| alinutzy19 a întrebat:

Am gasit la tara la matusa mea la un om in curte un pui de catelus micut, curat si foarte frumos.parintii lui sunt o catelusa mica(nu de rasa)si un catelus de talie mica(de rasa). s-ar putea sa creasca mare puiul?
si eu mi-as dori sa-l aduc la mine acasa la apartament dar parintii mei tot nu sunt de acord(nu este o problema cu banii pentru ca il pot lua pe gratis, dar ei spun ca orice as face este un caine si isi face nevoile prin casa.bla.bla.bla.ajutati-ma va rog chiar nu mai stiu ce sa fac pentru imi lua un catelus. nu vor sub nici o forma sa accepte si nu imi dau nici o speranta ca voi primi vreodata un catel. Funda. Urgent!

5 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
Nu va creste mare puiul.Normal ca nu va creste mare daca ambii lui parinti sunt de talie mica asa va fi si el.
Din propria mea experienta.Pentru ca si eu mi-am dorit un caine (avand 2) ii rugam foarte mult.Nu ai sti cum i-am pacalit am plans ca sa il am si l-am castigat asa parinti au fost de acord lacrimilor mele.Care au fost reale adica eu, nu stiu dar iubesc atat de mult caini de i-as lua pe toti acasa.Era foarte mic si statea numai in bratele meu bineinteles am prins dragostea fata de le pentru mine si cand am plecat fara el parca mi s-a rupt inima am plans dupa el, cum o mama isi pierde copilul. Avea si o mama rea(catelul cel mic acre il vroiam) pentru ca il musca mai avea si o sora care maica-sa o musca si pe ea mamaia a adus-o si pe ea in casa dar versioara mea ma punea sa pun cainele langa sora-sa l-am tinut vreun minut si apoi l-am luat in brate fiind sora sa uda.Imi era frica ca sa nu il murdareasca asa ca l-am tinut in brate.Cand s-a uscat catelusa l-am lasat cu fratele sau sa se joace impreuna ma bucuram tare mult.Mai ales cainele care l-am luat eu bineinteles era mult mai mic si mai molau laughing si sora sa se juca cu el si el era batut de ea in joaca sa spunem asa laughing.
Acum sa revin si la intrebarea ta cel mai simplu e sa te joci cu acel caine de la matusa ta si sa il ingrijesti ca parintii tai sa vada ca esti foarte responsabila si ca poti sa ai grija de un caine.Roaga-i frumos spune-le ca nu-si va face nevoile in casa pentru ca il vei dresa(daca nu vei sti poti posta o intrebare pe TPU sau sa ma intrebi personal te voi ajuta cu inima deschisa).Si daca nu merge cand stai cu el plange la fel si in fata lor si spune-le ca iti doresti si tu un caine si ca numai tu vei avea grija de el si ei nici nu vor simti ca au vreun caine in casa lor.
Pa, pa!

| SnowBella a răspuns:

Sa ai un caine este o mare responsabilitate. Trebuie sa-i acorzi cel putin 3 ore pe zi pentru plimbare, avand in vedere ca intr-un apartament se plictiseste foarte repede. Catelul ar putea sa mai creasca, dar asta in functie de cat de mari sunt "parintii".
Sa`ti convingi parintii tai este, insa, mai greu, mai ales daca nu ti-a mers cu promisiunile de genu`: "o sa fiu mai cuminte, o sa iau note mai mari, etc." Incearca sa pari cat mai responsabil, sau spune`le sa te lase cateva zile, saptamani sa le arati ca poti avea grija de un caine. Nu vreau sa te mai plictisesc cu numeroasele sfaturi de genu`: " fa`ti curat in camera", "invata mai mult pentru scoala"... Multa bafta!
---
Think clear!

| Nick_1272 a răspuns:

Daca ii cunosti parintii si spui ca sunt de talie medie si mica, nu e o problema cu cresterea cainelui, adica mosteneste conformatia parintilor! totusi tine cont de faptul ca o catea pentru a ramane gestanta poate fi montata de mai multi caini, asa ca, de esti sigura ca parintii sunt aceia, nu e o problema!
referitor la dorinta ta de a creste puiul, trebuie sa te gandesti bine si la timpul pe care il poti aloca micului, are nevoie de un dresaj cat de cat, multa joaca, rabdare! incearca sa le dovedesti parintilor tai ca esti responsabila de lucrurile pe care zici ca le vei face, ca esti ferma in implicarea ta in cresterea catelului, si mai presus, te poate ajuta sa prinzi incredere in tine in a te implica intr-un "proiect"asa de important! multa bafta

| alinutzy19 explică:

Parintii mei sunt foarte dificili si orice le-as spune nu vor sa auda si in plus astazi mi-au spus ca daca mai aduc o data vorba de caine ma pedepsesc9i-am stresat cam mult]si degeaba incerc sa par responsabila nu vor nicicum sa imi ia m-am saturat de ei, iar eu imi doresc fffffff mult cainele nu mai stiu ce sa fac

| helenwolf a răspuns:

Acum depinde de genetica daca acel pui de catelus va ramane mic, dar poti sa le spui alor tai sa te lase sa il iei pentru ca atunci cand e mic poti sa il inveti sa isi faca nevoile intr-un anumit loc. evident vor mai fi si accidente, dar totusi nu poate sa fie perfect. oricat de bine ai stii sa mergi tot te mai impiediciwinking:* si eu vreau un catelus dar pb e ca sora mea e zoofobacrying suna comic stiulaughing