| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare legate de chestiile cu "vampiri".
"Vampirii" sunt originali din Romania nu? Cunoscutul "Vlad Tepes", a fost primul "vampir"laughing. Daca da asta ar fi o mandrie pentru noilaughing Cate filme de succes cu vampiri s-au facutlaughing
Voi ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Nu sunt originali din Romania, ci din mesopotamia

| MaryLoveAnime a răspuns:

O.O Dracula iti spune ceva? laughing Vlad Tepes nu are nicio legatura cu vampirii. Ceea ce spui tu este tipic celor necunoscatori. In plus, nu toti au auzit de Vlad Tepes si nici de tara de provenienta.

| Crucified a răspuns:

Prostia omeneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A fost inventat pe baza cruzimii lui Ţepeş, dar nu putem spune că este originari din România.

| valentino52 a răspuns:

Povestile cu vampiri existau si inainte de cartea lui Bram Stoker Dracula. Doar ca a lui a fost printre primele povesti de succes cu vampiri in care era mentionat ca Dracula provine din Romania si era bazat pe cruzimea lui Vlad Tepes sau de fapt a tatalui sau Vlad Dracul din cate stiu eu. Deci irlandezul a facut prima legatura intre Romania si vampiri..totul provine din imaginatia lui in folclorul roman nu existau vampiri erau strigoi, iele si numai stiu eu ce alte legende. Daca eu scriu o carte acum cu varcolaci din Germania si are succes imens asta nu inseamna ca varcolacii sunt originali din Germania nu?

| valentino52 a răspuns (pentru valentino52):

Am vrut sa scriu *originari si ca personajul Dracula a fost influentat nu bazat pe cruzimea lui Tepes