| BonnieEdwards a întrebat:

Am observat in diferite filme si seriale, de la serialele Disney/Nickelodeon pana la filme precum Harry Potter ca Romania este mentionata. Fie ca un personaj urmeaza sa plece acolo/este deja acolo sau ca e un festival de film romanesc. Intrebarea mea este de ce? De ce nu au ales alta tara si fix pe noi?

Răspuns Câştigător
| vladutcornel a răspuns:

Și alte țări sunt menționate, dar nu le bagi în seamă.
Sunt câteva cazuri în care România e menționată mai des. Aici e vorba de imaginea României în străinătate.
Când e vorba de vampiri, România e menționată datorită lui Dracula.
Mai suntem menționați când e vorba de gimnastică (datorită Nadiei Comăneci), țigani (din cauză că mulți țigani vorbesc Română) sau vânzări de copii (din cauză că s-a practicat asta în anii 90).
Alteori, poate fi la întâmplare.

2 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Pură coincidență.

| XxXNotForKiidsXxX a răspuns:

Te referi la cele dublate? Daca da, e posibil ca cei care au tradus, sa fi inlocuit tara care era original pusa cu Romania! (: