| Lyra a întrebat:

Dau funda! Sunt un dezastru in bucatarie dar sunt singura acasa si mama ajunge pe la 10 iar eu mor aici de foame! Ziceti-mi ce pot face de mancare.Sa fie ceva simplu si sa nu necesite mare chestie.Ps:Fara cartofi prajiti! M-am invatat minte, era sa raman fara un deget si cat pe aici sa ma ard! laughing)

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Macaroane sau mamaliga cu branza si cu kaizer, sunca sau slanina. Dar mamaliga sare cand fierbe, afumaturile trebuie si ele un pic calite in tava, deci mare grija sa nu te arzi.

| Lothar a răspuns:

Piure de cartofi (cureti cartofii, ii storci (sau cum s o numi, practic iti arunci ura asupra lor pana se fac ca o pasta, mai torni putin unt, lapte, sare dupa gust
Langa piure poti pune niste carnita taiata cubulete
Poti face snitele, tai pieptul de pui in fasii, apoi bati fasiile alea pana devin mai mari, la urma faci pijamelul (cauta pe net cum se face)
Sau mai poti manca sanatos : ori o salata cu de toate ori un iaurt grecesc cu fulgi de ovaz amestecat cu bucati mici de banana sau fructul preferat

| angemon500 a răspuns:

Poti sa faci cartofi fierti cu usturoi mmmmm sau niste oua fierte cu muraturi mmmmm

| GeorgyGirl a răspuns:

Iti dau eu reteta mea simpla si gustoasa, la oricine i-am facut-o -ma laudat.deci:ai nevoie de branza, cascaval felii, topita telemea de care vrei, ardei rosu, ceapa verde daca ai daca nu alba si sunca, salam, parizer cum preferi, doua oua si faina.mod de preparare:tai cat de marunt poti o ceapa verde sau daca nu un sfert de ceapa alba cam un sfert din ardeiul rosu vreo 3 felii din mezelul care l-ai ales si branza o tai cubulete, daca e feliata o rupi fasii,apoi bati ouale ca pentru omleta, adaugi o lingura rasa de faina si in putin ulei torni oul in tigaie, il lasi sa se rumeneasca bine pe o parte apoi incearca sa intorci pe partea cealalta dar sa ramana uniform rotunda, dupa ce ai intors-o pe o jumatate din omleta adauga legumele si sunca dupa ce le-ai calit in alt vas separat si apoi pune cascavalul, impatura cu partea cealalta si e gata, cascavalul se va topi si va arata etraordinar si va fi delicios, dai pe spate pe oricine cu o reteta simpla de maxim 10 15 minute si delicioasa. pofta buna!

Răspuns utilizator avertizat
| andreea19931986 a răspuns:

Tortillia e f buna si simpl:cartofi, ceapa, oua si putin usturoi....cauta reteta pe net e f simpla si f buna

| Un1kool a răspuns:

Pai, ia o shaorma, sau mezeluri sa faci sandwich, sau fa niste oua (ochi) la tigaie.

| Tudorica_Irina_1987 a răspuns:

Uite aici o reteta de friptura cu ardei jalapeno, care este foarte simplu de facut http://www.retetecustil.com

| Lana13 a răspuns:

Oua fierte sau ochiuri, un sandwich, incalzeste ceva la microunde, omleta