| Armulia a întrebat:

Buna TPU! Am o noua intrebare despre un desen animat.

De data asta chiar ca nu stiu cum as putea da de acest desen animat, am cautat in fel si chip. l-am tot cautat, dar cum voi aici pe TPU stiti multe si ati ghicit multe alte intrebari pe care vi le-am spus, am incredere in voi si de data asta, sunteti mai buni decat Google search happy

Deci acesta este un desen animat despre o fetita de 7-8 ani care are probleme la scoala si, fiindca ea vorbeste prea mult si era cam obraznicuta, astia au dat-o afara din scoala. Ea totusi era o fata cu parinti bogati, tin minte ca statea la un hotel (hotelul era chiar casa ei) si avea tot soiul de servitori si slujnice, problema era ca nu avea cum sa se mai duca la scoala aceea, si atunci, mama ei i-a inchiriat un profesor care sa o invete direct acasa.

Erau multe episoade cu fata asta, tin minte ca o chema ceva gen Emily dar nu sunt sigura, (a nu se cofundca cu Emilly Jolie, ele doua cam seamana la felul in care arata, dar provin din desene animate diferite, total separate) Fata asta de care spun eu avea parul blond mediu, mai scurt de umeri, cam pana la urechi. Avea o bendita cu o fundita neagra pe cap parca, stiu sigur ca era pistruiata si avea o fatuca rotunda cu ochii mici si caprui. Purta o tinuta din aceasta de scoala cu carouri, ceva gen costum cu cravata si sacou, numai ca avea si o fustita si parca sosete lungi albe in niste pantofei negri.

Imi aduc aminte de niste secvente, una era ca: profesoara aceea pe care a avut-o ea era foarte nesuferita, si cum fetita asta era cam vorbareata, o cam calca pe nervi pe invatatoare. Fetita avea si un prieten de joaca cu care statea in banca, acesta era un baietel roscat cam grasut, stiu ca invatatoarea o data sa legat de el ca nu stia o problema la matematica pe care, de fapt, el o rezolvase bine, si fetita blonda l-a aparat de profesoare si atunci a iesit scandal mare. Apoi, da, am spus si inainte, mama ei i-a facut rost de un invatator nou cu care sa stea acasa sa o invete, atat imi aduc aminte despre episoade...

Imi aduc aminte ca a fost si o versiune film de lung metraj cu fata asta... imi aduc aminte ca filmul nu se mai baza pe faptul ca ea are probleme la scoala, asta era cu altceva, era ceva cu Halloween, era interesant. Parca era cu legenda calaretului fara cap, si aveau si un tablou mare cu el pe peretele scolii, stiu ca la un moment dat a inceput sa ii bantuie si copii fugeau de el, parca si fetita devenise fantoma pentru scurt timp si apoi si-a revenit.

Dau funda da ca stie cineva, chiar ca pe asta o caut de ceva vreme, si intr-o vreme o dadeau mereu la T.V ca tin minte ca erau multe episoade si le dadea im ordine cronologica.

Răspuns Câştigător
| Ka0ru a răspuns:

Me, Eloise! (din 2006)

| Armulia explică (pentru Ka0ru):

Vai de mine de cand nu am mai vazut desenu' asta, nu imi vine sa cred ca l-am gasit, multumesc foarte mult! Dar de unde ai stiut cum se numea? Eu nu am tinut minte titlul.

| Ka0ru a răspuns (pentru Armulia):

Pai nici eu nu imi aminteam, decat ceva vag, dar am luat la rand lista de seriale animate difuzate pe minimax de pe wikipedia, apoi pe imdb, apoi am cautat strict descrierea personajului si nu am gasit, dar cand am scris "cartoon about a girl who lives in a hotel" mi-a dat instant. (:

| Armulia explică (pentru Ka0ru):

Pe bune? Ce chestie, eu am cautat chestii gen : „Cartoon about a blonde girl who got kicked out from school" lol, stiu e cam aiurea dar am crezut ca o sa imi dea ceva fiindca primul lucru pe care l-am tinut minte la fata asta era ca intr-un episod era data afara din scoala, dar atunci cand am scris articolul asta lung, am incercat sa scriu cat mai multe detalii pe care le tineam minte legate de desenul animat respectiv, printre care, ca traia intr-un hotel, lucru pe care l-am uitat total intre timp, dar mi-am adus aminte atunci cand am incercat sa imi aduc aminte de detaliile din serial laughing.

Nu stiam ca hotelul era personajul principal din „me! Heloise"?