| anonim_4396 a întrebat:

Acum vreo 8-10 ani in urma, in a 2-a zi de pasti, dupa-amiaza la ProTV a fost un film ce in traducere se chema: casuta/casa din carti de joc. Nu am aflat nici pana acum numele original si nu stiu pe nimeni din distributia filmului (nu cred sa fi fost nume mari)... daca stie totusi cineva.
Era vorba despre :
un restaurator ceva plecat cu familia prin egipt. El moare cazand de pe schele la piramide (parca) iar cei 2 copii si mama se intorc acasa. Mama le zice copiilor ca subiectul cu moartea tatalui e tabu, nu se discuta pana ajung in tara.
Cand ajung, descopera ca fetita nu mai vorbeste deloc. doar tipa cand ii muti papusa in alta parte, este mult mai talentata la desen, etc si toata ziua se joaca la o casa cladita de ea din carti de joc.
O duce maica-sa la medic si degeaba. tot ce primeste e posibilitatea de a pierde capacitatile "speciale" capatate recent...
Intr-un final mama incearca sa dezlege mesajul fetitei cu cartile... si vede ca sus, pusa invers era o carte cu un om care cadea. iar jos la baza era luna. (cand inca nu se intorsesera, un bastinas i-a spus fetitei ca tatal ei nu e mort, a cazut si acum a ajuns si se odihneste pe coltul lunii) Construieste o casuta de lemn in padure (asa cum o desenase fata) si o duce pe fata sa vada casuta... normal, fata incepe sa vorbeasca si totul revine la normal.
Poate ca acum nu ma va impresiona ca si atunci... dar cine stie. vreau sa aflu numele original al filmului. Multumesc mult

Răspuns Câştigător
| paula10 a răspuns:

House of Cards.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi aminteste doar de filmul Silent Fall (1994) cu Liv Tyler (fata solistului de la Aerosmith), care in principiu e cam aceeasi poveste. Ti-l recomand!
https://www.youtube.com/watch?v=9796dRA0BJY