| BiancaDuta a întrebat:

Care e diferenta dintre manga si anime? Ca in manga e un lucru diferit fata de manga. Funda

8 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Manga sunt desene pe hartie, dar anime sunt desene animate pe episoade\sezoane happy.

| irbis a răspuns:

Manga sunt benzi desenate japoneze, iar anime sunt desene animate japoneze. Cel mai des, anime-urile sunt adaptari dupa manga, dar exista destule exceptii si nu e neobisnuit ca un anime sa difere fata de manga (fie in forma de filler, fie povestea chiar devieaza)

| GGUESS a răspuns:

Manga sunt desene pe hartie, dar anime sunt desene animate pe episoade\sezoane! deci tot asa m-am gandit si eu! laughing FUNDA?

| Arikirinmotoka a răspuns:

Animeurile sunt facute dupa manga, iar ele pot fi putin schimbate pe parcurs ce se transforma in anime

| Nibichan a răspuns:

Pai manga sunt benzi desenate iar anime sunt desene japoneze (majoritatea destul de tari)

| BiancaDuta explică:

De e exemplu aveam un episod din Naruto care nu aparea in manga.

| irbis a răspuns (pentru BiancaDuta):

Asta e un filler. Anime-ul progreseaza mult mai repede decat manga, asa ca se introduc fillere ca sa intarzie anime-ul si sa permita ca manga sa progreseze suficient ca sa aiba ce adapta in anime.

| bogdyby a răspuns:

Manga este rezumatul animelui respectiv, intai se face manga si pe urma se face un anime in care se dezvolta actiunea din manga mult mai mult si in plus apar si amintiri si alte chestii... sper ca am fost de ajutorhappy