| Distroionf90 a întrebat:

As dori un anime de actiune putina comedie si cu super puteri Daca nu il gasesc pe AnimeG va rog sa-mi lasati linkul sau numele da la site in descriere

Răspuns Câştigător
| Rosalynne a răspuns:

1. Cuticle Tantei Inaba
Episoade: 12
Etichete: actiune, mister, comedie, supernatural, shounen
Intr-o lume unde vietatile jumatate om, jumatate animal traiesc si lucreaza impreuna cu oamenii normali, trebuie sa fie si cateva "mere stricate". Din pacate, crimele acestor vietuitoare sunt atat de bine efectuate, incat nici politia nu stie ce sa faca. In momente ca acestea apare lupul singuratic, detectivul Hiroshi Inaba. Serios, este jumatate lup si are uimitoarea abilitate de a obtine informatii importante doar examinand sau gustand firul de par al unei persoane! Desigur, aceasta abilitate l-a lasat pe Inaba cu un fetish pentru par, dar asta nu pare sa ii deranjeze pe cei doi asistenti ai lui. (Ei, cel putin cel care e interesat in cross-dressing nu se plange.) Insa sefului Don Valentino (care este o vietuitoare jumatate capra, jumatate om) par sa-i placa mai mult banii verzi decat iarba de pe camp! Inaba jura sa-i vina de hac lui Valentino si poftei lui pentru bani, dar are nevoie de dovezi pentru a-l prinde. Va reusi lupul sa bage capra in puscarie?
*Iti jur ca nu sunt drogata!*
Link~ https://animemox.ro/cuticle-tantei-inaba-episodul-01/

2. Bungou Stray Dogs
Episoade: 12 + inca un sezon, tot de 12 episoade
Etichete: actiune, mister, comedie, supernatural, seinen
De cateva saptamani, orfelinatul in care locuia Nakajima Atsushi este atacat de un tigru misterios. Suspectat ca este in spatele acestor incidente, tanarul de 18 ani este dat afara din orfelinat, ramanand fara casa, infometat si hoinarind pe strazi.
In timp ce credea ca va muri de foame pe un mal al raului, Atsushi salveaza un barbat ciudat pe nume Osamu Dazai de la inec. Sinucigasul straniu de energic si detectivul supranatural Dazai investiga acelasi tigru care-l terorizeaza pe Atsushi. Impreuna cu partenerul lui Dazai Kunikida Doppo, cei trei reusesc sa desluseasca misterul, insa rezolvarea aceasta il socheaza pe Atsushi. Cum mai multe evenimente bizare incep sa aiba loc, Atsushi este nevoit sa se angajeze la firma lor de investigatori experti in supranatural, lucrand la cazuri neobisnuite pe care politia nu le poate rezolva, impreuna cu numerosii si enigmaticii lui colegi.
*La anime-ul asta parca te uiti numai sa vezi daca moare Dazai sau nu =))*
Link~http://ww.anime-kage.co/ak/anime/bungou-stray-dogs/1

3. Kuroshitsuji
*Nu stiu cum sa zic, asa ca facem asa:
Sezonul 1: 24 de episoade
Sezonul 2: 12 episoade
Kuroshitsuji: Book of Circus: 10 episoade
Kuroshitsuji Book of Murder: 2 episoade (58 de minute fiecare)
Kuroshitsuji: Book of the Atlantic: 1 episod (inca nu e tradus, deci Dumnezeu stie cat dureaza)
*Btw, asta e ordinea in care trebuie vazute sezoanele si fimele. Asta daca ai de gand sa te uiti la tot. *
Etcihete: actiune, comedie, demoni, fantezie, istoric, shounen, supernatural
Tanarul Ciel Phantomhive este cunoscut drept "Cainele de Paza al Reginei" si are grija de evenimentele neplacute care au loc in Anglia victoriana pentru Maiestatea Sa. Protejat de majordomul sau loial, Sebastian Michaelis, Ciel face orice e posibil pentru a-si termina treaba. Este insa ceva ciudat la acest majordom?
O tragedie este ingropata in trecutul lui Ciel care l-a invaluit in intuneric, iar, in timpul unuia dintre cele mai intunecate momente ale sale, Ciel a format un contract cu Sebastian, un demon, oferindu-si sufletul la schimb pentru razbunare. Astazi, nu numai ca Sebastian este un majordom dat naibii, dar este si servitorul model care indeplineste fiecare ordin al stapanului sau - toate in timp ce se gandeste la ce masa delicioasa va face din sufletul lui Ciel. In timp ce cei doi lucreaza la misterul care-l bantuie pe Ciel, o legatura se naste intre ei pe care nici raiul si nici iadul nu o mai poate rupe.
Link~ https://deseneanime.ro/lista_anime/kuroshitsuji/

