| Bibiutza a întrebat:

Va rog foarte mult raspundeti. Buna tuturor. Ma numesc Bianca si am 13 ani. As vrea sa va spun ceva despre mine, ceva ce inca nu stiu daca e bine sau rau. Baietii deja au inceput sa ma intrebe daca nu vreau sa ne cmbinam, daca nu vreau sa fiu impreuna cu ei etc. Eu am zis nu. Motivul pentru care am zis nu este ca mie nu-mi place de acei baieti ( cum arata, cum se comporta etc. ). Dupa ce le ziceam nu baietii ziceau ca la varsta asta ar trebui sa ma distrez, sa ma combin, ca o sa am destul timp dupa liceu de relatii serioase. EU nu pot, pur si simplu nu pot. Cred ca am o intelepciune, sau cum sa zic, de un copil nu de 13 ani ci de unul mai mare ( nu zic 17 ca multi i la varsta asta inca nu sunt cu picoarele pe pamant ). Eu nu pot accepta sa ma combin cu cineva cum fac colegii, prietenii mei; din anturaj, din plictiseala, sau doar pentru ca asa le este lor felul, EU nu pot. Nu m-am sarutat pana acum, si sunt foarte sincerca cand spun ca ( poate multi o sa ma considerati fraiera) nu am avut iubit niciodata. Vreau sa ma ajutati si sa-mi spune-ti daca e bine ce fac, daca e au, daca e exagerat, daca nu etc. si ce ar trebui sa fac cum ar trebui sa fac Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi, am scris cam mult big grin. Ceao

76 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Cred ca faci bine si ca ai atitudinea care trebuie. Tine-o tot asa.

| Libelle a răspuns:

Tare sunt curioasa cum ne vedem la 15 ani? Tot fara prieten, tot cu gandirea asta?
Sa dea Dumnezeu sa ti-o pastrezi, desi am auzit si eu multe zicand asa si le vad si acum cum sunthappy

| Romancutza a răspuns:

Eu una te felicit.Rar vezi fete care la varsta aceasta sa nu aibe iubit sau sa se gabdeasca doar la sex.Eu una cred ca ai facut bine sa-i refuzi, continua tot asa ca faci foarte bine.Nu esti deloc o fraiera si nu te lasa inflentata de ceilalti, ignora-i pur si simplu.

Continua asa, si multa bafta in viitor scumpo.

| Georgiana05 a răspuns:

E bine daca ar fi adevarat tot ce-ai scris tu. Felicitari, si nu cumva sa te schimbi!
Toti spun ca esti nu stiu cum, si la la la, pentru ca le e ciuda ca nu au fost ca tine [ fetele ], sau nu sunt cu tine [ baietii ].

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Sincera sa fiu, esti una din fetele care aleg bine. Daca stai sa analizezi, nu-i normal sa fii cu cineva de forma, din contra, e cea mai mare greseala pe care o poti face.
Si daca asa e felul tau, fa cunostiinta cu mine, asa sunt si euhappy
Stiu foarte bine la ce te referi, vrei pe cineva bun, practic,"vrei multe"cum imi spun singura adesea...
Hei, si sarutul, ai destul timp incoace...
Distractia nu inseamna sa ai iubit/iubita, nu inseamna sa bei/fumezi, e cu totul altceva...
Esti de apreciat.:*:*:*:*:*:*

| metehne a răspuns:

Buna Bianca!batting eyelashes

Nu`i deloc gresit ce ai facut tu, faptul ca iai refuzat pe acei baieti!
Ei si ce daca nu ai avut prieten stai linistita ca mai ai suficient timp pentru o relatie!
"poate multi o sa ma considerati fraiera". Dar dc? pentru ca gandesti matur si nu vrei sa ai prieten de pe acum?
Iti spun eu ca nimeni nu te considera asa cum spui tu!
Si ai mare dreptate! Multi copii de varsta ta se gandesc oare cum sa isi faca si ei un pr/o pr.bine majoritatea.si ma bucura faptul ca tu la varsta ta gandesti astfel!
Chiar te apreciez pentru asta!

