| Zoombe3 a întrebat:

Am 2 vecini care cresc porumbei, toate pisicile din cartier poftesc la ei, chiar si pisica mea, care este foarte bine hranita. Problema este ca unul din cei 2 vecini a omorat pana acum 20 de pisici care au atentat la viata porumbeilor (a recunoscut el) si ne-a amenintat pe toti cei care avem pisici ca ii va rupe gatul celei care ii va omori vreun porumbel. As vrea sa stiu daca exista vreo lege in sensul asta, si daca legea este de partea mea sau a lui. Logic ar fi ca legea sa fie partea mea, fiindca pisica omoara involuntar, fiindca e animal, pe cand el, daca imi omoara pisica, o face cu discernamat.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Pai, sa vedem. Daca el ar avea un caine de lupta care iti omoara pisica, cine sa raspunda pentru asta? Nici cainele lui nu ar avea discernamant, dar, daca intra in curtea ta si omoara pisica, eu cred ca stapanul lui ar fi responsabil. E cam aceeasi chestie. Greu cu pisicile, nu le poti tine in lesa.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu sigur in ce masura este legal, dar daca pisica ta intra in curtea lui sa ii omoare un porumbel, are dreptul moral sa faca asta.
Ce pot sa iti spun cu siguranta ca legal fiecare raspunde pentru pagubele produse de animalul sau, chiar daca animalul nu are discernamant.

| JustMeFlory a răspuns:

Mai bine ar fi sa o tii in casa, pentru ca din cate vad vecinul tau e km nebunwinking

si q legea din romaninaaa NU ajungi nicaieri! crede'ma!

| DeeDee_1261 a răspuns:

Ai grija de ea si nu o lasa sa se duca la vecinul cu porumbeiihappy

| LoryM22 a răspuns:

Tine-o in casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-ti legi pisica asa precum un caine, sau sa o dresezi in asa fel incat sa nu priveasca porumbeii ca pe o mancare ci ca pe un prieten! cu simpatie MARIAC

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine-o acasa

| maneadrago a răspuns:

Intradevar el ar trebui pedepsit dar legea este de partea lui