| TheExpert01 a întrebat:

Ok.Nu m-am prea prins cu faza asta Naruto Shippuden! Deci e Naruto apoi naruto shippuden dar apoi ce e manga? Si cand apare un episod nou din shippuden? Dupa voi cand se termina? Credeti ca va exista naruto akippuden? Cine ar vrea sa-mi povesteasca foarte pe scurt naruto shippuden i-as multumi din toata inima! funda!

Răspuns Câştigător
| ryuu a răspuns:

Salut.
In primul rand. Manga se spune la benzile desenate in Jp. Si este baza unui anime. Mai intai este publicata povestea intr-o intr-o revista de specialitate. Dupa publicarea in revista si se observa ca este ceruta de cititori, povestea incepe sa fie serializata. Adica apare saptamanal, lunar sau cum se decide. Deabia dupa se face un anime dupa povestea respectiva.
Ca sa-ti dai putin seama care este parcursul pe care-l parcurge un mangaka cu manga-ul lui, iti propun sa urmaresti: Bakuman, are 3 sezoane (sezonul 3 este ongoing).

Revenind la "Naruto":
"Naruto" este prima serie - are 5 sezoane; 220 episoade.

"Naruto Shippuden" este a doua serie si este continuarea povestii din "Naruto". Povestea incepe cu revenirea in Konoha lui Naruto si Jiraya, dupa doi ani in care Naruto sa antrenat.
Seria a doua are deocamdata: 12 sezoane; 283 episoade si este Ongoing.

Episoadele sunt saptamanale, si apar Joi.

Dupa parerea mea o a treia seri este posibila, ca s-or numi "Akippuden" sau altfel. Deocamdata nu sa anuntat nimic oficial in legatura cu aparitia seriei a treia si nici numele "Akkipuden".

Iar referitor la intrebarea "Dupa voi cand se termina?".
Nu se stie, poate sa fie peste 2, 3, "n" ani. Deoarece, intr-un anime mai apar episoade filler/flashback-uri, care pot sa prelungeasca numarul episoadelor. Si sa nu uitam si zilele libere de Craciun, Revelion, si zilele de sarbatoare la japonezi.

Sfatul meu este sa urmaresti cu proprii tai ochi povestea, decat sa-ti povesteasca altcineva. Persoana respectiva poate sa omita unele momente foarte importante.
Asa ca mai bine urmaresti anime-ul pe http://anime.kage.ro/

Vizionare placuta!;)

| TheExpert01 explică (pentru ryuu):

Singura intrebare pe care o mai am unde apar episoadele saptamanale joia>? pe site? ai funda!

| ryuu a răspuns (pentru TheExpert01):

Da, pe site-ul care l-am postat.winking