| Danut3s20 a întrebat:

Ajutor cu cainele meu. e un ciobanesc german. aproximativD: foarte frumos. dar cand il scot la plimbare se smulge peste tot nu vrea sa stea linistit pe alnga mine... mie ca ii se rupe gatu daca nu-i iau un ham..cum fac ca, cainele sa mearga pe alnga mine?

7 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Nu este obisnuit, trebuie sa-l scoti mai des la plimbare, il poti dresa sa mearga la picior (si alte trucuri).
Cand il scoti afara tii in pumn fara sa reuseasca sa ia ce e in mana: niste bobite uscate, un os mic, o bucatica de carne de pui fiarta, un biscuite etc. Te asiguri ca a vazut ca ai ceva in mana iar apoi strangi gustarea in pumn.
Acesta va merge pe langa tine vreand sa ia gustarica din pumn (uitand ca este in lesa), faci asa in fiecare zii si vei avea rezultate, dupa un anumit timp se va obisnuii si usor, usor incepi sa numai tii nici-o gustare in mana.
Mult Succes! happy

| RoxanaDenisa a răspuns:

Salut.
Nu trebuie sa il mai scoti cu hamul, deoarece ii afecteaza coloana. Poti incerca o zgarda de forta.
Cainele in general se scoate de 3-4 ori afara (ca sa isi faca nevoile, sa te joci cu el, sa va plimbati etc.). Daca stai la curte si il ti legat, este normal sa traga in lesa, deoarece atunci el se vede liber.
Daca chiar il ti legat, inainte de plimbare sa il lasi prin curte sa alerge, apoi sa il scoti.
Succes.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie dresat. Incearca sa vb cu un instructor de dresaj

| RooBerrT123 a răspuns:

Mai Intai de a pune intrebarea Invata limba Romanawinking

| JustUnNamed a răspuns:

Nu e vorba de dresaj. Nu il scoti destul de des la plimbare. Un caine se dreseaza si chiar de stapan. E foarte usor ii vorbesti frumos si daca face ce ii spui ii dai o recompensa. Cat despre ruptul gatului stai linistit. Nu si-l rupe, daca il scoti mai des la plimbare o sa se invete sa mearga cum trebuie si sa nu te mai traga pe strada.winking

| Seby2018 a răspuns:

NU te ajuta raspunsul meu.Am si eu 5 ciobanesti germani si sunt foarte frumosi.trebuie sa ii mangai cand mergi la plimbare cu el... Poti sa ii dai si o recompensa.eu azi am mers pe strada si am mangaiat un catel.si ghici ce. a venit pana la mine acasa. 2 km.deci arata-i iubire...