| anonim_4396 a întrebat:

Acum cativa ani pe Tvr 1/Tvr 2 se difuza un serial coreean(cred, sau japonez) foarte impresionant(acum aproximativ 8-10 ani).

Imi amintesc ca se numea ceva in genul:"Imparatia vanturilor" sau "Fratele vant"...sau personajele/locurile din serial purtau aceste nume thinking

In serial era vorba despre un razboinic ce se lupta cu o sabie si imi amintesc o secventa din serial in care protagonistul "a trecut" in zbor peste o casa in stil traditinal in timp ce se lupta cu un inamic.
Serialul continea si o poveste de iubire intre personajul principal si o anumita eroina.

Casele si imbracamintea personajelor erau traditionale.

De asemenea imi amintesc ca personajul principal de care vorbesc avea parul lung si alb.

(El este un barbat in "floarea vastrei").

Nu este "Taramul vanturilor"/"Regatul vanturilor"!(The kingdom of the winds)!

Stie cineva numele serialului?-sau macar unde as putea gasi o anumita grila de programe din acea perioda(pentru a gasi numele serialului)?

Tin foarte mult sa gasesc numele acestui serial deoarece cred ca este primul serial coreean vizionat (si ma apuca nostalgia- vremurilor trecute ) happy deci ofer o funda pe masura muncii depuse!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sper sa gasesti aici... http://www.tvmania.ro/cele-11-seriale-coreene-de-la-tvr-1-65288.html

9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oare te-ai referit la serialul "Vânt și nor"?
http://www.cinemarx.ro/filme/Feng-yun-Feng-yun-410237.html

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc din suflet floresdemayo!-asta este serialul cautat iar dupa atata timp dupa ce am postat intrebarea(de fapt intrebarile) si nu am gasit numele serialului sincer mi-am pierdut orice speranta ca mai stie cineva de existenta serialului.
Ai merita o megafundita dar din pacate deja am dat-o.
Mersi mult!

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Cât mă bucur! Știu că mă îndrăgostisem de unul dintre eroii serialului (ce timpuri!), cred că am și acum versurile melodiei din "Vânt și nor", care se derulau pe genericul serialului.
Mulțumesc din suflet, și eu, pentru cuvintele frumoase.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Stii unde as putea gasi serialul subtitrat pe net?(nu neaparat in romana ar fi foarte ok si in limba engleza chiar si in spaniola)

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există. Mi-aș fi dorit să fie, dar...
Am găsit doar cântecelul: https://www.youtube.com/watch?v=H4OAQiQqIFw

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Oh,ce pacat!
Mersi oricum pentru melodie si pentru efortul depus!

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Te rog maestre, raspunde intrebarii :)

https://www.tpu.ro/......mele-unui/
Multumesc anticipat, maestre! :)

| Nejmoq a răspuns:

Este "Taramul dintre Vanturi", e un serial coreean care povesteste despre al treilea rege al regatului "Goguryeo".

| Nejmoq a răspuns (pentru Nejmoq):

[Am citit tot, si e clar asta. Daca nu e, macar am raspuns. Altul nu a mai fost pe TVR1 despre "vant" in acea perioada.]