Numai bine!

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna. Da, bravo! Ai procedat foarte bine. Tine-o tot asa.>big grin

| IoanaBogdana a răspuns:

Sunt de aceeasi varsta cu tine si nu am avut prieten niciodata si niciodata nu m-am sarutat si nici nu-mi doresc. eu spun ca mai putem astepta ca inca suntem prea mici.

| Helăăău a răspuns:

Daca nu te simti in largul tau sau doar pur si simplu nu-ti place nu te sfatuiesc. doar pentru ca e 'cool' /'la moda' sau altceva nu trebuie sa fim si noi la fel chiar daca nu ne simtim bine. daca toata lumea se arunca in fantana si e in trend nu inseamna ca trebuie sa facem si noi asa big grin
big hug :*

| pwp a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie ca si tine rolling on the floor))
nu suport sa ma intrebe daca vreau sa fiu cu el!
iar cand eu il plac si aflu ca si el ma place, imi scade interesul pentru aceea persoana sad
nu ma simt pregatita pentru o relatie doar pentru a ma distra! vreau sa iubesc intens cand o sa fiu cu cineva, si sa am incredere in el, sa fiu sigura ca nu ma va insela!
si eu sunt ffoarte matura la varsta mea (14 ani)

| Beibii a răspuns:

Buna Bianca
De ce sa radem?
E normal ce ai spus.
Traieste-ti copilaria, o sa ai destul timp dupa 15, 16 ani.
Toti la 12, 13 ani, se gandesc, combinatii, distractie. mai tarziu ce-o sa mai faci, daca acum faci tot ce se poate?
Fi copil si distreaza-te cu prietenele tale, nu in acel stil exagerat, fii tu, si nu le da atentie rautatilor colegilor, si celor din anturaje.
Multi vor sa para maturi, vor sa fie considerati maturi de cei care chiar sunt. Unii poate reusesc, poate au caracter puternic, dar sigur vor sa para ce nu sunt. Poate ca nu e varsta de vina, poate ca ei chiar sunt maturi, nu psihic, dar fizic da. Unii se dezvolta foarte repede, ceeea ce ii determina sa si aiba un comportament psihic dezvoltat.
Tu ai grija de carte, si de frumusetile copilariei. Lasa viata sa decurga asa cum trebuie. Nu te grabi, nu face pasi gresiti, vei regreta mai tarziu.
sper ca te-am ajutat
daca tot am scris si eu asa mult, imi dai funda?puppy dog eyes

| byabyaby a răspuns:

Fta te sfatuiesc sincer acum sa nu fi impreuna cu un baiat care nu iti place mai bine asteapta pe unul care sa... iti placa pentru ca prima iubire nu se uita niciodata si ce vrei sa... ti minte un baiat naspa ca fiind primul taw iubit?

Sa iti zic despre partea cu sarutatul nu e cine stie ce prima data primul sarut ti se pare interesant dar apoi te obijnuesti bine ca e un sentiment incredibil cand saruti, iubesti si la fel primul sarut nu se uita si trebiue sa ti minte ca te-ai sarutat cu un baiat frumos pe care l-ai iubit dulce romantic si dragut

Treaba ta dar si ca chestia ca zic ca e timpul sa ai un prieten sunt doar invidiosi si le este necaz ca nu stai cu ei :p
Mult noroc sper ca te-am ajutat!winking

| SteffishoOr a răspuns:

Nu este rau ca nu te combini cu un baioat de care nu iti place. asta nu inseamna neaparat ca 'ai o intelepciune'. Peste 5 ani o sa ai cu totul si cu totul alte idei, foarte diferite. Nici daca incepi o relatie cu un baiat pe care il placi, nu e sigur cat o sa tina, pentru ca treptat ajungi sa il cunosti, sa ii descoperi anumite defecte pe care nu intotdeauna le poti accepta, dar in acelasi timp te cunosti si pe tine. Asa ca nu vad nicio problema. Cand o sa iti placa de unul dintre ei, o sa accepti sa fiti impreuna si apoi vei vedea ce se intampla. succes si nu te grabi.