4. Panty & Stocking with Garterbelt
Episoade: 13
Etichete: actiune, comedie, parodie, supernatural, ecchi
"Surorile Anarhiei", Panty si Stocking au fost date afara din rai pentru... abatare disciplinara, sa zicem. Ajutate de un preot pe nume Garterbelt, acesti ingeri trebuie sa-si cumpere locul inapoi in rai exterminand fantome in Daten City. Dar aceasta sarcina cere arme neobisnuite pentru acesti ingeri neortodocsi - ele isi transforma lenjeria intima in arme pentru a scapa de spirite. Din pacate, niciuna dintre ele nu isi ia treaba in serios, acestea preferand sa se ocupe de hobby-ul fiecareia: Panty prefera sa se culce cu orice misca, iar lui Stocking ii place sa isi umple gura cu dulciuri.
*Pe asta trebuie sa-l vezi, o sa mori de ras =))*
~Etto... eu le-am vazut in engleza, iar aici nu am gasit ceva in romana ^^"

5. Magi: Sinbad no Bouken
Episoade: 13
Sezonul 1: Magi: Labyrinth of Magic (25 de episoade)
Sezonul 2: Magi: Kingdom of Magic (25 de episoade)
*Magi: Sinbad no Bouken a aparut dupa primele 2 sezoane, insa actiunea de aici se petrece inaintea actiunilor din primele 2 sezoane, asa ca eu am inceput cu asta si am continuat cu cele 2. *
Etichete: actiune, aventura, magie, fanetzie, shounen
In micul si improvizatul sat Tison al Imperiului Parthevia, un baiat, Sinbad, este copilul unui fost soldat, Badr si sotia lui cu inima buna, Esra. Din momentul in care a aparut pe lume, toti magicienii au stiut ca s-a nascut "Copilul Destinului". In ciuda faptului ca tara lui este infricosata de instabilitatea economica si de consecintele razboiului, Sinbad traieste o viata fericita - asta pana cand sosirea unui strain ii distruge lumea lui pasnica.
Ani mai tarziu, cladiri ciudate numite "arene" au inceput sa apara peste tot in lume. Spunandu-se ca in ele sunt nenumarate bogatii si puteri, aceste arene au atras atentia aventurierilor si soldatilor de pretutindeni; totusi, nimeni nu a iesit vreodata dintr-o arena viu. Sinbad, avand acum 14 ani, a ajuns sa fie un tanar talentat si fermecator. Inspirat de eveninmentele socante din copilaria lui si de vorbele tatalui sau, incepe sa exploreze lumea.
Destinul i-a facut cunostinta lui Sinbad cu Yunan, un calator. Captivat de povestea lui Sinbad, Yunan il ghideaza catre o arena care, spune el, are puterea de care are nevoie Sinbad pentru a-si atinge telul in viata - "puterea unui rege".
Magi: Sinbad no Bouken spune epica poveste despre primii ani de viata ai lui Sinbad, aratand cum calatoreste prin lume adunand mai multi aliati si putere pentru a deveni Marele Rege ale Celor Sapte Mari.
Link~ http://kissanime.ro/magi-sinbad-no-bouken-episodul-1-ro-sub/

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale din toata palavrageala asta sau daca ceva nu are sens.
Sper ca te-am ajutat! ^^

| Distroionf90 explică (pentru Rosalynne):

Mersi ca si miea-i povestid despre fiecare in parte ultimul il stiu happy happy

| Distroionf90 explică (pentru Distroionf90):

= KawaiiNekoGirl

| Rosalynne a răspuns (pentru Distroionf90):

Hehe, cu placere! ^^

7 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

High School DxD
Owari No Seraph
Ao no Exorcist
Rakudai Kishi no Cavalry
Campione!
(iti mai dau daca vrei)

| 393Dan a răspuns:

Nu prea prevesc animeuri insa "Shaman King" foarte mult mi-a placut. E despre un baiat care-si uneste trupul cu o fantoma samurai ca sa primeasca puterile si cunostintele acelui samurai.

| PoweredLights a răspuns:

Tokyo Ghoul
Death Note
Iti mai dau daca vrei

| Gospodaru a răspuns:

One piece, il recomand, e super, funda? happy