| dasabalaeverybody a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor.Incerc sa-mi invat cainele sa dea laba, dar nu pot(cainele este de rasa Golden Retriever). Spuneti-mi mai multe variante, iar eu le testez pe toate. Cea mai folositoare va primi FUNTITZA!

8 răspunsuri:
| Picssy a răspuns:

Golden Retriever este foarte bun caine de aparare desi este si foarte sociabil,este destept asa ca o sa invete foarte repede,trebuie sa ii repeti cuvintele pe care le vei folosi pentru a da laba,este important sa fie liniste in casa sa fiti calmi,linistiti si tu sa ai mare rabdare,daca face ceea ce ai vrut de la el trebuie sa il recompensezi cu o bucata mica de carne ca la asta actioneaza cel mai bine,si trebuie laudat,atentie,nu il stresa, odata pe zi ajunge acest antrenament, succes!

| SamSon a răspuns:

Pai, tot timpul cand vi de undeva.sau chestii de astea apuca-l de brat si spune-i da laba.pana la urma va invata

Răspuns utilizator avertizat
| Dariuca2000 a răspuns:

Si eu am un caine si stie sa faca multe trucuri.Mai ales cainii Golden Retriever sunt niste caini foarte destepti.Mai intai trebuie sa iei mancarea sau recompensa preferata a cainelui.Apoi trebuie sa ii iei labuta cu mana ta si sa ii zici da labuta.Dupa ce ai facut asta ii zici bravo, ii dai recompensa si il mangai pe cap. Faci de mai multe ori asta si apoi o sa iti dea labuta. Sper ca ti-am fost ed folos.

| dasabalaeverybody explică (pentru Dariuca2000):

Pai si al meu este Golden Retriever

| lips a răspuns:

Incearca sa-l influentezi cu mancare cum ar fi boabe sau putina paine apoi spune-i sa-ti dea laba mai intai ridicai tu laba asa ii arati cum sa faca dupa fiecare schimbare pe care o vezi dai rasplata [mancarea] repeta actiune si cu siguranta o sa te ajute asa am facut si eu cu, cainele meu si este lup original deci bafta multa si o sa vezi ca o sa reusesti :d ^_^ BaFtA )() fundita?

| Cristinna_9296 a răspuns:

Pai dureaza pana o sa invete cainele sa raspunda la comanda. Cea mai simpla si buna metoda e sa il obisnuiesti cu reconpensa.In primele zile spune comanda gen " da.mi mana" sau "noroc", apoi iai tu laba in mana si felicital si dai o gustare sau orice fel de recompensa ca si cum te.ar fi ascultat.Cu timpu o sa invete ca daca iti da laba primeste ceva bunwinking cel mai bine functioneaza chestia cu recompense cand nu i-ai dat deloc de mancare in ziua respectiva, asa o sa fie mai atent. sper ca te ajutawinking mult noroc!

| rallu_9220 a răspuns:

Poti sa''l dresezi asta cred eu