| Pufoshenia a întrebat:

Ajutor tpu.Cainele meu nu stiu ce are.Tremura si tot plange si a vomitat putin.Nustiu ce sa fac tot plange nu vrea sa manance.Nu e deschis nici un veterinar in zona ca sa pot merge.I-am dat fortat putin lapte pentru ca am auzit ca e bine l-am dus afara si a mancat si iarba dar tot asa e de dimineata.Ce sa fac?

5 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Păi în primul rând îl bagi undeva la căldură să se odihnească. Nu îi mai da lapte! Dacă e otrăvit laptele o să facă otrava să ajungă mai repede în sânge, e doar un mit că-l face mai bine. Fă-i niște carne de pui pastă, sau încearcă să-i dai niște piure de banane, dar nu lapte. Dacă e otrăvit ar trebui să-i administrezi un vomitiv sau să-i torni niște apă călduță cu sare pe gât și după ce o să vomite îi administrezi două albușuri de ou bătute amestecate cu o cană de apă. E bine să vomite dacă e otrăvit. Ideea e că nu putem să știm sigur ce are dacă nu ne dai mai multe informații. Ai putea să cauți pe un form de animale unde poate ai șanse să găsești un veterinar, șanse mai mari ca pe TPU, sau să încerci să ne dai mai multe detalii cum ar fi dacă a mâncat ceva de pe jos, dacă stai al curte și ai probleme cu vecinii, etc.
Dacă ți-a fost de ajutor și vrei să-mi mai adresezi mai multe întrebări când o să mai ai nevoie dă-mi un like pe facebook.
https://www.facebook.com/Yodapuffy

| EvangelineLovin a răspuns:

Mai incearca sa-i dai lapte, ca e bun pentru animale cand sunt bolnave, ii trebuie calciu. Daca a mancat iarba inseamna ca are ceva la stomac, o fi inghitit ceva ce nu trebuia sau cine stie. Am avut si eu un catelus si se juca cu o carpa si a inghitit o bucatica si tot asa facea, mititelul. Tine-l la caldura si sa mergi la un vet.

| Konata a răspuns:

Cauta pe internet simptomele pe care le are catelul tau. Vei gasi multe sfaturi. Sincer, nu stiu ce are dar maine du-l de urgenta la veterinar. Incearca sa-l feresti de frig, sa stai langa el, sa-l mangai, poate sa-i mai dai putin mancare si poat gasesti pe net niste sfaturi. Succes sad

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Eu iti zic sa cauti un veterinar chiar daca este mai departat de casa, urgent, spune-i tatei sa caute prin oras un veterinar

| xereth a răspuns:

Pufo iti zic si eu din ce-am auzit ca asta inseamna ca este nu stiu cum sa-ti zic ceva de genu adica viseaza urat si ce vede de asta este asa speriat=[[Are nevoie de multa iubire...