| TheOana a întrebat:

Am o problema. Am vazut la anime-ul Nisekoi un episod: "Nisekoi Ova". Ce inseamna OVA? E si la alte anime-uri?

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Ova inseamna ca este ceva separat de serie la care te poti uita sau nu...Are legatura cu seria insa nu face parte din seria originala de episoade.
Da, este la multe anime-uri, de exemplu la School Days, la Mirai Nikki as fi plans 2 zile daca nu era ova-ul care sa ma inveseleasca (un episod separat de celelalte care arata ce se intampla dupa ce totul este gata in anime).Si anime-ul My Little Monster are un ova, foarte multe au.
Reprezinta ceva ce are legatura cu acel anime, la care te poti uita far probleme dar care nu a fost inclus in seria originala de episoade.

Succes!

PS: OVA= Original Animation Video (OAV/OVA)
In Japonia se foloseste OVA intrucat nu se tine cont de ordinea cuvintelor in acest caz. Deci inseamna
Original Video Animation

| MidnightR a răspuns:

OVA-Original Video Animation.

| TheOana explică:

Multumesc! :*