| Crysty_9003 a întrebat:

Care este diferenta dintre un film horror si unul thriller?

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Horror = de groaza, te sperii
thriller = te sperii psihologic, in mintea ta.

| Fineness a răspuns:

Hororul are un final fericit, iar thriller-ul are un sfarsit tragic!
Asa e 100%.
Sper ca te-am ajutat!

| Barney a răspuns:

Horror e de "groaza" si thriller e cu mai multa actiuni si violenta.

| Roxett a răspuns:

Thriler-ul este un film de actiune, care te tine in suspans (in general cu crime si impuscaturi), iar horror-ul, este de groaza si are menirea sa te sperie.

| pickles a răspuns:

Thriller`u este mai slab in sensul ca sunt cenzurate anumite parti care ar dezgusta pe public si nu are efect atat de mare la acesta. iar filmul horror este facut special sa tina publicul in tensiune sa-l sperie si sa `l surprinda. nu se evita partile shocante. urmareste mai multe efecte speciale. sper ca ti-am fost de ajutor

| Bratzz a răspuns:

Pai e simplu! Thriller de obicei e un film cu criminali si e un film ce iti da emotii! Acesta mereu te va tine cu sufletul la gura si chiar te temi pentru personajul pus in pericol, pe cand horror-ul e creat sa te sperie brusc ( pentru a face infarct big grin) si e cu fantome, diavolul, vampiri si alti monstrii happy

| Birjaru a răspuns:

Horror -> chestii infioratoare supranaturale (fantomne, vampiri, etc.)
thriller -> chestii infioratoare care exista in viata de zii cu zii (crime, violenta, etc.)

| asulalex a răspuns:

Un horror este facut special pentru a te speria si a te tine in suspans continuu, cu evenimente total neasteptate, de multe ori personajul negativ apare cu cine stie ce arma de unde te astepti mai putin, iar scopul personajului principal este sa scape de personajul negativ care de multe ori poate fi un monstru dar si un om "nebun" care face crime de placere. Intr-un Thriller filmul se concentreaza pe misterul din spatele povesti cum de a ajuns personajul negativ sa faca asta si ce mijloace foloseste pentru a o face, acest gen de film nu au neaparat cine stie ce fel de personaj negativ uneroi pot fi simpli oameni care nu respecta legea (spargatori de banci, criminali ce ucid pentru bani{specific pentru ca sunt criminali care ucid de placere din horror}, violatori, hoti) iar personajul/jele pozitiv/e afla cum o face si gasesc o cale de al opri.