| didutu_6969 a întrebat:

as avea nevoie de ajutor cu o problema grava in legatura cu un virus numit "win 32 Katusha. A" l-am luat din greseala de pe net si acu nu mai pot sacpa de el... e un virus foarte periculos si vreau sa scap cat mai repede de el. Daca stiti un program (free) care poate sterge acest virus va rog spuneti-mi si mie pls! Sau orice alta solutie de a scapa de el.Multumesc anticipat!

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Este un Spyware! un utilitar de compresie folosit pentru arhivarea actualizarilor programului de fraudare FraudTool, si a programelor periculoase care descarca aceste modificari.
Descarca Spybot Search Destroy
De aici il descarci: http://download.chip.eu/......56694.html

Si apoi dezinstaleaza antivirusul tau si instaleaza Kaspersky Internet Security 2012 TRIAL de aici
http://www.kaspersky.com/kis-trial-register
Fa o scanare si sterge virusii. Succes!

6 răspunsuri:
| ValiTCM a răspuns:

Ori iti iei un anti spyware ori antivirus. Cel mai bine ambele
De aici poti descarca spyware http://www.wizdownloads.com/Windows/Security/Spyware-Protection/ si de aici antivirus http://www.wizdownloads.com/Windows/Security/Antivirus/

Răspuns utilizator avertizat
| DjSannan a răspuns:

Reinstaleaza-ti windowsul cel mai bine...bafta

| didutu_6969 explică:

Am instalat Spybot search destroy si Kaspersky Internet Security 2012 dar cand dau click pe el nu ruleaza poate e de la virus... ce ma fac?

| neluL a răspuns (pentru didutu_6969):

Daca vrei sa vad mai repede raspunsurile tale foloseste functia RASPUNDE din dreptul raspunsului meu (nu urmaresc raspunsurile si din intamplare am dat de intrebare). ACUM daca nu-ti ruleaza Spybot atunci fa devirusarea din SAFE MODE. In Safe Mode toti virusii sunt inactivi

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos veti gasi un mic ghid prin care veti afla cum puteti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restartati calculatorul
2. Apasam butonul F8 pana cand nu apare Advanced options Menu (Reporniti computerul si apasati tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusiti sa rezolvati problema in "Safe mode" puteti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteptati ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui. Succes!

| didutu_6969 explică:

Multumesc de raspunsuri... am scanat in safe mode si mi-o sters toti virusii.