| MyTedyBear a întrebat:

Cu ce sa imi mai dau cainele fiindca are purici?
L-am spalat cu sampon anti-purici, i am pus picaturi si i-am luat zgarda anti-purici dar degeaba...seara avea din nou purici X_x
Afara nu sta cu cainii vagabonzi, il scot de 3 ori din casa si atat.
Casa mea e plina de purici de la el.
Voi cum v-ati scapat animalele de purici?

7 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pentru caine cumpara parakill, e pana in 40lei si o folosesti de mai multe ori; se administreaza cum scrie pe prospect sau il gasesti si pe net. Dupa ce i-am dat cu solutie nu-l uda/spala timp de 14 zile.
Pentru puricii din casa foloseste neostomosan, o fiola la 1 l apa, dai pe langa casa si in cotetul la caine si pe unde sta el, dupa ii pui picaturi cainelui.

| AtateaConditii a răspuns:

Cum sa nu functioneze daca i-ai pus si picaturi si zgarda si l-ai spalat cu sampon, nu cred. Poate casa ta e deja plina de purici si dupa ce isi face efectul zgarda si picaturile se pun puricii iar pe el. Pisica mea are putini purici si o tin si in casa, o dau cu un fel de pudra, niciodata nu am fost muscata de purici. Tunde-ti catelu putin sau scapa de puricii de prin casa. Nu il lasa sa se rostogoleasca prin iarba murdara sau prin locuri unde umbla insectele.

| LeMousiqe a răspuns:

Simplu.
Iti recomand sa citesti aici :>
http://www.animalutul.ro/......sica/1989/
Te va ajuta si e u am avut aceeasi problema, numai ca l-am spalat odata si gata, nu mai aveam treaba, daca nu reusesti du-l la un veterinar si poate stie el ceva.
Succes!;)

| DiamondShine a răspuns:

Exista o fiola care se pune dupa ceafa pentru a nu putea cainele sa ajunga la substanta.Frontline sa iei ca altceva nu am testat si stiu ca asta da sigur rezultate.

| Popescu_Marco_Ionut_1994 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa ii cumperi shampon anti-purici(deparazitare), asa am scapat de purici. funda?

| Alexandra_Cristina_1994 a răspuns:

Buna.Eu am un bichon maltez si am avut o problema asemanatoare.Samponul nu ajuta decat pe moment, nu are efect indelungat.Iti recomand picaturile Fypryst.Sunt foarte bune si au efect o luna pentru purici si capuse. Sper ca te-am ajutat.

| Moise_Lavinia_1987 a răspuns:

Eu nu am animal de companie ca nu ma lasa parinti si am 12 ani dar iti recomand sa te duci cu el al veterinar si sa ii faci analize si cat va timp sa nu il mai lasi afara