| εмiLч97 a întrebat:

Hello everyone =)
Ati putea sa imi spuneti mai multe despre Daniel Radcliffe actorul care a jucat in seriile Harry Potter? (gen: inaltime, hobby-uri etc.)
Era sa uit... fundita

4 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Inaltime 168cm:]
http://lifestyle.ele.ro/......11369.html :]

Occupation: Actor
Birthday: July 23, 1989
Zodiac Sign: Leo
Birthplace: London, England, United Kingdom
Birth Name: Daniel Jacob Radcliffe

Physical Features
Height: 5′ 7″
Hair Color: Brown
Eye Color: Blue
Tattoos? No

Interests, Habits & Hobbies
Smoker? No
Likes: Acting, Hanging With Friends, Jogging, Listening to Music, Playing an Instrument, Soccer, Video Games

Interesting Facts About Daniel Radcliffe

Has two border terriers named Binka and Nugget.
Likes to play pranks.
Can rotate his arm 360 degrees.
Fan of the Red Hot Chilli Peppers, The Killers, The Strokes, The Clash and The Pixies
Plays bass guitar.
Favorite school subject: Science
Daniel’s Resume and Accomplishments:
Movies: The Tailor of Panama, Harry Potter and the Sorcerer’s Stone, Harry Potter and the Chamber of Secrets, Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, Harry Potter and the Goblet of Fire, Harry Potter and the Order of the Phoenix.

Voted Person of the Year 2002 by Time Kids.

Named Britain’s richest teenager with an astounding 23 million pound fortune, after he signed on a 8 million pound deal to make the fifth movie of the Harry Potter series

| Speedmafia a răspuns:

Nascut la 23 iulie 1989 in Fulham, Londra, Anglia, Marea Britanie, numele sau intreg este Daniel Jacob Radcliffe.
Inaltime: 1.68 m
Citat:"Cred ca sunt un pic ca Harry pentru ca mi-ar placea sa am o bufnita. Da, sunt de fapt un piculet ca Harry."
Parintii: Alan Radcliffe (agent literar) si Marcia Gresham (director de distributie)
Culoarea ochilor: albastru
Prietena ideala: Cameron Diaz
Ii place "Familia Simpsons".

Are doi caini, border terriers numiti Binka si respectiv, Nugget.
A citit prima data Harry Potter si Piatra filosofala, in timp ce lucra la filmul cu acelasi nume, desi anterior, a incercat pe cand avea 8 ani sa citeasca cartea dar nu a terminat-o. Ii place sa se joace pe Playstation, asculta muzica mai ales Stereophonics, R.E.M., U2. Printre formatiile lui preferate se numara Jane's Addiction, Libertines, Rage Against t he Machine si Darkness. Ii place ca sport fotbalul.

In prezent asculta Blur, Muse, The Music, Zwan si Brendan Benson.
Actori preferati: Joseph Fieness, Philip Seymour Hoffman, Robert de Niro, Paul Bettany, Jude Law, Ed Harris.

Actrite preferate: Julia Roberts, Kate Winslet, Cameron Diaz, Kate Hudson

Filmul preferat: What's Eating Gilbert Grape

Cartea preferata:"Holes" de Louis Sachan

Personaje HP preferate: Hagrid, familia Weasley

Materia care ii place cel mai putin: matematica

Ceea ce ar mai trebui sa stiti despre Daniel: i-ar place sa cante la tobe Primii pe care i-a anuntat despre alegerea sa ca Harry Potter au fost bunicii lui. Cand a fost intrebat ce putere a lui Harry si-ar dori sa aiba a spus ca, "Invizibilitatea. As putea sa ma strecor la concerte de rock si filme si altele de genul asta." A schimbat setarile legate de limba mesajelor afisate pe mobilul lui Robbie Coltrane d in engleza in turca. A tiparit niste etichete pe care scria "Loveste-ma" iar Emma le-a lipit pe spatele lui Robbie Coltrane, acesta a incasat cateva lovituri si de abia dupa aceea a realizat din ce cauza. A aranjat cu echipa de machiaj a studioului sa apara ca si cum ar fi rani pe fata. S-a prezentat la locul filmarilor spunand ca a participat la o incaierare cu o seara inainte.

In februarie 2002, Daniel a fost nominalizat si a castigat Premiul pentru cel mai bun nou venit Variety Club.

A primit premiul Sir James Carreras pentru talent iesit din comun, pentru rolul, Harry Potter.

A fost votat ca persoana anului 2002 de Time Kids.

Un alt film preferat este 12 Angry Men, fiind primul sau film alb-negru pe care l-a vazut.

Pentru rolul sau in Harry Potter si Piatra Filosofala a primit 110.000 $, iar pentru cel in Harry Potter si Camera Secretelor 3.000.000 $.
Filme in care a jucat Daniel:
Harry Potter si Poca lul de foc (2005)--> Harry Potter
Harry Potter si Prizonierul de la Azkaban (2004)--> Harry Potter
Harry Potter si Camera Secretelor (2002) --> Harry Potter
Harry Potter si Piatra Filosofala (2001) --> Harry Potter
Croitorul din Panama (2001) --> Mark Pendel
David Copperfield (1999) --> tanarul David