| yfgsdufsdhfgyfrhwer a răspuns:

Nu e un lucru rau ca nu ai avut iubit pana la 13 ani, serios.
Copiii din ziua de azi s-au schimabt foarte mult, pana la 11 ani au 100 de iubiti si iubite... asta mi se are o mare prostie
si eu am fost indragostita de 3 sfert din cantaretii de la tv cand eram mica laughing) (cred ca toate fetele au avut macar o vedeta de care erau "indragostite"), dar asta nu inseamna ca-mi umbla capul la prostii.
Eu sunt de parere ca trebuie sa-ti traiesti copilaria ca un copil, si la 13 ani esti inca un copil.
La liceu ai timp si "sa te distrezi" si "de relatii serioase"
Eu nu pe tine te consider fraiera, ci pe restul fetelor care isi strica viata pentru baieti.

| InoKo a răspuns:

Bianca.eu sincera sa fiu la virsta ta aveam un prieten. Dar regret pentru asta acum.Nu e nimic straniu in asta.Important e sa stai lucida si ferma ca pina acum.Desigur ei te vor tachina mereu pentru ca asa este generatia tinerilor moderni, dar tu faci bine.De ce sa deschizi un cadou inainte de a-l primi, ar fi banal nu? Tot asa e si cu chestie asta.Nu e nimic rau, din contra parerea mea e ca e bine.Scapi de multe sentimente ranite, ai o relatie mai trainica cu parintii, esti mai atenta la lectii si stii cu precizie ce vrei de la viata.Asa persoane ca tine sunt mai independente in viata si reusesc mai mult.Parerea mea e sa continui asa...Bafta!

| ILied a răspuns:

Buna!

Este bine ce faci tu acum. Eu spun ca este bine, deoarece abia de la 18 ani poti sa-ti faci relatii. Atunci te hotarasti tu singura, deoarece, vezi tu, cand o sa ai 18 ani o sa fii mai matura, o sa stii cum sa traiesti si o sa fii mai cu picioarele pe pamant.
Acum, ce fac colegii tai sunt prostii. adica la 13 ani poti sa ai un prieten ceva de genu', dar sa te combini mi se are deja ca-s nebuni.
Daca nu vrei sa astepti atat, pana la 18 ani, iti poti face un iubit sau un prieten mai bun pe la 15, 16 ani. NU ZIC CA NU AR TREBUI SA NU AI PRIETENI BUNI DE-ACUM. Prin prieten mai bun ma refer la un prieten cu care sa iesi, nu sa te saruti cu el.
Sper ca te-am ajutat!

O seara buna!

| davidutzu12 a răspuns:

Ai facut foarte bine.Si cum spuneai tu esti intr-adevar o fata cu picioarele pe pamant iar cand va veni timpul iti vei gasi si tu prietenul. Iar este bine ca nu o sa ai un prieten din interes deoarece mai tarziu vei suferi pentru ca nu te vei simti niciodata bine langa el si nu vei fi niciodata fericita. PS : Urmeazati inima si iti vei gasi prietenul.

| AnaEindragostita a răspuns:

Buna raspuns NU

| Laurishkutza a răspuns:

VAI! Te felicit, sincer...Am aceeasi varsta si nici mie nu-mi arede DELOC de baieti! La varsta asta, sunt niste dobitoci care joaca numai metin2 toata ziua si care nu stiu nici cum se face reproducerea, deci mai bine s-o lasam balta amndoua pentru un timp, ca la clasa a VII a nu se gasesc decat rar baieti ca lumea!
Insa daca gasesti pe cineva care iti place, nu ezita, totusi.
Eu nu am asa noroc ca tine.

