| Ensem a întrebat:

Am 2 cateluse, un lup de 2 luni si un border collie de 1 luna jumate.
Cand le-am luat nu avea niciuna purici, dar pe parcurs au facut, din cauza ca le tin si afara.
Acum m-am gandit sa le iau zgarda anti-purici, dar aceasta zgarda cat tine?
Adica cat are efect pentru a indeparta puricii?
Si o sa mai iau si acele picaturi tot sa indeparteze puricii.
Unde se pun picaturile si cat au efect!

3 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Trebuie să iei legătura cu medicul veterinar care le va da un tratament anti-purici. Apoi, chiar medicul îți va recomanda niște picături pentru eradicarea puricilor.
Cei mai multi veterinari recomanda folosirea de produse precum Frontline sau Advantage, care se aplica o data pe luna pe ceafa animalului, direct pe piele (pusa pe blana isi pierde repede efectul), fiind foarte usor de folosit. Acestea previn pentru 30 de zile infestarea cu purici. Sunt folosite des si zgarzile anti-purici, dar au o eficienta mai scazuta. Este de preferat sa se foloseasca un singur produs, recomandat de medicul veterinar. Daca acesta recomanda, mai ales daca un caine este deja infestat, atunci se pot folosi mai multe produse.
Și mai multe despre această problemă poți citi aici http://www.zooland.ro/Puricii_la_caini-3618.html
O zi cu zâmbet să ai!

| GuBeeBăăi a răspuns:

Buna Catalina, si eu am patit la fel cu catelusa mea Bella, si am facut tot ce am putut ca sa o scap de purici. Acum nu mai are, desi inca nu i s-au dus vanataile. O sa iti spun ce am facut si sper ca o sa te ajute :
1. Zgarda anti purici tine de obicei 3 luni, desi la mine nu a avut prea mare efectul.
2. I-a de la petshop un tubulet mic ( 7 lei ) care se da dupa
ceafa. [asta l-am folosit eu cu Bella (are efect 3 luni )] Atentie! Pana la spalare sa nu ii pui mana pe ceafa!
3. O baie cu apa un pic mai fierbinte.
4. I-a de la petshop injectii ( efect - 6 luni )
FUNDITA?

| ஐŞtíũíŧōäŗєääAЙDŞtíuíŧoarєaღ a răspuns:

Pai se pun la gat pe spate la burta. Si au efect 5 zile cam asa