| andreyutzululzul a întrebat:

Nu vi se pare putin exagerat ca spunem ca multe seriale care apar sunt de top? de exemplu shogun, fallout? nu zic,sunt bune,dar nu de top,de top e sopranos, e boardwalk empire, voua cum vi se pare fallout?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

De obicei filmele si serialele care au la baza jocuri video sunt sortite esecului,de ce? pentru ca oricum cinefilii amatori au mari asteptari cunoscand mai ales jocurile video, si unele jocuri video reusite sunt foarte greu de transpus pe micile si marile ecrane, publicul fiind unul complex, altul decat cinefilii obisnuiti, este greu sa multumesti amatorii de filme, criticii dar si gamerii!
este cazul serialelor precum : seria de filme si animatii Resident Evil, serialul The Last of Us, Fallout pe care l-ai mentionat si multe altele; nu zic ca sunt rele dar este greu sa depaseasca un film sau serial un joc video care are atata notorietate...cu totii privin un film/serial intr-un mod subiectiv sa stii!
Este greu sa faci un film din universul GTA nu?
si chiar serialul The Witcher care mie imi place, cel care are la baza cartile lui Andrzej Sapkowski... dar jocul video este considerat un masterpiece al genului, deci serialul nu are nicio sansa sa intreaca notorietatea si realizarea jocului video.
De ce uneori un joc video depaseste cu usurinta o carte? putem porni de la dictonul "o poza face cat 1000 de cuvinte"