| anonim_4396 a întrebat:

Stapanul inelelor, Harry Potter sau Razboiul Stelelor? Poveștile sunt asemănătoare dar care e cea mai bine scrisa și regizata? Stapanul Inelelor și Harry Potter sunt bazate pe carți dar Razboiul Stelelor nu este! Care este cel mai frumos univers?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Toate trei sunt frumoase in felul lor.Harry Potter poti spune ca e mai mult pentru copii, cel putin pana la un punct, dar celelalte doua mi se par mult mai complexe.

| J0B0MAT a răspuns:

Războiul Stelelor se bazează pe benzi desenate.E diferit de celelalte serii, e un Sf galactic, pe când celelalte serii sunt fantasy, pe aceeași planetă. După mine, Star wars e departe de celelalte serii care sunt mult mai bine făcute.Au accentul pus mai mult pe personaje, sunt mult mai sensibile și emoționante, cu multe lecții de viață. Stăpânul inelelor față de celelalte are până și o limbă inventată cap coadă, iar universul e foarte bine dezvoltat, fiind mai multe cărți ale lui Tolkien care dezvoltă povestea de la începutul lumii cu o istorie de mii de ani.Deci cel puțin din punctul ăsta de vedere le depășește pe toate.

| adryang78 a răspuns:

De unde ai tras concluzia că poveștile sunt asemănătoare? big grin
Nu seamănă nici ca gen, nici ca linie narativă, după părerea mea.
Personal, sunt fan Harry Potter, Războiul Stelelor nu m-a impresionat niciodată, pe partea de SF preferatul meu este Star Trek. happy

| anonim_4396 explică (pentru adryang78):

Protagoniști băieți ( Luke, Harry, Frodo), lorzi ai întunericului ( Palpatine, Voldemort, Sauron ), prieteni care sunt mereu cu ei ( Han și Leia, Ron și Hermione, Sam și Eowyn), înțelepți care îi ghidează ( Yoda, Dumbledore, Gandalf) s.m! Sunt asemănătoare după părerea mea

| adryang78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar grupările de personaje nu fac două filme să se asemene. Schema personaj pozitiv - personaj negativ + vreun înțelept pe la colțuri e clasică.
Dar ce asemănare poate fi între desfășurarea scenariilor? Ce legătură între firele diferitelor povești? Frodo trebuie să distrugă un obiect din cauza căruia lumea este amenințată, Harry este orfan și trebuie să fie mereu gata să-și salveze din nou viața, în timp ce dejoacă planurile lui Voldemort, Darth Vader este tatăl celui mai înverșunat inamic al lui... Nu văd nicio legătură, sincer. Dar, mă rog, nu-s critic de film, ba chiar de niciun fel. big grin
La întrebare ți-am răspuns deja, preferatul meu este Harry Potter.