| Tabacaru_Teodor_2001 a întrebat:

As dori niste anime-uri care sa fie istorice! Cei care au vazut Akatsuki no yona ar trebui sa stie la ce ma refer.Pentru cel mai bun raspuns dau funda!

Răspuns Câştigător
| Rosalynne a răspuns:

Salut~

1. 91 Days
Episoade: 12
Etichete: actiune, istoric, drama
Ca un copil ce traieste in orasul Lawless, Angelo Lagusa a fost martorul unei tragedii: parintii lui si fratele lui mai mic au fost ucisi fara mila de familia Vanetti. Vazandu-se singur pe lume, el isi lasa numele si orasul natal in urma, adoptand acum identitatea lui Avilio Bruno.
Sapte ani mai tarziu, Avilio primeste in sfarsit sansa de a se razbuna cand primeste o scrisoare cerandu-i sa se intoarca in Lawless. Amabil, el se intalneste cu fiul lui Vanetti, Nero, si urmareste sa se imprieteneasca cu el folosind abilitatile pe care le-a exersat ani la rand.
Stabilit in era Prohibitiei, 91 Days spune povestea intunecata si patata de sange a lui Avilio cum ia viata fiecarui om implicat in uciderea familei lui.

2. Aoi Bungaku Series
Episoade: 12
Etichete: psihologic; istoric; drama; seinen; thriller
Aceasta serie este formata din adaptarile a 6 carti clasice ale literaturii moderne japoneze: "Umanitate Pierduta" (Ningen Shikkaku) si "Melos, Fugi!" (Hashire, Melos!) de Osamu Dazai, "Kokoro" de Natsume Soseki, "Imaginea Iadului" (Jigoku Hen) si "Panza Paianjenului" (Kumo no Ito) de Ryunosuke Akutagawa si "In Padure, Sub Ciresii Infloriti" (Sakura no Mori no Mankai no Shita) de Ango Sakaguchi. *Am tradus si eu titlurile cartilor cum am stiut mai bine din engleza, deci, in afara de "Umanitate Pierduta", pe care am vazut-o tradusa asa pe net cand am cautat cartea, nu sunt prea sigura de celelalte.*
"Umanitate Pierduta" (Ningen Shikaku) - Un liceean si-a pierdut drumul in viata. Ramas descurajat si fara un tel in viata, acesta cade intr-un ciclu format din depresie, self abuse (aici chiar ca nu am stiut ce sa zic, imi pare rau) si droguri care ii va infecta viata timp de ani buni. Povestea este spusa in 4 capitole, fiecare capitol povestind diferite parti din viata lui, ultimul dintre acestea infatisand-ul stand singur - o goala si prost facuta caricatura a persoanei care a fost odata.
"In Padure, Sub Ciresii Infloriti" (Sakura no Mori no Mankai no Shita) - O poveste de dragoste din secolul al doisprezecelea despre o femeie si un bandit al muntelui ce o rapeste.
"Kokoro" - O poveste din anul 1914 despre un tanar si calatoria vietii lui din epoca Meiji. Opera are de-a face cu tranzitia din societatea japoneza de epoca Meiji in epoca moderna, explorand prietenia dintre un barbat si "Sensei". Povestea continua cu izolarea ce poate fi identificata si in celelalte lucrari ale lui Soseki, aici in contextul intretesut cu firele egoismului si vinei, in contrast cu rusinea.
Melos, Fugi! (Hashire, Melos!) - Clasica legenda greceasca a povestii dintre Damon si Pythias, repovestita si actualizata, tema acesteia fiind prietenia de neclintit. Protagonistul Melos, in ciuda obstacolelor pe care trebuie sa le parcurga, face tot ce-i sta in putinta pentru a-i salva viata celui mai bun prieten al lui, iar in final eforturile lui sunt rasplatite.
Panza Paianjenului (Kumo no Ito) - Un criminal cu sange rece trebuia sa sufere in iad. Insa acest criminal a facut o singura fapta buna in viata lui: nu a zdrobit un paianjen in padure. Miscat de fapta buna, Buddha ia o panza de paianjen de argint din rai si o apropie de iad, iar criminalul are ocazia de a iesi de acolo - asta daca poate.
Imaginea Iadului (Jigoku Hen) - Unui artist faimos i se ofera sarcina de catre imparat de a picta o serie de picturi care sa ilustreze scene din "Iadul Buddhist". Artistul nu poate picta acele scene pentru ca nu le-a vazut el insusi, colindand prin oras unde se dezlantuia iadul, pentru a-si termina pictura. Insa eforturile lui il enerveaza pe imparat.

3. Hetalia Axis Powers
Episoade: 52 *un episod are vreo cinci minute*
Etichete: comedie; istoric; parodie
Ce-ar fi fost daca natiunile ar fi fost oameni? Ce trasaturi ar fi avut? Ce ar fi insemnat asta pentru evenimentele istorice?
Hetalia Axis Powers raspunde acestor intrebari, personificand tarile in personaje anime. Anime-ul prezinta evenimente istorice si politice intr-o maniera amuzanta, educand in acelasi timp telespectatorul.
Concentrandu-se pe evenimentele din timpul primului si al doilea razboi mondial, povestea se centreaza pe Puterile Axei(?) aruncand, ocazional, cate un ochi pe relatia ciudata dintre Aliati. "Puterile Axei(?)" ii infatiseaza pe Italia de Nord, care este impiedicat, cu capul in nori si care iubeste pastele, pe Germania, care este serios si usor ametit, si pe Japonia, care este stoic, insa cu niste interese bizare.
Hetalia Axis Powers este o comedie istorica ce prezinta cultura, examineaza relatiile dintre natiuni si insufla amuzament in istorie.

