| LisaJulie a întrebat:

Care subt cele mai bune filme și seriale despre legendele arthuriene și Robin Hood?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Totdeauna cand ne raportam la filme nu vom gasi un raspuns general referitor la care este cel mai cel, cel mai bun! de ce? pentru ca, pentru amatorul de filme cel mai bun titlu este o preferinta a lui, subiectiva
mai putem insa sa ne raportam la criticii acreditati, acolo este altceva

ce filme am vazut eu pe aceasta tema ar fi :

Robin Hood(2018) cu "pustiul" Taron Egerton in rolul lui Robin of Loxley, dar nu pot spune ca m-a incantat foarte tare aceasta ecranizare
Robin Hood: Prince of Thieves (1991) pare ceva mai reusit decat primul titlu trecut mai sus de mine
Robin Hood(2010) ecranizare cu Russell Crowe in rolul principal

Un alt film in acest gen dar fara a avea aceeasi tema ar fi A Knight's Tale (2001)

nu am vazut acest film pe care urmeaza sa-l mentionez dar este o ecranizare facuta cu multa vreme in trecut:
The Adventures of Robin Hood (1938)

cu regele Arthur imi amintesc ca am vazut cu ani in urma doar acest film, insa nu pot sa il recomand, e un categoria b gen

Arthur the King (1983)

| timidu89 a răspuns:

Https://www.imdb.com/title/tt1199099/ Il recomand daca nu l-ai vazut

| LisaJulie explică:

Fără supărare dar link-ul duce către o pagina cu conținut licențios

| Simpatic a răspuns (pentru LisaJulie):

El a vrut sa faca o gluma happy

ps: se pare ca trollul a fost executat