| Anna_8997 a întrebat:

Twilight este filmul meu preferat ( toate 3 partile ) Am auzit ca acum se filmeaza partea a 4-a. Vreau sa stiu mai multe despre Breaking Down ( partea a 4-a ). Am auzit ca ei se vor castori. Cine imi spune cat mai multe despre partea a 4-a sau cand apare la cinema are funa!

Răspuns Câştigător
| εмiLч97 a răspuns:

Buna :)
Eu am citit cartile. Despre carte pot sa spun ca: Cartea întâi: Bella

Începe cu căsătoria lui Edward și a Bellei care are loc în cadrul unei ceremonii organizate de Alice. Jacob Black se întoarce cu prilejul nunții, și, deși încă rănit, îi spune Bellei că vrea doar ca ea să fie fericită. După ceremonie, Edward și Bella se îndreaptă către Insula Esme, un dar oferit de către Carlisle soției sale. Ei fac dragoste, dar acest fapt naște un conflict între ei. Vânătăile de pe corpul Bellei îl determină pe Edward să refuze să mai facă dragoste cu soția lui până când aceasta nu va fi transformată în vampir. Rugămințile Bellei îl fac însă să își schimbe părerea. La scurt timp, Bella începe să se simtă rău și își dă seama că e gravidă. Speriat de dezvoltarea rapidă a fetusului și de posibilul impact pe care acest lucru l-ar avea asupra Bellei, Edward o duce la Carlisle pentru un avort. Însă Bella e decisă să păstreze copilul și îi cere sprijinul lui Rosalie, sora lui Edward, știind că aceasta și-a dorit mereu un copil.

Cartea a doua: Jacob

Jacob află că Bella este însărcinată, și că sarcina a adus-o într-o stare îngrozitoare de epuizare. Vârcolacii, văzând în copilul nenăscut al Bellei o amenințare, iau decizia să atace familia Cullen și să omoare atât pe Bella cât și pe copil. Simțind că așa ceva ar fi nedrept, Jacob se opune deciziei luate de Sam, liderul grupului, și, invocându-și dreptul de Alpha, se retrage din haită. El este însoțit de frații Leah și Seth Clearwater, și toți trei ajută familia Cullen să o protejeze pe Bella.

După aproximativ o lună de sarcină, copilul ajunge la maturitate și Jacob hotărăște să îl ucidă imediat ce se va naște. Bella aproape că moare în timpul nașterii, însă Edward reușește să o salveze injectându-i propriul său venin în inimă. Pe parcursul transformării lente și dureroase a Bellei în vampir, Jacob se întipărește (proces prin care un vârcolac își găsește sufletul pereche) în mod involuntar în Renesmee, fiica Bellei.

Cartea a treia: Bella

Cartea a treia e povestită din nou din perspectiva Bellei, primele capitole fiind consacrate descrierii noilor abilități ale eroinei în calitate de proaspăt vampir. Lucrurile se precipită însă când Irina, un vampir din clanul Denali o vede pe Renesmee, fiica celor doi, crede în mod greșit că aceasta este un „copil nemuritor", fapt ce ar încălca grav regulile lumii vampirilor, și pleacă să informeze clanul Volturi. Într-o încercare de a salva copilul, familia Cullen adună vampiri din toată lumea pentru a le sta drept mărturie că Renesmee nu poate fi un copil vampir. La o lună după apariția Irinei în Forks, clanul Volturi sosește pentru a pedepsi familia Cullen, însă, atunci când descoperă că au fost greșit informați, o execută imediat pe Irina pentru greșeala ei. Ei rămân însă indeciși asupra faptului dacă Renesmee ar trebui să fie tratată ca o amenințare la adresa lumii vampirilor sau nu. Alice și Jasper, care își părăsiseră familia înainte de confruntare, se întorc la timp cu Nahuel, o ființă de 150 de ani jumătate om, jumătate vampir ca și Renesmee. El demonstrează că ființele ca el nu prezintă nicio amenințare și Volturi sunt siliți să plece, iar Edward și Bella își câștigă dreptul la o existență tihnită alături de fiica lor.

In legatura cu filmul Zori de zi Partea 1, următorul episod al Sagăi Amurg, duce povestea de dragoste dintre Bella şi Edward pe un făgaş aproape normal. Vampirul şi muritoarea par să se bucure acum de o căsătorie aparent liniştită, dar nu pentru mult timp, fericirea lor fiind din nou spulberată de trădări şi pericole negândite. După controversata nuntă, Bella şi Edward pleacă în Rio de Janeiro pentru luna de miere. Rodul pasiunii lor nu se lasă mult aşteptat, Bella rămânând imediat însărcinată. Şi cum legătura lor nu ar fi trebuit să dea naştere unui urmaş, venirea pe lume a creaturii hibride aproape că o ucide pe Bella. Singura ei şansă de supravieţuire este ca Edward să o transforme în vampir.

Până să realizeze ce se întâmplă, Edward, Bella şi fiica lor Renesmee ajung să fie vânaţi atât de Volturi, cât şi de vârcolaci, iar războiul mocnit dintre clanuri este pe cale să se reaprindă.

