| Saya555 a întrebat:

Heyhappy imi puteti spune va rog ce culori au unghiile fiecarui membru din Akatsuki FUNDA!

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Akatsuki (Luna rosie sau Luna in Zori)

Organizatia:
Este compusa din 10 dintre cei mai puternici si periculosi ninja din lume, toti criminali de clasa S, cautati de autoritatile tuturor satelor. Lucreaza in echipe de cate doi membri si se pare ca obiectivul lor este sa cucereasca lumea, folosind puterea celor 9 demoni - de la 1 coada la 9 cozi - denumiti Bijuu, imprastiati in cele 5 mari natiuni ninja. Acesti demoni sunt inchisi in corpuri umane cu care traiesc in simbioza. Uneori Jinchuuriki (cel ce poarta un Bijuu) se foloseste de puterea demonului propriu capatand o putere si o forta uimitoare, nelimitata, asa cum i se intampla si lui Naruto. In urma unui procedeu complicat si destul de greu, ce dureaza trei zile si trei nopti ei extrag Bijuu, purtatorul fiind condamnat la moarte la pierderea acestuia.

Aspectul:
Toti membrii organizatiei poarta mantii lungi negre, avand desenat pe ele nori rosii. Mantiile reusesc sa ascunda bine miscarile mainilor cand isi executa tehnicile. Au unghiile vopsite in violet. Au purtat pe cap (Itachi+Kishame), in primele aparitii, palarii din paie. Ei inca poarta Aparatorile de frunte dar ele sunt brazdate de o linie orizontala, ceea ce inseamna ca sunt renegati. Inelul cu stema este si el un semn distinctiv si foarte important in cadrul organizatiei; in total sunt 10 inele. Unul a ramas in posesia lui Orochimaru care a parasit organizatia, insa inelul lui Sasori (care a murit in lupta) a trecut in posesia lui Tobi.

Parolele celor 10 inele sunt:
1 - Rei
Semnifica: Zero
Purtat de: Pain

2 - Sei
Semnifica: Albastru/Verde
Purtat de: Deidara

3 - Haku
Semnifica: Alb
Purtat de: Konan

4 - Shu
Semnifica: Rosu
Purtat de: Itachi Uchiha

5 - Kai
Semnifica: Porc mistret
Purtat de: Zetsu

6 - Kuu
Semnifica: Cer
Purtat de: Orochimaru

7 - Nan
Semnifica: Sud
Purtat de: Kisame Hoshigaki

8 - Kita
Semnifica: Nord
Purtat de: Kakuzu

9 - San
Semnifica: Trei
Purtat de: Hidan

10 - Gyoku
Semnifica: Bila
Purtat de: Sasori
(care moare, inelul revenindui lui Tobi)

Grupe:
Ei lucreaza numai in echipe de doi, dar de cand Orochimaru a plecat numarul lor a devenit impar, asa ca cel putin unul dintre ei este fortat sa lucreze singur. Zetsu pare singur, dar nu se stie daca impedimentul este dubla sa personalitate. Sasori moare, locul lui il v-a ocupa Tobi, care impreuna cu Deidara vor forma o echipa.

Regele Infernului:
Este o statuie gigantica cu puteri mari, este propietate Akatsuki si se gaseste adapostita intr-o pestera mare. Ochii fara pupile, si gura statuii raman inchise pana cand toti membrii utilizeaza Geneyuu Kyuu Fuuin, o tehnica speciala cu care ei extrag Bijuu-l din Jinchuuriki. Mainile sunt intrebuintate pentru pozitionarea membrilor echipei care, folosesc in corespondenta degetul unde poarta inelul.
Membri:
1.Tobi
2.Pein(mort)
3.Konan
4.Uchiha Itachi(mort)
5.Hoshigaki Kisame(mort)
6. Zetsu
7.Deidara(mort)
8.Hidan(mort)
9.Kakuzu
10.Sasori(mort)

| Livvy a răspuns:

Mov.

| Andrei_2426 a răspuns:

Negrehappy