| cccccclowerrrrrrrrrr a întrebat:

Hey TPU!
Vreau sa slabesc. Am 13 ani si 55 de kilograme.Cel mai mare defect al meu este ca sunt scunda ( 1 m si 60 cm ) si chiar am impresia ca nu imi sta bine.As vrea sa slabesc 5 kilograme.
Din pacate timpul nu imi permite sa am timp de diete foarte sofisticate prin urmare sunt destul de neglijenta cu alimentatia mea. Sport fac destul de mult si am reusit sa slabesc ceva cu ajutorul lui dar de cand m-am lasat de tenis (din cauza scolli) pe care il faceam de 3 ori pe saptama, si m-am apucat de volei pe care il fac doar o data, simt ca am stagnat si chiar am mai pus ceva.
Mai ales gandul ca vin sarbatorile ma ingrozeste...
Ce sa fac? Aveti idei de ceva diete eficiente si nu foarte drastice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ ( aproape ideală ); iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54, 83 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu 170 gr peste greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Toate cele bune.

Sărbători Fericite!
http://i.imgur.com/1e0N7Bl.jpg

http://i.imgur.com/Li9mhMX.jpg

| 49Days a răspuns (pentru bursuc001):

Te contrazic. Si eu cand ma cantaream la farmacie pe bon imi arata ca trebuie sa am mai mult decat aveam dar orice fata trebuie sa aiba cu 10 mai putin ca inaltimea. Adica ea la 1 60 trebuie sa aiba 50 de kg. Eu am 1, 55 si 45 kg. Si fiind scunde se vede si un kg in plus.

| bursuc001 a răspuns (pentru 49Days):

Bună!

Poţi să mă contrazici cât doreşti :)
Şi eu pot să-ţi mai indic vreo 10-15 site-uri ( naţionale & internaţionale ) care precizează acelaşi lucru ( pe care l-am afirmat în răspunsul dat mai sus )!

Ceea ce vrei tu să spui ( 9-10 kg mai puţin ) se referă doar la vârsta de 18-20 anişori, doar la fete/femei, şi era vorba de anumite înălţimi ( 1, 70-1, 75 m ) - vezi COMPARATIV linkurile :
* NU se aplică la :
http://www.dietetik.ro/......calculator

* Se aplică la :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Cu cât te depărtezi de "condiţiile" enumerate mai sus ( vârstă/sex/înălţime ), cu atât apare o diferenţă mai mare de 9-10 kg ( cele la care te refereai tu )!

Deci, m-ai contrazis degeaba;)

O zi frumoasă.

| 49Days a răspuns (pentru bursuc001):

Bine expertule laughing) Castiga fundalaughing)

| bursuc001 a răspuns (pentru 49Days):

Poate n-ai "priceput" : NU sunt un copilaş care aleargă după fundewinking
Am 44 de ani, studii medicale + încă o facultate tehnică + Master happy

Toate cele bune.

6 răspunsuri:
| LaLooxD a răspuns:

Buna! Sa stii ca fetele scunde sunt si cele mai frumoase, dupa cum se spune.Totul tine de vointa ta, nu trebuie sa tii tot felul de diete. Poti sa faci exercitii fizice precum genoflexiunile si sa ai o alimentatie sanatoasa, nu sa te infometezi sau ceva.Desi dureaza, sunt rezultate.Iti urez mult bafta!