| AndyPere a întrebat:

imi puteti recomanda niste filme nou aparute? Va rog sa nu fie ceva de dragoste, drama, etc.

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Standoff (2016),Hidden (2015),The Gift (2015),The Hateful Eight (2015),The Revenant (2015),The Martian (2015),Ride Along 2 (2016)

5 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

"Victoria" in regia lui Sebastian Schipper.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Din curiozitate, de ce ţi-a plăcut?

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Vai de capu` meu, nici nu stiu de unde sa incep.
Initial n-am vrut sa-l vad pentru ca mi s-a recomandat a fi o bijuterie pe care operatorii o fac, filmul nu pare a avea nicio taietura de montaj, e facut dintr-una.
"Pai? Ce-mi pasa mie ca e taiat de mii de ori la montaj sau ca s-a repetat luni de zile astfel incat cadrele sa mearga brici si sa nu se simta? Treaba lor ce fac in bucatarie. Mie nu-mi trezesc interesul astfel de tehnici. Eu vreau poveste. Vraja actorilor. Suspans. Limbaj cinematografic creativ!"
Si le-am avut cu varf si indesat.
Povestea este. Te tine pana in ultima secunda.
Actorii sunt asa de bine gasiti si atat de cinstit a fost regizorul incat Victoria este chiar o spanioloaica iar baietii chiar sunt nemti, o parte n-au studii de actorie iar asta se pare ca este un beneficiu laughing ma gandesc la autenticitate, nu vreau sa insult ideea de scoala.
Suspansul vine pe parcurs, trec minutele, creste tensiunea pana acolo incat incepi sa inghiti chestii controversate pe care nu le-ai fi crezut, altfel.
Estetica filmului este justificata si devine fermecatoare. Imaginea dintr-una, de pilda, este folosita cu scop clar, te simti acolo in gasca lor si esti cu ei peste tot, mergi cu ei, dansezi cu ei, respiri, daca ar fi taiat mai des cadrele, te-ar fi despartit de situatia in sine si ti-ar fi ingaduit o detasare.
Limba germana intercalata cu engleza este o idee justificata.
In fine, Berlinul este un alt pretext bun pentru care m-am uitat la film. Stiu celputin 3 filme filmate in Berlin, care-mi plac.
La final, cand m-am uitat la ceas am urlat "Cat?! DOUA ORE SI JUMATE? Dar cand au trecut, frate?!"

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Eşti uimitoare, o veră excepţie. laughing
Ador talentul tău de a vedea frumosul şi pozitivul în orice.

Eu, în schimb, nu mă pricep la fel de bine ca tine la filme (la nimic, de fapt), probabil de aia mi-a şi plăcut doar sfârşitul şi părţile în care muzica, pianul, era vedetă. Restul filmului m-a enervat şi m-a plictisit. Povestea conţine prea multă naivitate, prostie iritantă pentru gustul meu şi multe chestii erau uşor de anticipat şi abia aşteptam să treacă. Tot încercam să-l privesc prin ochii tăi magici, dar nu reuşeam să-l plac. Însă povestea ta o plac şi mult! Ştiam că faci ce faci, da' tot îl scoţi o capodoperă. laughing Eşti minunată. Merci!

| Sn4k3 a răspuns:

The Revenant
The Big Short
Ride Along 1, 2
Howl
21 and over
Spectre
Creed
The Transporter 4
Point Break. Vizionare placuta!