Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Pisica mea are 5 luni si de cateva zile nu mai mananca si a slabit foarte tare.
Am fost la farmacie veterinara si mi-au dat pastile contra viermilor intestinali(mentionez ca am vazut viermii in scaunul lui).
AM vrut sa ii dau mendicamentul pe gura si a inceput sa faca o spuma alba spre galbuie(ca o mucoasa) la gura.
Ma tem sa nu fie otravita voi ce spuneti?
Cel mai apropiat veteriar e la 27 de km de mine.
Deocamdata nu imi permit sa il duc la un veteriar pentru ca am ramas fara bani si bursa mea vine abia in octombrie si niciun veterinar nu iti trateaza pisica gratuit.
Ajutior!

Răspuns Câştigător
| Sellak a răspuns:

Spuma care a facut-o la gura este din cauza pastilelor, nu ai de ce sa-ti faci griji, am si eu pisica si la fel am patit cand i-am dat pastile, iar in legatura cu mancatul... este foarte posibil sa aiba gheme de blana ( care o sa le vomite singur la un moment dat ), daca ai de unde iti recomand sa-i cumperi 1 kg de mancare uscata ( graunte deala laughing ) contra ghemelor de blana, isi fac efectul repede te asigur si nu costa mult ( 30 de lei maxim ). Toate astea ti le zic din experientawinking

6 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Incearca sa-l bagi in gura pisicii lapte sau smantana, taie otrava ingerata daca este posibil, oricum totusi trebuie bagat poate ca o sa se faca bine! Daca nu, du-l urgent la medicul veterinar roaga pe cineva sa va duca cumasina sau cheama-l la domiciliu prin telefon! Iar in privinta banilor spune-i sa nu-si faca grija, sa mai vina medicul veterinar la un control sa-l vada cum se simte pisica si atunci poti sa-i dai banii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc Sellak.
Am observat ca cand ii dau pastila incepe sa faca spume la gura.
Daca era otravita nu traia atat (are 1 saptamana de cand a slabit) eu nu eram acasa si nu am observat.
Oricum a inceput sa manance si sa bea apa cate putin.

| Eduaard a răspuns:

Du-te cu ea la medicul veterinar.

| NaomyTommy a răspuns:

Bună! Sa nu îi dai lapte k se înmulțesc, trebuie sa îl duci neapărat la veterinar dacă nu mănâncă se poate deshidrata nu știu. ..imprumutate de la cineva dacă vrei sa îl mai ai

| EduardMarian27 a răspuns:

Nu e otravita doar ca e prima sintoma ca are viermi

| XxDennyxX a răspuns:

Trebuie neaparat sa il duci la veterinar, iar daca nu poti tu, roagă un prieten sa te duca.