| CrazYKid0 a întrebat:

Am o problema in legatura cu cainele meu >sad Daca las langa usa din spate niste papuci le roade...pana se fac bucati laughing Nu vreau sa o bat pentru ca mi se face mila de ea (de fapt daca ranesc sau este ranit un animal mi se face mila). Stiti cumva niste metode sa nu mai roade papuci? A stricat vreo 10 papuci si eu nu mai am cu ce sa ma duc afara laughing Mi-a zis mama ca daca mai "mananca" o pereche o da afara si eu imi iubesc cainele foarte mult. Multumesc anticipat. O zi buna!

Răspuns Câştigător
| Byencutzafrumoasa04 a răspuns:

Cainii rod obiectele din casa din trei motive principale. Primul il reprezinta dentitia, la cateii mici. Cand incep sa le creasca dintii, cateii mici vor avea tendinta sa isi incerce noile "arme" pe orice gasesc, inclusiv pe oameni - vor incepe sa muste, daca nu sunt dresati. In plus, faptul ca le ies dintii inseamna ca au dureri si au gingiile iritate, ceea ce duce la un comportament bizar.

Un alt motiv este plictiseala: ca orice adolescent care nu are ce face, cainele va incepe sa distruga lucrurile din jur, ca sa-si incerce puterile. Si nu in ultimul rand, catelul va roade lucrurile din casa pentru simplul motiv ca poate: daca arata bine, are gust bun si e distractiv, de ce nu?

Daca reusesti pana la urma sa privesti lucrurile din punctul sau de vedere, e cazul sa iei masuri. Iar prima ar fi sa ii creezi conditii astfel incat sa nu simta nevoia sa mai roada nimic. Daca este atent supravegheat si observat, daca stapanul petrece destul timp cu el astfel incat sa nu se simta neglijat, sunt sanse mari sa scapi rapid de acest obicei suparator.

Jucariile sunt o buna metoda de a te asigura ca are cu ce sa isi ocupe timpul cand are prea multa energie. Cumpara 2-3 jucarii care crezi ca i-ar placea si asigura-te ca le faci foarte interesante, jucandu-te cu el. La un moment dat, una dintre jucarii va deveni preferata sa si va da uitarii papucii. Daca, spre deosebire de alte obiecte din casa, jucaria scoate si un sunet interesant, cu siguranta va dori sa se joace cu ea. La magazine poti gasi si jucarii tari, pentru cainii adulti "cu experienta" in ale rosului.

Nu te aventura insa sa creezi singur jucarii: sosete mai vechi sau alte obiecte de care nu mai ai nevoie nu sunt ideale pentru el, pentru simplul motiv ca nu va face diferenta dintre obiectul vechi si cel nou. Te poti trezi ca roade orice obiect care seamana cu jucaria sa preferata.

Daca ai anumite lucruri pe care vrei sa le protejezi, e cazul sa te si ocupi de asta: pune-le in locuri in care nu poate ajunge si vor fi in siguranta. Pentru mobila sau materiale textile foloseste un spary cu otet sau cu un alt lichid amar, mere verzi, spre exemplu, si nu va mai dori sa se atinga de ele.[ sper ca te-am ajutat big grin ]

9 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @CrazYKid0! Dă papucii cu spray cu oțet sau cu un alt lichid amar, mere verzi, spre exemplu, și nu va mai dori să se atingă de ele.
Te sfătuiesc să citești și acest articol http://www.animale.ro/......-prin-casa
O zi cu zâmbet să ai și cu papuci întregi!

| tomy111 a răspuns:

Tine papucii unde catelul nu mai are posibilitatea de a ajunge.

| Isabellaღ a răspuns:

Ar trebui sa o pedepsesti.Acuma doar nu o sa dai in ea pana sa o ranesti, dar o palma si sa o iei de acolo o va face sa isi dea seama ca nu are voie la papucibig grin...de fiecare data cand o vezi acolo faci la fel, o sa se invete.Si eu am un catel mic si tot asa facea era tot prin papucii meilaughing dar cand o vazut ca nu ii voie acolo si ca o bat nu se mai duce.Aa...si dupa ce o iei de acolo nu mai te joci cu ea vreo 20 de minute, ca sa vada ca nu o facut bine. Sper sa mearga:*

| xOneTwoThree a răspuns:

Singura metodă este sa nu o mai lasi să se apropie de ei.sau sa ii pui in suportul unde tineti voi papuciiwinking Sper că ti-am fost de ajutor

| LifeIsHard a răspuns:

Buna. Uite: Nu-l mai pune acolo, cand il duci acolo i-a papuci si daca stii tu ceva de care ii e frica sa il enerveaza pune pa papuci. Nu o sa se mai atinga de ei. Sper ca te-am ajutat! Funda?

| VreauMulteRaspunsuri a răspuns:

Si al meu facea la fel laughing cand era mic dar acum a crescut s-a facut baiat cuminte happy

| cosmy4ever a răspuns:

Daca i-ai cumpara o jucarie din cauciuc pe care s-o roada poate va inceta cu acest obicei...Incearca!

| deejay_7388 a răspuns:

Cumparai si tu papuci ca poate ii convine happy

| Tiffany_7145 a răspuns:

Hey, am si eu catelusa acasa si rodea papuci si tot ce prindea. Cea mai buna solutie este sa te duci la farmacia veterinara sa ii cumperi o jucarie in forma de papuc, garantez ca mergelaughing