| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu o lista cu filme SF frumoase cu vampiri-vrajitoare-varcolaci, un triunghi amoros sau cu adolescenti...nu horror! Nu vreau o lista de 30 filme copy-paste de la alte intrebari gen asta. Dau funda pentru cele mai bune happy

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Da, vreau, dacă vrei mai multe detalii le poți găsi pe net.

"Inception" nu e un film foarte S. F., dar e interesant. E vorba despre o persoana care "fura" secretele oamenilor în timp ce dorm, intrând în visele lor. Persoana respectivă e căutată de poliție, dar un mare afacerist ii propune ca în schimbul introducerii unei idei în visul cuiva (lucru crezut la început imposibil, pentru ca nu s-a mai făcut înainte) să-l ducă la copii lui pe care nu i-a putut vedea. Sângele, sau lucrurile asemănătoare nu sunt folosite.

"Jumper" și "I am number four" sunt foarte asemănătoare. În primul e vorba despre un tip care descoperă ca se poate teleporta. Astfel, el vizitează o mulțime de locuri superbe, dar ar, fără sa știe e "vanat" de cineva care zice ca numai Dumnezeu, ar trebui sa fie oriunde oricând. Mai găsește un altul, la fel ca el, iar, în cele din urma, după ce reunește sa scape de "vanatorii" sai descoperă ca mama sa, de mult plecata face parte din organizația celor care îl cauta. Se presupune ca la anul se scoate și partea următoare, tot ca și prima după cartea cu același nume. Celalalt e despre un băiat "extraterestru", de pe o alta planeta venit pe pământ pentru a cauta adăpost după ce familia i-a fost omorâtă. Mai sunt încă 8 frați de-ai lui, toți înzestrați cu puteri supranaturale pentru a le salva planeta, nu se cunosc și niciunul nu știe unde sunt ceilalți. Toți trebuie sa se păzească, pentru ca și ei sunt cautat-o ca sa fie omorâți, cu toate ca nu pot fi omorâți decât într-o ordine, iar filmul spune povestea numărului 4, cel care urmează acum.

"Atlasul Norilor " a fost nominalizat anul trecut la Oscar și prezintă mai multe secvente, practic filme diferite fără nici o legătură la început, dar la final realizezi ca mesajul principal era" totul este legat, iar faptele bune se oglindesc în viitor, asa cum cele rele te afectează ". Se zice ca e complicat și greu de înțeles.

" Looper" e despre un criminal plătit. Filmul spune ca în viitor oamenii nu pot ascunde cadavrele. Din fericire este inventata călătoria în timp, asa ca cine vrea sa omoare trimite corpul în trecut. Timpul și locul sunt bine stabilite. Corpul, adică omul viu, ajunge la criminal, în 2 secunde e împușcat și îngropat. Astfel, cei din viitor sunt nevinovați (fără cadavru, fără crima), iar criminalul e bine plătit. Atunci când firma îl da afara i se trimite varianta sa bătrână. Îl împușcă ca pe ceilalți, iar cad ia banii vede ca sunt mai mulți și știe cât mai are de trăit. Filmul spune povestea unei "întâlniri " dintre un astfel de criminal și el în viitor.

4 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

"Inception", "Jumper", "I am number four", "Cloud Atlas", "Looper".

| AlissonPadalecki a răspuns (pentru WhiteLife):

Daca vrei imi faci si mie o scurta descriere la ele?

| WhiteLife a răspuns (pentru AlissonPadalecki):

Da, vreau, dacă vrei mai multe detalii le poți găsi pe net.

"Inception" nu e un film foarte S. F., dar e interesant. E vorba despre o persoana care "fura" secretele oamenilor în timp ce dorm, intrând în visele lor. Persoana respectivă e căutată de poliție, dar un mare afacerist ii propune ca în schimbul introducerii unei idei în visul cuiva (lucru crezut la început imposibil, pentru ca nu s-a mai făcut înainte) să-l ducă la copii lui pe care nu i-a putut vedea. Sângele, sau lucrurile asemănătoare nu sunt folosite.

"Jumper" și "I am number four" sunt foarte asemănătoare. În primul e vorba despre un tip care descoperă ca se poate teleporta. Astfel, el vizitează o mulțime de locuri superbe, dar ar, fără sa știe e "vanat" de cineva care zice ca numai Dumnezeu, ar trebui sa fie oriunde oricând. Mai găsește un altul, la fel ca el, iar, în cele din urma, după ce reunește sa scape de "vanatorii" sai descoperă ca mama sa, de mult plecata face parte din organizația celor care îl cauta. Se presupune ca la anul se scoate și partea următoare, tot ca și prima după cartea cu același nume. Celalalt e despre un băiat "extraterestru", de pe o alta planeta venit pe pământ pentru a cauta adăpost după ce familia i-a fost omorâtă. Mai sunt încă 8 frați de-ai lui, toți înzestrați cu puteri supranaturale pentru a le salva planeta, nu se cunosc și niciunul nu știe unde sunt ceilalți. Toți trebuie sa se păzească, pentru ca și ei sunt cautat-o ca sa fie omorâți, cu toate ca nu pot fi omorâți decât într-o ordine, iar filmul spune povestea numărului 4, cel care urmează acum.

"Atlasul Norilor " a fost nominalizat anul trecut la Oscar și prezintă mai multe secvente, practic filme diferite fără nici o legătură la început, dar la final realizezi ca mesajul principal era" totul este legat, iar faptele bune se oglindesc în viitor, asa cum cele rele te afectează ". Se zice ca e complicat și greu de înțeles.

" Looper" e despre un criminal plătit. Filmul spune ca în viitor oamenii nu pot ascunde cadavrele. Din fericire este inventata călătoria în timp, asa ca cine vrea sa omoare trimite corpul în trecut. Timpul și locul sunt bine stabilite. Corpul, adică omul viu, ajunge la criminal, în 2 secunde e împușcat și îngropat. Astfel, cei din viitor sunt nevinovați (fără cadavru, fără crima), iar criminalul e bine plătit. Atunci când firma îl da afara i se trimite varianta sa bătrână. Îl împușcă ca pe ceilalți, iar cad ia banii vede ca sunt mai mulți și știe cât mai are de trăit. Filmul spune povestea unei "întâlniri " dintre un astfel de criminal și el în viitor.

| trance04 a răspuns:

The Host, 2013, bun, mie mi-a placut