| alexiaandreea030304 a întrebat:

Am o intrebare:Azi am mi-am luat un doberman, si vreau sa stiu cum sa ma port cu el. PS:Am cautat pe toate siturile

4 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Buna.
Doberman este o rasa de caini cam pretentioasa...
Trebuie sa ii dai mai mereu sa manance si sa il dresezi cum trebuie.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Ca un mascul/femela alpha, adica sa ii arati ca tu il conduci pe el nu invers si ca tu esti "the boss" in fata lui, dar nu trebuie nici sa il bati, dar nici sa nu il corectezi atunci cand greseste cu o atingere ferma nu o palma sau cestio ce, dar acuma e pui, joaca-te cu el, asta o sa fie cel mai bun lucru de facut big grin

| BLeur a răspuns:

Dresează-l un pic, după va face ce vrei tu.

http://www.acasatv.ro/......impli.html

| dony89 a răspuns:

Incepe dresajul cu el cat poti de rapid, pentru asta iti recomand: www.cartedresajcanin.ro pentru ca este un caine care necontrolat si needucat de mic, poate deveni agresiv