| MineIsLikeABridge a întrebat:

am o catea de 6 ani, corcitura intre ciobanesc german si malamut de alaska, la blana este alb cu maro, asa e frumoasa, de inteligenta pot sa zic ca zbarnaie si m-am gandit sa o scot la plimbare, ea pana acuma nu a mai fost scoasa din curte(stati linistiti ca are o curte de 900 de metri patrati la dispozitie happy ) si am incercat sa o scot la plimbare, dar practic ma daramat la pamant cand a dat sa sara la alt caine de pe strada(maidanez) si eu nu sunt chiar usurel am 185cm si 84 de kile, am si muschi si grasime, cum as putea totusi sa o obisnuiec sa nu mai sara si la alti caini care o provoaca, este un caine tare periculos la capitolu asta, e de ajuns sa ii ridici mana deasupra capului si deja e in garda, dar pe mine, fiindca am stiu sa ma impun ca "mascul alpha" ma lasa si sa ii pun mana pe mancare, e chiar cainele de paza ideal, dar cum o pot face si de plimbare happy? ca as vrea sa unu iau inca un caine si imi e nustiucum sa merg cu el la plimbare si pe Dixi(cateloaia mea) mea devotata sa o las acasa.

Răspuns Câştigător
| lizucalisuca a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa apelezi la un dresor profesionist, sa o duci mai intai pe ea pe teritoriul altui caine pentru a nu simti ca e nevoita sa atace pentru a isi apara teritoriul. O sa fie greu sa mai luati un caine pana nu se obisnuieste cu altii asa ca cel mai sigur pentru toata lumea ar fi sa contractati cateva sedinte cu un dresor.