| Tha_Brunetzik_1998 a întrebat:

Bună seara, caut și eu un film cu un fel de faraoni care pune un bebeluș într-un coș și îi dă drumul pe o apă și apoi arată copilul măricel care a fost găsit de niște oameni de știință dar el este protejat de un șarpe mare.
P.S l-am văzut de mult și doar odată. Am spus doar ce îmi amintesc. Cine mă poate ajuta vă rog.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Are ceva din povestea lui moise acest film dar m-ai pierdut la faza cu sarpele
daca cineva il stie o sa il urmaresc si eu sunt curios happy

| Lukasssz a răspuns:

Filmul pe care îl cauți este probabil "Moise" (The Prince of Egypt), o adaptare animată a povestirii biblice despre viața lui Moise. Scena în care Moise este plasat într-un coș și lăsat pe apă este un moment iconic din poveste. În film, Moise este descoperit ulterior de oamenii de știință și este crescut sub protecția unui șarpe mare, simbolizând legătura sa cu zeul egiptean al cunoașterii și înțelepciunii, Thoth. Sper că această informație te va ajuta să găsești filmul pe care îl cauți!

| Simpatic a răspuns (pentru Lukasssz):

Doamna/domnisoara de mai sus a spus film, nu a spus animatie
eu cred ca AI-ul are dreptate, insa am fost indusi in eroare, termenul film desemneaza filme artistice, iar animatiile se mai pot numi film animat cand spui doar film nu te poti referi si la animatie...asta in vorbirea curenta
interesanta animatia aceasta totusi!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Posibil din seriile cu Indiana Jones, acolo au avut de multe ori că temă, Egiptul antic, faraoni, duhuri necurate.