| StefiChan8D a întrebat:

Acum cateva zile cand am terminat dupa-amiaza am vazut ca cerul era tot acoperit cu ciori, fiecare mergea in aceeasi directie. Nu stiu multe despre ele, nu am gasit asta pe internet, dar mi se pare interesant. Unde se duc ciorile cand pleaca intr-un grup imens cand se intuneca si de ce in timpul zilei le vad stand normal in copaci. Dar vrabiutele unde stau noaptea?

Răspuns Câştigător
| IubitoareaDePudeli2000 a răspuns:

Pai dimineata, la mine, pleaca pe campuri sau in locuri in care gasesc hrana, iar seara se duc de unde au venit.(ex. dintr-un copac in care dorm noaptea)
Vrabiutele stau normal, noaptea, in copaci sau in locuri care li se par lor sigure, fara pericole.(ex. casute din copaci)

| IubitoareaDePudeli2000 a răspuns (pentru IubitoareaDePudeli2000):

Sper ca ti-am fost de folos!

| StefiChan8D explică (pentru IubitoareaDePudeli2000):

Da, desigur, multumesc mult celor care mi-au raspuns

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

1. Vrabiutele au cuiburi facute din ierburi, noaptea stau in cuib. 2. Ciorile au o inteligenta destul de ridicata, pentru deplasari la distanta se aduna in stoluri gigantice. De exemplu, cand se strica vremea vin de la padure la oras.3. Nu ai facut tu dupa amiaza ca sa o termini. Numai atunci ai fi putut spune ca ai terminat-o. Salut.

| σκμ a răspuns:

Buna! Ce ai vazut tu era un grup de ciorii adica un STOL.Ciorile fac parte din familia corvidelor, un lucru important CORBUL nu face parte din aceeasi SPECIE cu CIORILE, iar CORBUL nu este PERECHEA (MASCULUL) ciori.Ciorile sunt omnivore.Mananca orice, inclusiv hoituri si gunoaie.Ciorile sunt sedentare de felul lor. Daca insa mancarea se imputineaza, sau conditiile meteo se inrautatesc, migreaza in masa, adica gasesc alt loc cu mancare mai multa si conditii mai favorabile. Daca vrei mai multe detalii despre ciori nu ezita sa ma intrebi.
In legatura cu Vrabiutele ca orice pasare normala ele sta intr-un cuib pe care il construiesc de preferabil intr-un copac.Astea au fost "SECRETELE".O zi buna!