4. Hotaru no Haka
Episoade: 1
Etichete: drama; istoric
Cum al doilea razboi mondial se apropie de sfarsit in 1945, Japonia trebuie sa tina piept bombardamentelor americane care devasteaza oras dupa oras. Hotaru no Haka, cunoscut si sub numele de "Grave of the Fireflies" (Mormantul Licuricilor), este povestea lui Seita si a surorii lui, Setsuko, doi copii japonezi ale caror vieti sunt distruse de razboi. Si-au pierdut mama, tatal, casa si persepctiva unui viitor - toate acestea fiind consecintele razboiului.
Ramasi orfani si fara casa, Seita si Setsuko nu au de ales decat sa mearga la tara asaltati de foamete si boli. Indurand nepasarea adultilor din jur, ei afla ca vremurile disperate pot transforma cei mai buni oameni in cei mai cruzi.

5. Kuroshitsuji
*Nu stiu cum sa zic, asa ca facem asa:
Sezonul 1: 24 de episoade
Sezonul 2: 12 episoade
Kuroshitsuji: Book of Circus: 10 episoade
Kuroshitsuji Book of Murder: 2 episoade (58 de minute fiecare)
Kuroshitsuji: Book of the Atlantic: 1 episod (inca nu e tradus, deci Dumnezeu stie cat dureaza)
*Btw, asta e ordinea in care trebuie vazute sezoanele si filmele. Asta daca ai de gand sa te uiti la tot. *
Etichete: actiune, comedie, demoni, fantezie, istoric, shounen, supernatural
Tanarul Ciel Phantomhive este cunoscut drept "Cainele de Paza al Reginei" si are grija de evenimentele neplacute care au loc in Anglia victoriana pentru Maiestatea Sa. Protejat de majordomul sau loial, Sebastian Michaelis, Ciel face orice e posibil pentru a-si termina treaba. Este insa ceva ciudat la acest majordom?
O tragedie este ingropata in trecutul lui Ciel care l-a invaluit in intuneric, iar, in timpul unuia dintre cele mai intunecate momente ale sale, Ciel a format un contract cu Sebastian, un demon, oferindu-si sufletul la schimb pentru razbunare. Astazi, nu numai ca Sebastian este un majordom dat naibii, dar este si servitorul model care indeplineste fiecare ordin al stapanului sau - toate in timp ce se gandeste la ce masa delicioasa va face din sufletul lui Ciel. In timp ce cei doi lucreaza la misterul care-l bantuie pe Ciel, o legatura se naste intre ei pe care nici raiul si nici iadul nu o mai poate rupe.

6. Romeo x Juliet
Episoade: 24
Etichete: fantezie; romance; istoric; drama
In continetul plutitor Neo Verona, familia Montague a preluat controlul si a ucis membrii familiei Capulet cu exceptia ficei lui Capulet, Juliet Fiammata Asto Capulet. 14 ani mai tarziu, Juliet si servitorii ramasi traiesc ascunzandu-se de familia Montague. Juliet a uitat acum mult timp de uciderea familiei ei si propria identitate, deghizandu-se in Odin si in eroul justitiei "Vartejul Roscat". Intr-o zi se intalneste cu Romeo Candorebanto Montague, amabilul fiu al tiranului Montague. Destinul a fost decis in timp ce aceste suflete pereche sunt batjocorite de soarta in mijlocul razboiului.

7. Touken Ranbu: Hanamaru
Episoade: 12
Etichete: actiune; slice of life; comedie; istoric; drama; fantezie
In anul 2205, un sage special cunoscut sub numele de Saniwa are abilitatea de a aduce la viata obiecte neinsufletite. In acelasi an, fortele intunecate au misiunea de a calatori in timp si de a schimba cursul istoriei - singurii care ii pot opri sunt Saniwa si fiintele sale puternice: sabiile istorice japoneze, sub forma a mai multor barbati chipesi.
Touken Ranbu: Hanamaru incepe sa-si spuna povestea in prima la cetatea Saniwa a lui Yamatonokami Yasusada, iubita uchigatana a lui Souji Okita. Reunit cu vechiul sau prieten, Kashuu Kiyomitsu, cei doi sunt prinsi in giumbuslucurile celorlalte sabii. Ei nu pierd niciodata ocazia de a se distra, fie ca se bat intr-o bataie cu bulgari de zapada, fie ca-si familiarizeaza noii comarazi cu cetatea.
Dar de sigur, cand guvernul ii cheama, sabiile sunt mereu pregatite sa-si indeplineasca misiunea de a proteja istoria.

Uite si lista mea: https://myanimelist.net/profile/Cora-kyun
Imi pare rau daca am greseli gramaticale sau daca ceva nu are sens!
Sper ca te-am ajutat~

1 răspuns:
| Dorito a răspuns:

Hetalia?