| Davyduchiha2001 a întrebat:

Recomandări film cu cel mai bun plot twist

10 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu cred ca exista cel mai bun pentru ca fiecare are gusturile lui. Nu prea imi vine acum in minte decat un miniserial pe Netflix care se numeste Prin ochii ei. Si acum ma mai gandesc la finalul ala...

| StoicAnalysis a răspuns:

The power of the dog ( trebuie sa ai rabdare cu el )
Where the crawdads sing ( la fel ca si la primul, trebuie sa ai rabdare si sa urmaresti firul actiunii )

| J0B0MAT a răspuns (pentru StoicAnalysis):

De vreo 3 ori am vrut să îl văd pe ăsta cu racii, nu am reușit.Prea boring, nu îmi imaginez ce plot twist ar putea avea.

@Davyduchiha2001 Un plot twist memorabil rămâne cel de la finalul seriei Harry Potter.Nu a prevăzut prea multă lume asta.
Sunt plot twist-uri în majoritatea filmelor dar au ajuns să fie destul de previzibile.
În seria black mirror găsești plot twist-uri în fiecare episod.Dar ajungi să îți dai seama că e imposibil să nu fie plot twist-uri încât ți se par normale plot twist-urile la plot twist-uri.Un serial monumental, în orice caz.
Un anime cu multe plot twist-uri la care mă uit acum e Seven deadly sins.Și ăsta e foarte mișto.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ai fi surprins/a de plot twist daca ai urmari pana la capat. La filmul asta e chiar aiurea, ca plot twist-ul e fix la final si pana atunci daca urmaresti prima data, e boring as f#$%. La genul asta de filme, unde actiunea, aventura si suspansul aproape ca lipsesc, trebuie sa ai in vedere ca doar povestea conteaza, ceea ce multi nu prea urmaresc din perspectiva asta. Pentru ca nu au rabdare sa urmareasca daca pentru un timp destul de bun, nu se intampla nimic iesit din comun.

| J0B0MAT a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Nu am problemă cu filmele care nu au acțiune non stop, bam bam bum mereu, îmi plac și cele lente, psihologice, thrillere, dar să nu fie boring mai mult de jumate din ele. Ăsta nu m-a prins și am văzut mai mult de jumate, tocmai pentru că multă lume îl recomandă că e foarte bun.Am tot tras de el, l-am luat și de la capăt, am zis că poate nu m-am prins de fază, dar nu se lipește de mine. Poate îl voi termina cândva, mai mult din curiozitate pentru final.Dar ca impresie din partea mea, o să rămână un film mediocru.La fel ca multe din ce au mai recomandat pe aici.

| Xox0 a răspuns:

Parasite (2019)

| MrAM a răspuns:

Green Book

| Star5cream a răspuns:

"The Sixth Sense" (1999) - Regia: M. Night Shyamalan

Acest film surprinzător și emoționant a devenit celebru pentru twist-ul său final.
"Fight Club" (1999) - Regia: David Fincher

Un film provocator și complex cu un plot twist care schimbă întreaga perspectivă.
"The Usual Suspects" (1995) - Regia: Bryan Singer

Un thriller captivant cu un twist final memorabil.
"Memento" (2000) - Regia: Christopher Nolan

Un film psihologic complex, prezentat într-o structură neobișnuită, cu un plot twist intrigant.
"Gone Girl" (2014) - Regia: David Fincher

O dramă psihologică intensă cu numeroase răsturnări de situație și surprize.
"The Others" (2001) - Regia: Alejandro Amenábar

Un film horror cu o atmosferă misterioasă și un twist final surprinzător.
"Shutter Island" (2010) - Regia: Martin Scorsese

Un thriller psihologic care îți ține atenția până la final, cu un twist impactant.
"Primal Fear" (1996) - Regia: Gregory Hoblit

Un thriller legal care îi are în distribuție pe Edward Norton și Richard Gere, cu un twist remarcabil.
"Oldboy" (2003) - Regia: Park Chan-wook

Un film sud-coreean cu o poveste violentă și un twist neașteptat.
"The Prestige" (2006) - Regia: Christopher Nolan

O dramă magică cu un plot twist sofisticat, specific regizorului Christopher Nolan.
Aceste filme sunt cunoscute pentru capacitatea lor de a surprinde și de a oferi experiențe cinematografice memorabile. Asigură-te să nu citești spoilere pentru a te bucura de întregul impact al twist-urilor.

| Simpatic a răspuns (pentru Star5cream):

And the winner for best use of A.I. is Star5cream! let's applaud him