| byasweet01 a întrebat:

Hey..am vazut mai devreem filmul Memento..am rams profund impresionanta insa nu prea l-am inteles..am citi foarte multe recenzi insa nu prea m-am lamurit..imi poate explica cineva care este de fapt finalul filmului? mersi mult

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Din graba am comis o eroare in descrierea fazei cu care incepe filmul. Deci Lenny(Leonard) isi da seama ca Teddy este de fapt John G(adica asasinul sotiei sale) si il impusca.
Scuze pentru eroare.

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

Byasweet, filmul Memento(cred ca te referi la cel cu Guy Pierce si Carrie Ann Moss) este filmat invers, de la sfarsit la inceput. Practic finalul (filmat) reprezinta inceputul filmului, iar inceputul(filmat) reprezinta sfarsitul lui. Deci filmul incepe cu faza in care Teddy isi da seama ca acel John G i-a ucis sotia si il impusca, iar de acolo, repet, actiunea filmului se deruleaza invers.
Daca ai revedea filmul, ti-ai da seama mai bine.
Bafta!