Saga Amurg: Zori de zi continuă aventura fantastică care a topit inimile tinerilor din întreaga lume, ultimele două capitole ale producţiei-fenomen fiind regizate de celebrul Bill Condon, laureat al premiilor Oscar pentru scenariul filmului Gods and Monsters.
De curand a aparut traierul filmului doar partii intai
http://www.youtube.com/watch?v=uycOpnYnd5g

Sper ca te'am ajutat :)

7 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Filmul Breaking Down are 2 parti.Partea 1 va avea premierea pe data de 18 noiembrie 2011 iar partea a 2 a in 2012(nu stiu inca data). Filmul are 2 parti pentru ca va fi un film mai lung.Si eu sunt fana Twilight il iubesc foarte mult.M-am indragostit de el de la primul film vazut.
Acum uite si cate va detalii despre filmul Breaking Down(debia astept sa apara): http://stiri.acasa.ro/showbiz/twilight-4-in-proiect-21685.html
Nu prea exista asa de multe detalii despre film.Inca mai lucreaza la el.Iti voi spune eu cate va detalii(daca te-ai fi uitat la trailer stiai cat de cat despre povestea lor).Ei 2(Edward si Bella) se vor casatori.Ii invita la nunta pe tatal lui si pe Jacob(din fam. Bellei) Jacob nu este de acord si pleaca si lasa invitatia jos o arunca mai exact.Bella va ramane iinsarcinata si cred ca Bella si Edward sunt certati si suparati.Cred ca Bella este suparata pe Edward ca nu vrea sa o transforme.Nu stiu sigur foarte multe detalii mai bine ai mai astepta pana pe data de 18 noiembrie cand va avea premierea si sa fie ca o surpriza minunata cand va aparea filmul.Nu trebuie sa stricam surpriza cu mai multe detalii.
Pa, pa!

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Citeste cartea. Apare in noiembrie prima parte, da` asta in America. La noi nu stiu.

| GEORGE a răspuns:

Era un rezumat. zicea ca bella va ramane insarcinata si vor interveni alte probleme http://www.filme-net.com/......1-film.htm

| Insomnii a răspuns:

Deci apare la cinema in octombrie sau in noiembrie anul acesta prima paret.
e adevarat se casatoresc si pleaca in luna de miere pe insula esme aici bella ramane insarcinata si se intorc imediat acasa ca sa faca avort dar bella nu vrea, sarcina este foaret grea. intre timp jacob afla de sarcina bellei si la fel ca si edwzrd nu e de acord cu asta. intr-un final bella naste o fetita superba si o cheama renesmee iar jacob deoarece nu reusea sa-i retina numele o poricleste nessie. intre timpt Irina din clanul denali afla de renesmee si le da de stire volturilor care vin pentru a vedea ce se intampla dar nu intr.un mod pasnic. se strang toate clanurile de vampiri din lume bella descopera cum sa-si foloseasca puterile si renesmee are si ea puteri. volturi pierd si pleaca cu coada intre picioare dar se vor mai intoarce. si cam asta e tot ce stiu.
P.S. dai fundita?

| rolly3342 a răspuns:

Se vor castorii ca castorii.laughing

| Bloondyna a răspuns:

Deci in partea a patra bella are o fetita rennesme care e pe jumatate vampir si se transforma in vampir si aud volturii de fetita si vin dupa ea si se lupta si mai multe va trebui sa asteptsi pana apare filmuwinking[sau citesti carteawinking]

| misteryous a răspuns:

Buna eu am citit cartea are multe detalii.deci filmul apare in america in noiembrie deci in Romania prin decembrie.s-ar putea sa fie 2 filme deoarece se vb din 2 perspective a bellei si a lu jacob.deci bella si edwart se casatoresc si pleaca pe insula esme(insula daruita de carlise lui esme)aici fac dragoste pana cand edwart observa vanataile de pe corpul bellei.acesta refuza sa mai faca dragoste pana nu o transforma. dupa cateva saptamani bella descopera ca este in sarcinata si nu vrea sa faca avort desi este sfatuita de toti in afara de rose(rosalie). edwart se gandeste sa o transforme dupa ce naste pentru a nu muri.Afland aceste sam si ceilalti(in afara de jacob)hotarasc sa-i omoare pe vamiri chiar si pe bella. jacob impreuna cu seth si leah sar in ajutorul vampirilor si ii apara.starea bellei se inrautateste deoarece fatul nu accepta nici un fel de mancare.lui jacob ii vine ideea de ai da bellei sa bea sange.bella se face mai bine.aceasta naste o fata pe nume renesmee(combinatie intre renee-mama bellei si esme-mama lui edwart)edwart reuseste sa o transforme pe bella dupa ce naste inainte de a muri. jacob se indragosteste de renesmee. sfarsitul-bella e cu edwart e vampir are o fata deci o familie fericita.Ce puteri are bella si renesmee nu-ti zic te las in suspans. fundita?