Numai bine, si succes! Daca vrei sa mai vorbim scrie-mi pe privat.
Funda? PACE>

| Bianka a răspuns:

Ma cheama Bianka.am tot 13 anilaughing
Si eu sunt ca si tulaughing)
Defapt.acum e momentul in care trebuie sa tragi tare ca sa te poti distra mai tarziu! Fraiera nu estioh go on

| Chrystyne a răspuns:

E adevarat. De obicei fetele la varsta asta isi fac de cap cu iubiti, se saruta...si fac multe altele. Parerea mea este ca faci ceea ce trebuie, nu-i asculta pe ceilalti, ei habar n-au cum gandesti tu.
Doamne, mai exista si pe lumea asta fete cu capul pe umeri!
Eu zic sa o tii tot asa! Succes!

| Mizukiii a răspuns:

Buna:*
Mie mi se pare ceva de apreciat. Adica sincer. Cate fete mai sunt ca tine? Intr`adevar. Trebuie sa te distrezi si ma rog. Dar distractia nu inseamna neaparat sa ai un iubit. Ni mi se pare deloc exagerat ca nu te`ai sarutat, sau ca nu ai avut prieten. Si probabil tocmai de aia te si plac multi baieti. Pentru ca esti greu de "cucerit". Pentru ca mereu un baiat va fi atras de o fata pe care stie ca nu o poate avea. O vede ca pe o provocare. Si ma bucur ca nu te lasi influentata de anturaj. Inseamna ca esti o fata care stie sa`si impuna punctul de vedere.
Bravo:*

| yoo23 a răspuns:

La 13 ani...tre sa te ti de scoala, mai ales ca fata, si acum intri de la liceu.Incearca relatii prin clasa a-10-a, atunci ai mintea mai deschisa si vezi ce se petrece.

| Mentaaaaa a răspuns:

Buna Bianca! Din punctul meu de vedere nu este un defect deloc sa fii o fata cu picioarele pe pamant care nu se joaca(virgula) cu sentimentele altora daca te combini cu o persoana nu poti stii daca este la vrajeala si pentru el cum este pentru tine. Si faptul ca nu te-ai sarutat niciodata nu este un lucru gresit daca nu saruti pe cineva pentru ca il iubesti nu are rost. Nu uita ca nu este obligatoriu sa ii copii pe cei din anturajul tau fii tu insati si totul va fi ok. Lasa inima sa aleaga pentru tine nu pe cei din jur! Succes in tot ce vei face si sunt sigura ca vei avea un prieten pe placul tau atunci cand te vei simti pregatita!

| JungHaYo a răspuns:

Ai facut bine ca le-ai spus NU

| 3thera a răspuns:

Asa eram si eu si foarte bine faci.Ai inca doar 13 ani...mai multe nu zic acum ca e prea mult de zis.
Esti foarte inteligenta sa stii si nu face lucrurile alea daca prietenii tai o fac. Daca nu iti place baiatul, nu fi cu el.
Daca nu vrei acum, foarte bine.Asculta-te pe tine insati. O sa ai destul timp pentru baieti.Mai ales ca multi sunt cam...nepasatori ca sa zic asa la varsta aia.
O sa ai destul timp pentru asta happy

Te admir.

| g3orgiana16 a răspuns:

Bravo ca le-ai spus NU, dar daca vrei sa te distrezi poti sa o faci si cu amicii tai nu trebuie sa fii neaparat combnata cu cineva ca sa te distrezi...si tino tot asawinking:*:*:*:*

| Baiaaanca a răspuns:

Parca esti copia mea big grin
Sunt exact ca tine, ma cheama la fel ca tinelaughing si am aceeasi varsta ca tinehee hee.
Si eu procedez la fel, si te incurajez in asta. Continua tot asawinking

| Myuu a răspuns:

E foarte bine ca ai spus nu.Si eu sunt asa am tot 13 ani si le spun nu, doar ca eu sunt indragostita de persoana nepotrivita.

| Bianqita a răspuns:

Esti perfect normala, adica nu te obliga nimeni sa ai un prieten daca nu vrei, sa fumezi de ex. daca nu vrei, nimeni nu te poate obliga sa faci ceva ce nu vrei.Esti inca tanara, o sa ai timp si de iubit. Putini copii din ziua de azi mai gandesc ca tine... Felicitari!