| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca scenele de violenta din filme ne fac mai violenti in viata reala?

7 răspunsuri:
| Demise a răspuns:

Depinde. Cine e educat si poate sa distinga binele de rau bineinteles ca nu va deveni mai violent.

| Gabbriell a răspuns:

Eu cred ca da, macar putin in subconstientul nostru ceva se "aprinde" si ne poate influenta bine sau rau.
Lasand scenele din filme la o parte, mai trist e faptul de stirile care se difuzeaza la tv (crime, sinucideri, violuri) toate aceste lucruri pot influenta o persoana, si mai rau ca si cei mici pot privi astfel de lucruri...

| sorinutza99 a răspuns:

PArerea mea este ca depinde de gandirea fiecaruia... Daca te fac sa te simti foarte rau acele scene violente nu prea ai putea sa fi la fel in viata reala numai daca ai o stare de agitatie si nervozitate...Dar daca esti mai indraznet, mai aventuros, mai curajos, putin mai rautacios..acele violente s-ar putea regasi si in viata reala..Cum am mai spus..parerea mea este ca depinde de gandire si de felul omului de a fi.

| ionutz20cm a răspuns:

DA,cu siguranta mai ales pe astia mai mici.ei zic waw ala a facut nu stiu ce schema si fac si ei si asa devin mai violenti

| LillyPubs a răspuns:

Daca zi de zi privesti filme violente, si esti in perioada de crestere (10-15 ani), ele clar ca iti vor "ataca" mintea si te vor face sa te comporti cum se comporta personajele acestuia.Vei lua un exemplu urat de la ei, pentru ca in perioada de adolescenta nu vrem sa ascultam parintii si vom asculta doar ce se intimpla la Tv. Daca te confrunti cu problema asta, ai grija! Raspunsul meu este, deci : DA, filmele cu scene de violenta ne fac mai violenti in viata reala.Bafta; )

| anonim_4396 explică (pentru LillyPubs):

Nu este cazul meu, voiam doar sa lansez un subiect de discutie, sa aflu si parerea celorlati cu privire la acest subiect din ce in ce mai dezbatut.si oricum cred ca nu doar cei cuprinsi in intervalul de varsta 10-15 sunt influentati de violenta de la tv, ci si cei mici avand in vedere faptul ca mai nou chiar si in desenele animate gasesti violenta.

| CrazyMarryx3 a răspuns:

Depinde de om..Nu toti sintem la fel big grin..Pe mine personal nu ma schimba cu nij un film de genu...