| MSAna a întrebat:

Stie cineva seriale cu anime,dar cu o calitate buna si personaje dragute, nu ca cele care par desenate cu creionul (daca stiti la ce ma refer).Ca exemple ce mi-au placut:Kaichou wa maid-sama; Kis x sis; Elfen Lied; Uta no prince sama! Dau funda pentru un raspuns acceptabil....Multumesc de ajutor! =^.^=

Răspuns Câştigător
| oana1 a răspuns:

Samurai champloo

Este o animatie cu samurai a carei actiune este plasata in varianta fictiva a epocii Edo, din Japonia feudala, si care ii are in prim plan pe Mugen si Jin, doi luptatori vaganbonti care sunt salvati de catre o tinerica aratoasa FUU care ii recruteaza sa o asiste in cautarea unui samurai care miroase a floarea soarelui. happy Pe cat de penibil suna aceasta poveste, pe atat de fascinant este realizat animeul, care e sustinut de muzica hip hop si care are milioane de fani in lumea intreaga.

Serialul a avut 26 de episoade impartite in doua sezoane.

| MSAna explică (pentru oana1):

Mersi pentru ca te-ai chinuit sa scrii!

3 răspunsuri:
| oana1 a răspuns:

One piece

Sa mai iesim din lumea samurailor si sa intram in lumea fascinanta a piratilor. One piece a devenit rapid cel mai popular manga din Japonia. Avem povestea unor pirati care se aventureaza in misiuni periculoase condusi de un baiat de 17 ani care a dobandit puteri suparnaturale dupa ce a mancat un fruct magic. Impreuna cu echipa sa cauta comoara suprema numita One piece si spera sa ajunga Regele Piratilor.

Umorul iesit din comun si povestea originala l-au ridicat la rangul de cel mai iubit manga al tuturor timpurlor iar serialul a ajuns la cel de-al 15 sezon si are peste 500 de episoade.

| Georgemy2 a răspuns:

Parasyte -the maxim, nu stiu cum se numeste in Japoneza. E destul de bun anime-ul