| Natalia89 a întrebat:

As vrea o recomandare de film asemănător cu Gambitul Damei. Nu știu exact ce ani erau prezentați în film, dar mi-a plăcut enorm.

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Multumesc, mi-ai stricat ziua... de cand in BALARII queen (regina) se traduce dama?!?

MAI ALES IN SAH unde NU EXISTA "DAMA" ci doar regina

casele de filme romanesti imi fac ultima scarba

(PS nu am nimic, cu tine, in afara ca mi-ai atras atentia ca, casele de filme au comis-o din nou si s-au rahatit pe un titul de film, si s-au rahatit GRATUIT si PANA LA CAPAT... DIN NOU) angry

| Gabryel85 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Zuzu, îmi pare rău să te dezamăgesc, dar tocmai la șah există mai degrabă damă, și nu regină. Ca atare, acela e tocmai numele respectivei deschideri.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Gabryel85):

Deci, sa inteleg, ca "saraca", casa de filme nu e de vina, ci imbecilul care a tradus prima oara termenul de sah si a facut din "queen" dama in loc de regina?

| Gabryel85 a răspuns (pentru Zuzu1991):

Îți spun și de ce e "damă". E mai ușor la scrierea partidei, unde ai deja R pentru "rege".

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Gabryel85):

Oke

| Amethyst01 a răspuns:

Dacă vrei asemănător din punct de vedere al epocii, ai Hollywood, Mad Men, Ratched(putin mai sinistru).