de idei, orice tanar la maturitate are constiinta actelor sale si are discernamantul de a alege intre bine si rau. Daca fondul sau, caracterul sau este de la natura murdar, e posibil ca indiferent de educatia primita, copilul sa aiba in sange acea agresivitate si rautate, motiv pentru care apeleaza la asemenea acte inumane, de neiertat. Asa ca acesti copii ar merita o pedeapsa mai mare decat un hot oarecare. Iar pedeapsa mai mare va fi acolo sus, pedeapsa divina, pe care o vom primi toti la randul nostru, asa ca daca nu ne este frica de noi insine, de stat, de legi, sa ne fie frica macar de Dumnezeu, ca ne vede ce facem!

| gabrielutzu explică:

Draga psiholoago, acolo nu mai este vorba numai de corpul ei ci de inca o viata care se formeaza.
Cunosc femei(fete) care au caut cate 4-5 avorturi si cam cu toti atati barbati au umblat, si se bucurau mai departe de viata cu zambetul pe buze, fara nici o remuscare...nu ti se pare normal si firesc ca stfel de femei sa fie STERILIZATE fortat de lege, fara drept de apel?
Sunt femei care ar da orice pentru un copil, chiar si jumatate de viata, iar altele care pot face, isi bat joc...

Cat despre copii care isi bat joc de proprii parinti batrani si bolnavi, nu ai nici o parere?

| gabrielutzu explică:

Deci daca ar fi batrani sau bolvavi ti s-ar parea normal sa fie aruncati pe drumuri, nu-i asa?
Ca deh, si-au trait traiul, si-au mancat malaiul, nu?
Sunt doar niste rebuturi... e vremea tinerei generatii sa se afirme, nu?

| gabrielutzu explică:

Deci mai bine ii omori.

| nicoleta_5825 a răspuns:

In ceea ce priveste femeile care comit avorturi, pot spune ca ceea ce fac este foarte riscant si inuman.Nu pot spune daca da sau nu, pentru ca asta tine doar de anumite riscuri.No comment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt o femeie care a facut avort si voi spune acest lucru ori de cate ori va fi nevoie.este greseala mea, mi-am asumat-o si mi-o asum in continuare.am facut acest lucru, a fost decizia mea, am avut motivele mele si tot eu voi suporta consecintele.cine a trecut prin asa ceva si a fost fortata de situatie poate sa inteleaga acest lucru.nimeni nu isi doreste sa faca avort doar de dragul de a simti cum ti se scurge viata cu fiecare picatura de sange.asta e clar. iar cei care nu inteleg acest lucru mai bine sa nu condamne si sa nu judece.si eu consider ca avortul nu este o metoda de contraceptie, nu sunt de acord cu cele care traiesc in acest mod, dar nu cred ca toate femeile care au avortat intra in aceeasi oala. mi se pare absurd ca cineva sa gandeasca ca o femeie care a facut avort nu mai are dreptul sa fie mama.adica,daca D-zeu imi mai da o sansa...de ce sa gandeasca un muritor ca si mine ca nu am acest drept?
in legatura cu cea de-a doua intrebare, eu consider ca acesti copii nu mai au suflet.sunt copii care nu au fost prea apropiati de parinti si nu se gandesc la suferinta lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi sincera sa fiu cred ca nu se pot numi mame.sa avortezi este un lucru oribil...numai oamenii fara inima fac asta!
Si despre acesti copii ce sa mai zic...trebuie sa fi prea egoist ca sa iti dai propriul parinte afara din casa, mama care te-a hranit... tatal care atunci cand venea de la servici te imbratisa si iti aducea cate o ciocolata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt destepte si fac foarte bine ca nu pastreaza copilul

| maria_3189 a răspuns:

Eu sunt contra si consider ca femeie ce face avort face o crima. Sunt si exceptii, daca copilul se afla ca e bolnav, daca a fost violata dupa care a ramas insarcinata, daca sarcina face riscul de viata. Chiar am si scrii un articol pe aceasta tema http://masha.brilus.com/sa-spune-nu-avortului/