| Cedry2k8 a întrebat:

Voua cum vi se pare genul de educatie "daca ala da in tine, sau te jigneste, tu sa il lasi in pace, ingnora-l"? Voi v-ati educa copii in asa fel? Nu imi explic cum ai putea ignora pe cineva care te injura sau te loveste. Mie nu mi se pare normal acest tip de educatie, acel copil nu va stii sa se apere, ba chiar ii va fi rusine sa riposteze! Nu ar fi normal, sa ii invatam sa se apere, moral, in limita bunului simt? Chiar si fizic! Vad tot mai des pe strada, baietei si "de cartier" care batjocoresc copii de varsta lor, ii injura, ii scuipa, ii bat, si acei copii nu schiteaza nici un gest! In ce romanie am ajuns sa traim?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Fii atent, George...hai sa-ti spun povestea mea ca sa intelegi cum este mai bine.
Eu unul cand eram mic eram o fire sensibila, un copilas retras dar care invata bine. In timpul liber toti batausii se luau de mine si veneam acasa foarte suparat. Odata, s-au dat la mine unii in curte scolii (asta prin clasa a 2-a) si m-am taiat in ceva ascutit, a ramas semn foarte mult timp dar cu timpul a disparut complet, nu se mai observa absolut nimic.Am fost foarte norocos.
Plangeam intruna, asa era firea mea.
Am facut 6 ani de karate si cu timpul am invatat cum sa ma abtin, cum sa ma apar in caz de nevoie. Cu timpul nimeni nu s-a mai atins de mine. Le era frica sa mai faca ceva.(Este o poveste lunga)
In fine.M-am lasat acum 1, 5 ani intrucat nu mai aveam timp cu scoala.
La liceu sunt cel mai bun din clasa (sunt printre cei mai buni dintre cei de varsta mea) si colegii sunt foarte invidiosi intrucat profesorii ma lauda...ma urasc foarte mult din mai multe motive. (nu vreau sa chiulesc, nu vreau sa fac ceea ce fac si ei si le spun in fata ceea ce nu-mi convine la ei s.a.m.d)
In fine. Pot sa spun ca au fost foarte multe momente in care acesti colegi ar fi vrut sa ma "distruga" dar ori nu au reusit ori le-a fost prea frica pentru a incerca.
Ce s-a intamplat mai exact? Pur si simplu am fost atacat si i-am imobilizat fara macar sa ma atinga. Daca sunteti un parinte, daca aveti un copil care este oarecum timid si care este tratat asa de catre cei din jur atunci sincer, duceti-l la niste cursuri de auto-aparare dar nu la box intrucat este un sport sangeros dar nici la judo intrucat uneori nu iti este de folos sau este greu sa faci ceea ce te invata acolo.
Eu unul va sugerez niste cursuri de karate oarecum simple, pe mine aceste cursuri m-au schimbat foarte mult...Mi-au schimbat atat felul de a privi lumea cat si fizicul. Adevarat, am incasat foarte multe in acesti 6 ani de la colegii de la karate, am avut chiar si nasul spart, am avut momente in care pur si simplu imi venea sa ma las intrucat colegii nu stiau cand sa se opreasca. (Adica dadeau tare si nu se opreau chiar daca realizau asta.)
Este bine sa incasezi intrucat atunci cand vine timpul sa te aperi nu o sa pici la pamant dintr-o singura palma a unei fete asa cum o fac multi din batausii zilelor noastre.
Am fost in situatii in care cel mai probabil as fi fost bagat in spital daca nu as fi stiut sa ma apar. Sincer, cine isi invata copilul sa nu se apere intrucat pierde un punct la purtare nu este nimic mai mult decat un mare imbecil!
Ce este mai bine? Sa vii acasa plin de sange/plangand cu riscul ca in alta zi sa se intample la fel sau sa vii acasa fara un punct la purtare? (care oricum nu o sa ti se scada intrucat asta este Romania in care traim!)
Aceasta este parerea mea...nu copilul caruia ii este frica sa se apere este de vina ci parintele care nu a putut sa-i ofere acea protectie.
Eu unul mi-as trimite cu siguranta copilul la un curs de auto-aparare daca cei din jur s-ar comporta asa cu el.
Pentru mine a functionat, altceva nu mai conteaza.
Este doar prerea mea.
Va doresc o zii/seara placuta in continuare!

| Cedry2k8 explică (pentru RainmakerX):

Am 14 ani, nu sunt parinte. Acum 2-3 ani toti se luau de mine, dar am luat atitudine si s-au potolit astia mai "smecheri", dat tot mai dau de cate un scrici care sa comenteze, de obicei ii expediez cu un sut in cu.r, chestia este sa fii calm..asta e secretul, fara garda fara nimic. Dar ce faceau colegii tai se numeste sete... dispret, de parca nu ati fi fost colegi de karate! Pana la urma punctul la purtate.da-l in ma-sa ca nu faci nimic cu el, decat sa fii batut..hh... Multumesc pentru raspuns, am vrut sa aflu parerea celorlalti, o sa ajungem fraierii Europei cu asa educatie primita.

| RainmakerX a răspuns (pentru Cedry2k8):

Felicitari pentru felul de a gandi! Sunt complet de acord cu tine...copiii retrasi si la locul lor ajung vai de capul lor la scoala, batuti, jigniti si ei nu fac absolut nimic pentru ca "mami si tati" le zic ca nu cumva sa piarda din punctele la purtare.
Este absurd sa nu te aperi si sa astepti sa se termine totul...
O zi placuta in continuare!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai tarziu aia o sa ajunga vai de ei si aia inofensivi vor duce o viata normala fara puscarie sau amenintari de la camatari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e faza ca in ce "Romanie" am ajuns sa traim, asa se invata peste tot. asa e normal sa inveti un copil dar e foarte prostesc. cand unul iti da una tu ii dai inapoi asa invata sa numai dea alta data. Cu siguranta asa trebuie sa inveti un copil cu frumosul, dar nimeni nu ii zice ca de cele mai multe ori nu foloseste la nimic sa intorci si celalt obraz

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

50,50% Adica, daca te injura cineva nu trebuie neaparat sa-i raspunzi cu aceiasi moneda dar nici sa te lasi umilit. Din pacate respectul in tara noastra se afla intr-o stare destul de precara.