| achirutza a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna care sunt diferentele dintre filmul "Ion Blestemul Pamantului - Blestemul Iubirii" si romanul "Ion" de Liviu Rebreanu? Asta in cazul in care filmul nu respecta actiunea romanului.

Răspuns Câştigător
| DragonFLoW a răspuns:

Mda filmul este cam 40% din roman. Romanul este mult mai elaborat si vei intelege mai bine povestea citind romanul, daca vrei sa te pregatesti pentru teza sau test vazand filmul te asigur ca mai mult de 5 n-o sa iei, filmul te induce in eroare, daca ai discutat la clasa romanul infromatiile se vor suprapune, iar in film nu este totul exact ca in roman.